Pozostaje tylko wymieniać zamki. Jak odzyskać skradzione mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:43
Pan Antoni kupił mieszkanie na warszawskiej Starówce. Docelowo chciał je przeznaczyć dla syna, który zamierzał studiować w stolicy. Do tego czasu postanowił je wynająć, co stało się początkiem dramatycznych problemów.
Mieszkanie kupione przez pana Antoniego znajduje się na warszawskim Nowym Mieście
Mieszkanie kupione przez pana Antoniego znajduje się na warszawskim Nowym MieścieFoto: shutterstock.com/Andriy Blokhin

Reportaz 21.10.2020 1200.jpg
Będzie pan zadowolony, czyli miało być pięknie, solidnie i tanio...

– W 2018 roku, z końcem września, wynająłem mieszkanie mężczyźnie w średnim wieku, który znalazł kontakt do mnie przez jeden z portali zajmujących się nieruchomościami – wspomina bohater reportażu. 

Posłuchaj
12:58 2020_12_03 14_15_13_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Od wynajmu do utraty mieszkania. Historia ku przestrodze (Reportaż /Trójce )

 

Gdy mężczyźni rozmawiali o czynszu i kaucji, przyszły najemca poprosił o pokazanie księgi wieczystej i dostarczenie kompletu dokumentów do lokalu. Twierdził, że to wymóg firmy, która będzie mu współfinansować wynajem. Przekazując klucze i dokumenty, właściciel mieszkania nie przypuszcza, że zostaną one wykorzystane do przejęcia lokalu. 


eksmisja 1200.jpg
Oszukani i sprzedani bankowi – dramat w Czernikowie

Po pewnym czasie, gdy czynsz przestał być regulowany, a pan Andrzej, wynajmujący mieszkanie, przestał reagować na rozliczne próby kontaktu, właściciel postanowił pójść do mieszkania. Ku swojemu zaskoczeniu spotkał tam handlarza nieruchomościami, który miesiąc wcześniej kupił lokal po okazyjnej cenie… 

Pan Antoni wpadł w pułapkę kradzieży danych osobowych i stracił swój dobytek, o który walczy do dzisiaj. Policja i prokuratura nie potrafią znaleźć oszusta, który podszył się pod pana Antoniego. Dziennikarka, przygotowując reportaż, dotarła m.in. do firmy poligraficznej, która ma w ofercie… kolekcjonerskie dowody osobiste. W innym miejscu otrzymała propozycję wyrobienia nowych dokumentów, z nową tożsamością, z danymi zmarłej osoby. 


shutterstock osiedle płot 1200.jpg
Historia sąsiedzka płotem podzielona

Czy jest zatem szansa na definitywne rozwiązania sprawy? Bohater reportażu jak i pośrednik, który kupił mieszkanie od oszusta, wciąż na nie czekają. Lokal w zabytkowej kamienicy wciąż jest prawnie niezabezpieczony. Jakie będą jego dalsze losy? Postępowanie prokuratorskie obecnie jest zawieszone z uwagi na "konieczność ustalenia pobytu świadka i wykonania z nim czynności procesowych".

***

Reportaż Skradzione mieszkanie
Autor: Katarzyna Handerek 
Data emisji: 3.12.2020
Godzina emisji: 14.15

gs

Czytaj także

Bloki w środku miasta ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:25
Jak w Polsce obchodzi się prawo? Jakich sposobów używają deweloperzy, aby ominąć przepisy? Co zrobić, gdy pod naszym domem zaczyna się budowa i powstaje apartamentowiec, który zasłania nam świat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:45
Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.
rozwiń zwiń