Polskie Radio
Section05
Jakub Tarka

"Maraton" - reportaż Jakuba Tarki

28 godzin muzyki Chopina, czyli 205 dzieł kompozytora wykonanych przez przeszło 80 artystów. Maraton Chopinowski - wyjątkowe wydarzenie muzyczne - uświetnił 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin oraz zainaugurował zbiórkę pieniędzy na odbudowę i wyposażenie szkół muzycznych na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin

Maraton Chopinowski: przygotowania i emocje [POSŁUCHAJ]

– To niesamowita sprawa, że na jednej estradzie jest taka kumulacja. Są wszystkie dzieła opusowane Chopina, są pianiści wszystkich generacji, różnych pokoleń, różnych szkół, różnych krajów. Wszyscy jednoczymy się w jednej, wspaniałej sprawie – mówił pianista Paweł Wakarecy. Jak przyznał, to nie pierwszy jego maraton muzyczny. Przed laty zdecydował się grać w trakcie podobnego wydarzenia o ekstremalnych porach, czyli koło trzeciej, czwartej nad ranem. Wg muzyka umiejętność występu w tak skrajnych warunkach jest dla muzyków przydatna, bo, podróżując po świecie, zdarza się im grać w innej strefie czasowej niż ta, z której właśnie przylecieli.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin

"Po ropę do Bóbrki" - reportaż Jakuba Tarki

Spacer po najstarszej czynnej do dziś kopalni ropy naftowej w Bóbrce (obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza) jest okazją, by poznać postać Ignacego Łukasiewicza - pioniera przemysłu naftowego w Europie, polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej, ale też by dowiedzieć się, czym jest "olej skalny" i jak się go wydobywa oraz czy Polska może być potentatem w wydobyciu tego cennego surowca.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa podkarpackie

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni [ZOBACZ WIDEO]

Za nami czternasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywał się w Gdyni od środy 28 września do soboty 1 października 2022 roku. Podczas wydarzenia nagradzane są również produkcje radiowe, a fundatorem nagród jest Polskie Radio. Na Festiwalu prezentowane są najlepsze reportaże radiowe, których tematem jest polska historia najnowsza. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka W POLSKIM RADIU Arkadiusz Gołębiewski

Laureaci Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Jakub Tarka z wyróżnieniem

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał wyróżnienie w konkursie "Reportaż radiowy" na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni za reportaż "Wirtuoz". Zwycięzcą w tej kategorii została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka Ignacy Jan Paderewski

"Gdy nam Duduś grał" - reportaż o Jerzym Matuszkiewiczu [POSŁUCHAJ]

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był pionierem, ojcem polskiego jazzu, współzałożycielem legendarnego zespołu Melomani. Zaczynał po wojnie, grał w tzw. okresie katakumbowym. Stał się jednym z muzyków, którzy podnieśli jazz do rangi sztuki (przez lata jazz był rodzajem muzyki rozrywkowej, tanecznej).
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jerzy Matuszkiewicz Jakub Tarka MUZYKA reportaż w Jedynce Stanisław Bareja Krzysztof Komeda Jazz Jazz Jamboree Andrzej Trzaskowski

"Złote czasy" - audycja dokumentalna Jakuba Tarki

Audycja dokumentalna o złotym okresie w historii polskich szachów. W 20-leciu międzywojennym szachy stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn (w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiwa Rubinstein, Ksawery Tartakower, Emanuel Lasker, Dawid Przepiórka i wielu innych). 
Zobacz więcej na temat:  reportaż szachy Jakub Tarka

Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Dwudziestolecie międzywojenne nazywane jest złotą erą w historii polskich szachów, które stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn, w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż szachy społeczeństwo STYL ŻYCIA Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa lockdown serial