Starość też radość. Jane Fonda o "Pozycji obowiązkowej"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 19:00
78. rozdanie Złotych Globów czeka nas pod koniec lutego, ale już jedno jest pewne – honorową statuetkę, czyli Nagrodę Cecila B. de Mille'a odbierze Jane Fonda. Aktorka, producentka, pisarka i aktywistka opowiedziała w Trójce o najnowszym kinowym filmie ze swoim udziałem. Komedię romantyczną "Pozycja obowiązkowa" w reżyserii Billa Holdermana już można oglądać w sieci. 
Kadr z filmu Pozycja obowiązkowa w reżyserii Billa Holdermana
Kadr z filmu "Pozycja obowiązkowa" w reżyserii Billa HoldermanaFoto: mat. promocyjne

"Pozycja obowiązkowa" to historia czterech wieloletnich przyjaciółek (w które wcieliły się Jane Fonda, Diane Keaton, Candice Bergen i Mary Steenburgen), raz w miesiącu spotykających się w stworzonym na własny użytek klubie czytelniczym. Niejedno już w życiu widziały, przeczytały i przeżyły, ale "Pięćdziesiąt twarzy Greya" okaże się w ich przypadku pozycją wyjątkowo inspirującą. Początkowo nieco onieśmielone, szybko dają się zauroczyć Christianowi Greyowi i jego zmysłowej pomysłowości. A ponieważ, jak wiadomo, życie jest krótkie, panie postanawiają nie tracić czasu i odkryć nowe twarze miłości. I choć z pewnością nie każdy facet to Grey, to niejednemu warto dać szansę…


Posłuchaj
49:57 2021_02_13 18_08_30_PR3_Trojkowo_filmowo.mp3 Jane Fonda i "Pozycja obowiązkowa" w audycji Ryszarda Jaźwińskiego (Trójkowo, filmowo)

 

– To film o przyjaźni i seksie, o starzeniu się, o kobietach, które decydują w zgodzie z samym sobą, kiedy nie warto już walczyć dłużej o znalezienie partnera, o rodzaj życiowej zmysłowości, o romantyczne uczucie – wylicza Jane Fonda. – "Pozycja obowiązkowanie ma na celu "dołowania" ludzi starszych. W końcu nikt nie powiedział, że trzeba być zawsze aktywnym. Mam 80 lat i wiem z własnego doświadczenia, że koniec następuje dopiero wtedy, gdy człowiek sam odpuszcza  wyjaśnia.

Amerykańska aktorka Jane Fonda ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień. Amerykańska aktorka Jane Fonda ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień.

Jak podkreśla aktorka, "Pozycja obowiązkowa" jest wyrazem sprzeciwu wobec panującego w naszej kulturze kultu młodości. – Młodzi ludzie powinni oglądać takie filmy, żeby mniej obawiać się starości. Wydaje mi się, że ludzie boja się jej głównie ze względu na zmieniający się wygląd czy lęk przed śmiercią. Dajmy sobie z nim spokój! – apeluje. 

POZYCJA OBOWIĄZKOWA - zwiastun PL (premiera: 25 maja 2018)/Monolith Films

W audycji ponadto:

  • rozmowa z Arturem Liebhartem, dyrektorem Festiwalu Docs Against Gravity o najważniejszych filmach dokumentalnych sezonu w kontekście ogłoszonej w tym tygodniu "krótkiej listy" do nominacji oscarowych oraz o ich dostępności w Polsce;
  • propozycje repertuarowe po ponownym otwarciu kin;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Jane Fonda (aktorka, producentka, pisarka, aktywistka), Artur Liebhart (dyrektor Festiwalu Docs Against Gravity), Izabela Wierzbińska (Best Film)
Data emisji: 13.02.2021
Godzina emisji: 18.08

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Pandemiczny rok w kinie: podsumowanie. Co zobaczymy w roku 2021?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 18:15
Zbliża się koniec tego bardzo dziwnego, a zarazem – nie ukrywajmy – niedobrego dla branży rozrywkowej, w tym także kinematografii, roku. Co się działo w 2020, co się będzie działo w 2021 – temu właśnie poświęcił swój program, tym razem trwający dwie godziny, Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magnezja": czekając na premierę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:15
W czasie, w którym możemy oglądać filmy tylko w internecie, czekamy na premiery, jak choćby "Magnezji" Macieja Bochniaka. Ale warto zauważyć obecność online nagradzanych "25 lat niewinności" Jana Holoubka, które jesienią 2020 roku można jeszcze było obejrzeć w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maska" Lema na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 12:50
"Maska" – mroczne opowiadanie Stanisława Lema stało się przedmiotem filmowego eksperymentu Hanki Brulińskiej. Reżyserka swoim projektem postanowiła uczcić pamięć pisarza.
rozwiń zwiń