Jak wielka jest władza mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 23:15
Blokada konta prezydenta USA i paru innych republikańskich polityków na Twitterze i Facebooku wywołała konsternację u wielu użytkowników mediów społecznościowych. Czy działania podjęte przez szefów GAFA – czterech największych spółek Big Tech: Google, Amazona, Facebooka, Apple – mogły być zaskoczeniem?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/dolphfyn

unia europejska social media internet cyfryzacja media społecznościowe 1200.jpg
Komisja Europejska i cyfrowi giganci

Jakie w tej sytuacji pole działania mają użytkownicy sieci społecznościowych? Czy i jak mogą wpływać na zachowanie podmiotów, z których korzystają? Czy w ogóle możliwa jest jakaś oddolna akcja nacisku wobec gigantów Big Tech?


Posłuchaj
53:28 2021_02_04 22_05_44_PR3_Klub_Trojki.mp3 Co mogą media społecznościowe? (Klub Trójki)

– Wyłączenie konta Donalda Trumpa nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem. Przypomnę, że miesiąc przed wyborami prezydenckim w roku 2015 w Polsce Facebook jednego dnia wyłączył trzy największe polskie profile polityczne. I w ten sposób moim zdaniem wpłynął na wyniki wyborów w Polsce – mówi publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz. – Nagle politycy zorientowali się, że mogą zostać odcięci i teraz próbują temu zaradzić, np. majstrując przy prawie. I to mnie najbardziej przeraża – tłumaczy.

– Mnie zaskoczyło, że prezydent najsilniejszego mocarstwa militarnego, ekonomicznego i dyplomatycznego świata uczynił z takiego medium jak Twitter jedno z podstawowych narzędzi swoich rządów. Że unikał, jak wskazywałby dobry smak i protokół dyplomatyczny, korzystania ze sprofesjonalizowanych narzędzi komunikacji społecznej i politycznej na rzecz bardzo prostej platformy cyfrowej, miejscami wręcz prymitywnej – mówi dr Maciej Gurtowski z Klubu Jagiellońskiego. – Drugie moje zdziwienie dotyczy tego, jak mogliśmy uwierzyć, że Twitter kiedykolwiek był "nasz"? – dodaje.

– Myślę, że dla wielu ludzi jest to moment, który patetycznie określa się hasłem "maski opadły". Przez lata firmy nazywane popularnie Big Tech, GAFA lub FANGA (jeśli do Google'a, Apple'a, Facebooka i Amazona dodać Netflix) budowały wokół siebie aurę, że są bardzo sympatyczne, a źli są ci "inni": np. wilki z Wall Street, branża zbrojeniowa, branże przyczyniające się do niszczenia zasobów naturalnych Ziemi, drobni przedsiębiorcy wykorzystujący pracowników – tłumaczy Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". – Teraz okazało się, że może nie są gorsi od tych wymienionych wcześniej, ale za to są niezwykle potężni. A potęga rodzi pokusę, by ją wykorzystać – wskazuje.

Faut-il démanteler les Google Apple Facebook Amazon?/YouTube Pour L'Eco


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Rafał Otoka-Frąckiewicz (publicysta), dr Maciej Gurtowski (Klub Jagielloński), Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny")
Data emisji: 4.02.2021
Godzina emisji: 22.05

pr

Czytaj także

Twitter będzie reagował na "podważanie zaufania do wyborów". Jest oficjalna zapowiedź

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 02:17
Twitter poinformował w czwartek, że będzie oznaczał lub usuwał tweety wprowadzające użytkowników w błąd i podważające zaufanie do wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Instagram w ciągu dekady zmienił świat? "Instagram. Bez filtra. Historia od środka" Sarah Frier

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 07:40
– Jako społeczeństwo zaczęliśmy doceniać doznania estetyczne i wspomnienia. Sensem podróży nie jest już wyłącznie doświadczanie tego, co widzimy, ale też dokumentowanie tych przeżyć i wspominanie ich – mówiła w Trójce Sarah Frier,  autorka książki "Instagram. Bez filtra. Historia od środka", uznaną przez "Financial Times" za najlepszą książkę biznesową 2020 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaplątani w cyfrowej sieci. Wsparcie czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 23:15
Większości z nas pewnie już trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego lub innych mobilnych urządzeń telekomunikacyjnych. Wielu ten będący w zasięgu ręki wirtualny świat pochłania bez reszty. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Co robić, aby nie popaść w uzależnienie?
rozwiń zwiń