Bolesne wspomnienia i problem zdrady

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 23:15
Marian Karczewski był w czasie wojny członkiem specjalnej grupy wywiadu AK kierowanej przez Ludwika Kalksteina. Kalkstein przyczynił się do uwięzienia i śmierci prawie 500 żołnierzy i oficerów AK w tym gen. Stefana Roweckiego "Grota". Po wojnie z jego usług korzystała komunistyczna Służba Bezpieczeństwa, która pozwoliła mu wyjechać na Zachód.
Ludwik Kalkstein
Ludwik KalksteinFoto: IPN

Tadeusz Manteuffel tajny Uniwersytet Warszawski 1200.jpg
"Pan Tadeusz" na więziennym spacerniaku – matury wczoraj i dziś. Reportaż

Tematem rozmowy były przeżycia Mariana Karczewskiego, który był więziony przez gestapo w alei Szucha, na Pawiaku i w trzech obozach koncentracyjnych: Gross-Rosen, Dora i Bergen-Belsen. Napisał też książkę pt. "Czy można zapomnieć", która ukazała się po raz pierwszy po wielu latach bez ingerencji cenzury. w programie usłyszeliśmy też głos autora, gdyż do książki dołączono płytę CD ze wspomnieniami Mariana Karczewskiego nagraną przez Polskie Radio w 1980 roku.


Posłuchaj
53:16 2021_05_27 22_05_55_PR3_Klub_Trojki.mp3 Dramatyczne wspomnienia wojenne Mariana Karczewskiego (Klub Trójki)

– Losy Mariana Karczewskiego, wychowanka, co warto podkreślić, przedwojennej polskiej szkoły, były losami szczególnie dramatycznymi: ze względu na udział w poczynaniach konspiracyjnych i z uwagi na przeżycia więzienne. Zarówno na Pawiaku, jak i potem ta obozowa droga, przecież w każdym momencie mogły się tragicznie skończyć – mówi prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej. – Jest to wyjątkowe świadectwo, jakich mało jest w literaturze polskiej. Połączenie tych elementów konspiracyjnych, codzienności okupacyjnej, która w książce się pojawia oraz rzeczywistości więziennej i obozowej, jest unikalne – dodaje.

– Oczywiście, my znaliśmy dramatyczną historię wujka podczas II wojny światowej, choć nie dzielił się z nami tymi informacjami: raczej unikał tych rozmów. Był człowiekiem niezwykle pogodnym, pełnym radości życia – wspomina senator Stanisław Karczewski, bratanek Mariana Karczewskiego. – Przeszedł tak wiele i cieszył się z każdego dnia, każdej chwili tej wolności, życia rodzinnego, naszych spotkań – opowiada.

– Czasem prosiliśmy go, aby opowiedział, ale nie chciał, odmawiał. Jednak chyba te nasz prośby spowodowały, że zaczął pisać swoje wspomnienia. To przecież była wielka trauma, dla tak młodego, niespełna 18-letniego człowieka – wskazuje senator Karczewski. – Myślę, że to pozostało w nim i chciał mimo wszystko to opowiedzieć nam i innym. I dlatego napisał te książkę.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: prof. Włodzimierz Suleja (IPN), Stanisław Karczewski (senator, bratanek Mariana Karczewskiego)
Data emisji: 27.05.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Polskość w tarapatach? Czy to czas na kulturową kontrrewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 23:05
– Jak obronić się przed rewolucją kulturową, która pod hasłami demokracji, wolności, wyboru i tolerancji, dąży do zburzenia starego porządku moralno-prawnego? Jak obronić tradycyjną kulturę z jej chrześcijańskimi korzeniami, naszą religię, kościoły, pomniki bohaterów? Czy nie nadszedł czas na kulturową kontrrewolucję? – pytał w "Klubie Trójki" Wojciech Reszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestrzenie dostępne i przyjazne dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 23:15
Wszechobecne schody, wąskie przejścia, trudne do pokonania krawężniki – to najczęściej spotykane bariery architektoniczne. Powodują, że osoby z niepełnosprawnościami, ale też rodzice z dziećmi w wózkach czy osoby starsze, muszą uprawiać swoisty miejski survival. Czy tak musi być?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Roszkowski o współczesnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 23:15
Czy cywilizacja współczesna przeżywa kryzys? Jeśli tak, to czym on jest spowodowany? Czy rzeczywiście stoimy w obliczu wojny cywilizacji, a może ona już trwa? O kondycji i kryzysie tożsamości współczesnego człowieka oraz fundamentach cywilizacji zachodniej: filozofii greckiej, prawie rzymskim i chrześcijaństwie Michalina Szymborska rozmawiała w "Klubie Trójki" z historykiem prof. Wojciechem Roszkowskim.
rozwiń zwiń