Hania Rani i Dobrawa Czocher w utworach Grzegorza Ciechowskiego. Rozmowa z Rafałem Wiśniewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 20:10
W piątek 8 sierpnia w ramach cyklu Dziedziniec Kultury wystąpiły Hania Rani w duecie z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. – Gwiazda, której blask narodził się w Polsce i który świeci przede wszystkim w Europie, dziś zaświeci na dziedzińcu – mówił tuż przed koncertem dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.
Dobrawa Czocher i Hania Rani
Dobrawa Czocher i Hania RaniFoto: mat. promocyjne

Hania Rani/Dobrawa Czocher "Biała Flaga" Hania Rani/Dobrawa Czocher "Biała Flaga"

Posłuchaj
02:19 2020_08_08-20-07-06_Rafal_Wisniewski_Hania_Rani.mp3 Hania Rani i jej aranżacje utworów Grzegorza Ciechowskiego. Przed koncertem na dziedzińcu NCK (Lista osobista/Trójka)

 

Przypomnijmy, że motywem przewodnim występów w ramach cyklu "Dziedziniec Kultury" jest relacja: Mistrz-Uczeń. Hania Rani wystąpiła w repertuarze dla siebie bardzo nieoczywistym – wspólnie z Dobrawą Czocher zaprezentowały utwory z wydanego w 2015 albumu "Biała Flaga" z aranżacjami utworów Grzegorza Ciechowskiego.

Duet powstał w sierpniu 2012 roku, lecz właściwy debiut miał miejsce we wrześniu 2015 roku, kiedy to dziewczyny zdecydowały się wydać pierwszą płytę. Inspiracją dla albumu "Biała flaga" była postać Grzegorza Ciechowskiego. Duet podjął się stworzenia nowych aranżacji 10 najsłynniejszymi piosenek artysty, jednak w sposób zupełnie inny niż dotychczas  korzystając tylko z dwóch instrumentów: wiolonczeli i fortepianu. Ta idea, połączona z niebanalnym językiem muzycznym i innowacyjnymi pomysłami, stała się z pewnością powodem dla tak entuzjastycznego przyjęcia ich debiutanckiej płyty. Na krążku nie zabrakło również własnych kompozycji, które doskonale splatają poszczególne aranżacje, tworząc razem jedną całość.

– Dziedziniec stał się swoistym laboratorium, gdzie młody duch i energia łączą się z klasyką, a to w dosyć ciekawym miejscu – skomentował Rafał Wiśniewski.

Hania Rani & Dobrawa Czocher - Tak tak to ja (Official Video)/BIALAFLAGAVEVO

***

Dziedziniec Kultury to cykl letnich imprez kulturalnych. W piątkowe wieczory lipca i sierpnia spotykamy się podczas organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury koncertów i warsztatów. W ramach cyklu mogliśmy usłyszeć już  Marcina Maseckiego, który wykonał dla Słuchaczy utwory Theloniousa Monka, Leszka Możdżera interpretującego Chopina, Prokofiewa i Bacha oraz trio Wojtka Mazolewskiego, które zaprezentowało własną wersję twórczości Krzysztofa Komedy.

***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji:
 8.08.2020
Godzina emisji: 20.07

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Hania Rani prezentuje album "Home" w radiowej Trójce. Posłuchaj nagrania!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 22:00
– "Home" to podróż: symboliczna lub prawdziwa – mówiła Hania Rani podczas niedawnego wywiadu z Piotrem Metzem. Słuchacze Trójki przekonali się o tym w sobotni wieczór 18 kwietnia, kiedy to artystka na żywo zagrała swój nowy album w zaciszu swojego domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:16
- Jeżeli chodzi o muzykę na tej płycie, to myślę, że jest ona w jakimś sensie obrazem tego wszystkiego, co już robiłam i czym się na przestrzeni lat fascynowałam, zaczynając od mojego głównego instrumentu, czyli pianina, przez kwintet smyczkowy, kończąc na aktualnych fascynacjach perkusją i kontrabasem - mówiła w "Poranku Dwójki" kompozytorka i pianistka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hania Rani o płycie "Home": naszkicowałam swoje miejsce na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 21:00
3 lipca ukaże się na CD i winylu nowa płyta Hani Rani - pianistki i kompozytorki, którą zna już cały świat. - Na krążku "Home" szkicuję swój dom - w wymiarze symbolicznym i dosłownym - opowiada artystka.
rozwiń zwiń