Alina Czerniakowska i wartości jej życia. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 19:00
– Jesteś tyle warta, ile innym pomożesz – powiedziała Alinie Czerniakowskiej jej ukochana babcia przed śmiercią. Bohaterka reportażu jest reżyserem i dokumentalistą, autorką wielu filmów o tematyce historycznej i patriotycznej, laureatką Nagrody Specjalnej SDP za rok 2018.
Alina Czerniakowska
Alina CzerniakowskaFoto: Wlodzimierz Wasyluk/Forum

Alina Czerniakowska jest osobą, która z rodzinnego domu wyniosła patriotyczne tradycje i wartości. To one ukierunkowały jej prywatne i zawodowe życie. – Taki miałam dom rodzinny, bo mój dziadek, przedwojenny ławnik, nauczył mnie patriotyzmu. A potem ojciec, kawalerzysta 4 Pułku Strzelców Konnych 11 Pułku Ułanów zawsze mi mówił "Pamiętaj, najważniejsze jest to, jak będziesz na siebie patrzyła w lustro po latach" – mówiła odbierając Nagrodę Specjalną SDP za rok 2018.


kawaleria 1200.jpg
Pamięć, wojsko i żołnierze. Reportaż "Ku chwale kawalerii" [POSŁUCHAJ]
Posłuchaj
13:14 TROJKA Reportaz 2021_11_08 18-42-21.mp3 Jesteś tyle warta, ile innym pomożesz (Reportaż/Trójka)

W telewizji często emitowane są jej dokumenty, m.in. o generale Fieldorfie, czy o stalinowskim oprawcy Humerze i jego ofiarach, żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. – Kierownik produkcji mówi, że nie było żadnego mojego filmu z którym nie było problemów – śmieje się. – Film o Piłsudskim czekał bardzo długo. Dziwne, że nawet film o papieżu czekał. Dopiero kiedy Jan Paweł II umierał w 2005 roku to dyrektor Terentiew pokazała ten film jednego dnia chyba trzy razy – opowiada.

– Kiedy robiłam film "Ostatni legioniści" postanowiłam jeździć na początku lat 90. po Polsce i szukać tych ostatnich legionistów. Kiedy ich odnajdowałam to tak, jakbym odnajdowała mojego ojca – wspomina wzruszona. – Dlaczego robię takie filmy, dlaczego o nie walczę? Dlatego, że przynajmniej część tych ludzi, o których zrobiłam te filmy, oni zobaczyli te filmy, ucieszyli się zanim umarli. I to jest strasznie ważne. Jakby testament, jakby przekazali. Przecież te nasze zawody, co one byłyby warte, gdybyśmy opowiadali o niczym?


***

Tytuł reportażu: Jesteś tyle warta, ile innym pomożesz
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 8.11.2021
Godzina emisji: 18.42

pr


Czytaj także

Śladami kawalerzystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 19:03
– Pomysł konnej wyprawy szlakiem Pułku 3. Strzelców Konnych był bardzo stary. On się narodził na początku lat 90. – wspomina jeden z kawalerzystów-ochotników. – Chcieliśmy, żeby była to lekcja patriotyzmu i historii – dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na cmentarzu nocą. Reportaż "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 19:00
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." – wszyscy znamy te słowa z "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dzień zaduszny. Wywoływanie duchów zmarłych. Ciemno i straszno. Do tego pohukiwanie sów – zwiastun nieszczęścia. Nocą boimy się zaglądać za bramy nekropolii. Dlaczego? Czy literacki przekaz ugruntował w nas te strachy? Czy to przesada? Żeby to sprawdzić, opowiemy o cmentarzu nocą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:00
Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.
rozwiń zwiń