Polskie Radio
Section05
Rafał Wiśniewski

100-lecie urodzin Zbigniewa Herberta. Poeta na muralu w centrum Warszawy

Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętniło przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy. Nowe streetartowe dzieło na kamienicy Tamka 47 jest malarską interpretacją fotografii poety z roku 1963, wzbogaconą o fragment wiersza "Przesłanie Pana Cogito".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo mural Zbigniew Herbert Warszawa Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Tomasz Miara Trójka

Zbliża się V Festiwal Eufonie. Muzyka z różnych regionów kontynentu

Dziewięć dni, 13 koncertów i 700 artystów z 15 krajów - tak zapowiada się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od 17 do 25 listopada w Warszawie będzie można usłyszeć muzykę z różnych regionów naszego kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Narodowe Centrum Kultury muzyka ludowa tradycja Europa MUZYKA Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki filharmonia narodowa Rafał Wiśniewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PR24 "Kulturalnie na temat". Co nowego w Narodowym Centrum Kultury?

Wiele się dzieje w Narodowym Centrum Kultury. Jest prowadzona kampania zachęcająca do czytania "Czytaj i wejdź do gry", otwarta jest wystawa "Państwowiec Jan Szczepkowski". W Polskim Radiu 24 także rozmowa o "Chłopach" - polskim kandydacie do Oscara, filmie, którego współproducentem jest NCK.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski Joanna Bancerowska Narodowe Centrum Kultury literatura wystawa FILM

"Czytaj i wejdź do gry!" - akcja Narodowego Centrum Kultury

- Można pogodzić uprawianie sportu i czytanie książek. Nasi wybitni sportowcy odnoszą międzynarodowe sukcesy, ciężko pracują, są bardzo konsekwentni. Wolne chwile spędzają z książką. Ważne, aby być aktywnym i duchowo, i fizycznie - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Mamy duże zainteresowanie siatkówką, sukcesy sportowe i najlepszych na świecie kibiców. Chcemy tę popularność przekuć w coś ważnego dla całego społeczeństwa - podkreślił Kamil Składowski, dyrektor działu komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo aktywność fizyczna Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Tomasz Makowski Dwójka kampania Anna Depczyńska

Muzyka z filmu "Chłopi" na festiwalu "Eufonie". Rafał Wiśniewski: ona nie jest tłem

- W programie jest i muzyka symfoniczna, klasyczna, i elementy jazzu oraz folku. W tym roku stawiamy na tradycję ludową, więc trudno sobie wyobrazić, żeby nie zaprezentować muzyki z "Chłopów" podczas festiwalu - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wiśniewski Dwójka Paweł Siwek Eufonie chłopi muzyka filmowa MUZYKA

Narodowe Czytanie 2023. Profesor Wiśniewski o "Nad Niemnem"

 - Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim zostaje w naszej świadomości, potem jest kontynuowane. Święto czytelnictwa to nie tylko ta wrześniowa sobota, niech zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia każdego roku. Szukajmy pretekstu, aby sięgnąć po literaturę w podróży, gdy chcemy podnieść nasze kwalifikacje i zainwestować w siebie - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Dwójka Jakub Jamrozek

"Narodowe Centrum Kultury jest znakiem jakości". Prof. Rafał Wiśniewski o Nagrodzie Wyszehradzkiej

Narodowe Centrum Kultury zostało w Bratysławie uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Nagroda przyznawana jest wspólną decyzją ministrów kultury krajów V4. - Staramy się zaprezentować to, co piękne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Rafał Wiśniewski

6. Dziedziniec Kultury: co piątek koncerty muzycznych gwiazd

Od początku lipca, na dwa wakacyjne miesiące dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmienia się w muzyczną scenę. A dokładniej: w muzyczne obserwatorium, ponieważ tegoroczna, szósta już edycja Dziedzińca Kultury odbywa się po hasłem "Muzyczne konstelacje" nawiązującym do 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W Trójce będzie można wysłuchać retransmisji niektórych koncertów.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA Rafał Wiśniewski Marta Zalewska Muniek Staszczyk Ania Dąbrowska Michał Żołądkowski Trójka Dziedziniec Kultury

Rafał Wiśniewski: Festiwal Wschód Kultury to nie tylko muzyka, ale też inne dziedziny sztuki

- Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia to wydarzenia nie tylko muzyczne, ale także fotografia, film, książka, spotkania i różne debaty. Bardzo ważna jest prezentacja pracy instytucji i kuratorów lokalnych, o których nie powinniśmy zapominać, gdy zapraszamy wielu gości i artystów zagranicznych - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Dwójka Rafał Wiśniewski Lublin KULTURA

Gwiazdy polskiej muzyki wystąpią na 6. Dziedzińcu Kultury

Już kolejny raz przez dwa wakacyjne miesiące dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieni się w muzyczną scenę. A dokładniej – w muzyczne obserwatorium, ponieważ tegoroczna edycja Dziedzińca Kultury odbywa się po hasłem "Muzyczne konstelacje" nawiązującym do 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. I bez przesady te muzyczne konstelacje na scenie, które będzie można zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć, są imponujące!
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA koncerty Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Warszawa Marta Zalewska Muniek Staszczyk Ania Dąbrowska Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka

PR24 Baltic Opera Festival. Muzyka poważna w sopockiej Operze Leśnej

Opera Bałtycka w Gdańsku we współpracy szeregiem instytucji, w tym Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Baltic Opera Festival w Operze Leśnej w Sopocie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor NCK), Joanna Bancerowska (rzecznik NCK) i Tomasz Konieczny (artysta, dyrektor artystyczny festiwalu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski Tomasz Konieczny opera MUZYKA Sopot

"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA plakat Białoruś Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawa Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka