Polskie Radio
Section05
Rafał Wiśniewski

Dziedziniec Kultury - współcześni artyści i romantyzm

Inspiracją dla Dziedzińca Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To symboliczne wkroczenie Polski w epokę romantyzmu zostanie zestawione ze światem współczesnej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rok Romantyzmu Polskiego miłość natura tradycja Ukraina Rzeszów Lublin Wrocław Rafał Wiśniewski książki Magdalena Gawin KULTURA MUZYKA

"Wschód Kultury" 2022 z silnie podkreślonym wątkiem ukraińskim

- Każdy z festiwali cyklu "Wschód Kultury" pokazuje różne odsłony kultury na styku pomiędzy Polską a krajami bloku wschodniego. W każdej tegorocznej odsłonie zostanie bardzo szczególnie podkreślony wątek ukraiński. To będą akcenty zarówno muzyczne, jak i teatralne, wystawy prac plastycznych i fotografii - mówił w radiowej Jedynce Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury, koordynator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Narodowe Centrum Kultury Michał Montowski Joanna Ficińska Rafał Wiśniewski

Romantyczna Noc Muzeów na dziedzińcu MKiDN

- W tym roku mamy Rok Romantyzmu, więc ten romantyzm pojawi się również na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i to w różnych odsłonach - zapraszał na Noc Muzeów gość audycji "Wolna sobota z Jedynką" prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Rafał Wiśniewski Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Karolina Rożej Daniel Wydrych KULTURA

Dzieła Józefa Czapskiego w Kordegardzie. Dyrektor NCK: był mistrzem pędzla

Znakomite obrazy i rysunki Józefa Czapskiego ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów można oglądać na nowej wystawie w warszawskiej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury. - Z 36 obiektów 20 nigdy publicznie nie było prezentowanych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Rafał Wiśniewski Narodowe Centrum Kultury wystawa Józef Czapski

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert z udziałem Olgi Pasiecznik i Agaty Zubel

– Ten koncert to ziarenko piasku, może niewidoczne, ale to bardzo ważny głos. Nie jesteśmy pasywni, "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" to akcja, która ma zebrać środki dla ludzi w niezwykle trudnej sytuacji – mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, współorganizatora niedzielnego koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina koncert Dwójka Olga Pasiecznik Paweł Siwek Rafał Wiśniewski Narodowe Centrum Kultury Agata Zubel

"Był to udany rok". Podsumowanie działań Narodowego Centrum Kultury w 2021 r.

Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. - Ten rok w sektorze kultury nie należał do najłatwiejszych. Mamy pandemię, ale mimo to odbyło się wiele wspaniałych wydarzeń i inicjatyw i myślę, że był to udany rok - mówi na antenie Programu 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury KULTURA wystawa Stanisław Lem Krzysztof Kamil Baczyński mural koncert Eufonie literatura Rafał Wiśniewski Joanna Ficińska Michał Montowski

Festiwal "Eufonie". Dyrektor NCK: w tym roku przypominamy ideę romantyzmu

Około 500 artystów z 17 państw wystąpi w Warszawie na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Rozpocznie się on w piątek i potrwa do 27 listopada. Słuchacze usłyszą muzykę klasyczną, współczesną, jazzową i eksperymentalną, zabraknie jednak w tym roku muzyki folkowej.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Muzyczna Jedynka piosenka Narodowe Centrum Kultury Eufonie Rafał Wiśniewski muzyka klasyczna Jazz folk

"Śmierć Zygielbojma". Dyrektor NCK: mocny film, porusza trudne tematy

Jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), "Śmierć Zygielbojma" to historia, która choć dotyczy II wojny światowej, "opowiada również o współczesności", o tym "w jaki sposób są selekcjonowane informacje", "jak ciężko przebić się z prawdą".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa KULTURA FILM Rafał Wiśniewski Narodowe Centrum Kultury POLSKA społeczeństwo

Białystok. "Wschód Kultury" – ostatnia część festiwalu

Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznej edycji "Wschodu Kultury”. Cykl festiwali oparty jest na współpracy miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W Białymstoku rozpoczyna się właśnie ostatnia z trzech części tegorocznych wydarzeń. Czego mogą się spodziewać festiwalowi goście? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Białystok Podlasie Narodowe Centrum Kultury Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski

Dyrektor NCK zaprasza w PR24 na Dziedziniec Kultury

- Na tej scenie jest pop, rock, muzyka elektroniczna, jazz, muzyka klasyczna, muzyka eksperymentalna. Cudowne rzeczy się dzieją i można powiedzieć, że Polska muzyką stoi, mamy cudownych artystów i ich prezentujemy na scenie Dziedzińca Kultury  - zachwalał w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Maja Kluczyńska MUZYKA muzyka rozrywkowa