"Jestem WWO!" Na czym polega wysoka wrażliwość?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 00:05
Mają żywsze sny, silniej przeżywają stres, zaskakują poczuciem humoru i wyobraźnią. To tylko niektóre cechy osób wysoko wrażliwych. WWO tworzą społeczności w social mediach i wspierają się wzajemnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Max4e Photo

konflikt 1200.jpg
Czy skrajności są szkodliwe?

– Wrażliwość jest często piętnowana społecznie, uważana za wadę. Tymczasem badania pokazują, że wrażliwość to cecha bardzo istotna i niejednorodna. Dlatego mówienie, że jest to nieśmiałość lub smutek, jest ogromnym uproszczeniem – przypomina psychoterapeuta Katarzyna Kucewicz. 

Posłuchaj

51:09 2020_08_20 23_07_24_PR3_Audycja_Publicystyczno_Muzyczna.mp3 Czym jest wysoka wrażliwość i jak uczynić z niej swojego sprzymierzeńca? (Audycja publicystyczno-muzyczna/Trójka)

shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Złamane serce. Choroba z bajek, która istnieje naprawdę

– Wrażliwość to nie jest zaburzenie. To cecha, która opiera się na naszym układzie nerwowym. Nie mamy realnie wpływu na to, że mamy możliwość przyjmowania mniejszej ilości bodźców. Oczywiście możemy jako osoby wysoko wrażliwe czy wrażliwe tak dostosować naszą aktywność, czy w ogóle nasze życie, żeby nam było w nim łatwiej – zaznacza Kaja Tomczyk, psycholog.

Czym wysoka wrażliwość różni się od nadwrażliwości? Jakie są jej zalety i wady? Jak WWO przeżywają stres, a jak radość? Czy łatwo tworzyć relacje, kiedy doświadczamy świata "bardziej"? Jak sprawdzić, czy jesteśmy wysoko wrażliwi? W audycji opowiadały o tym psycholożki Katarzyna Kucewicz i Kaja Tomczyk, a także Małgorzatą Pawlińską i Beatą Jaworską – osobami wysoko wrażliwymi.

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczno-publicystyczna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta i psychoseksuolog z Ośrodka Intergaden i Kaja Tomczyk (psycholog i trener komunikacji interpersonalnej), Małgorzata Pawlińską, i Beata Jaworską (osoby wysoko wrażliwe)
Data emisji: 21.08.2019 
Godzina emisji: 23.07

gs

Czytaj także

Dlaczego czasami czujemy się gorsi od innych?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 16:30
- Jako istoty społeczne porównujemy się do innych. Zaczynamy w dzieciństwie i kontynuujemy w dorosłości - mówi psycholog Kaja Tomczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak być pewnym siebie? "Pewność idzie w parze z doświadczeniem"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:42
Mówi się, że ludzie, którzy są pewni siebie zarabiają więcej, są bardziej kreatywni, a co za tym idzie - mogą pozwolić sobie na realizację marzeń. Mają też lepsze relacje z innymi i są bardziej otwarci na nowe doświadczenia. Czy to prawda i czy pewności siebie można się nauczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologia pozytywna. Naukowa recepta na szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 14:30
Tradycyjna psychologia diagnozuje i leczy, psychologia pozytywna koncentruje się na ludzkich możliwościach i potencjale.
rozwiń zwiń