Historia z latarnią morską w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:00
Inżynier, fizyk i podróżnik Stefan Jacek Michalak (mieszkający od czterdziestu lat w Kanadzie) w 2001 roku kupił i wyremontował latarnię morską w Gdańsku-Nowym Porcie.
Audio
  • Dzieje najpiękniejszej latarni morskiej północnej Europy (Reportaż/Trójka)
Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port
Latarnia Morska Gdańsk Nowy PortFoto: shutterstock.com/Danny Ye

Inwestycja była kompletnie nieopłacalna, ale za to stała się najważniejszym projektem jego życia. Dziś latarnia jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Gdańska. Za jej sprawą można turystom opowiadać nie tylko historię latarnictwa na Wybrzeżu, lecz także historię II wojny światowej. To właśnie z tej latarni padły pierwsze strzały w kierunku Westerplatte. 

– Przyjechałem do Polski na początku lat 90. i bardzo mi się tutaj spodobało. Zwiedzałem latarnie morskie i ktoś mi powiedział, że jest taka jedna w Gdańsku, porzucona, zrujnowana na rozbiórkę. Pojechałem tam, zakochałem się w tej latarni i powiedziałem, że ją kupię. Cegły spadały, w dachu były dziury wielkości kapelusza – wspomina Jacek Michalak.

Które stulecie uważano za "złoty wiek" latarni morskich? W jakich okolicznościach narodziło się marzenie naszego rozmówcy o własnym tego typu obiekcie?

Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Historia z latarni" 
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 10.09.2019
Godzina emisji: 18.44

kr

Czytaj także

Mur, który nie dzieli

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 19:00
Jest pewien mur na warszawskiej Pradze ozdobiony autografem Zinedina Zidana, kiedyś znanego francuskiego piłkarza, obecnie trenera Realu Madryt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Ignacym Matuszewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 18:56
Ignacy Matuszewski to jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych polityków polskich XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami kawalerzystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 19:03
– Pomysł konnej wyprawy szlakiem Pułku 3. Strzelców Konnych był bardzo stary. On się narodził na początku lat 90. – wspomina jeden z kawalerzystów-ochotników. – Chcieliśmy, żeby była to lekcja patriotyzmu i historii – dodaje.  
rozwiń zwiń