Nowy sezon w poznańskich teatrach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 02:00
"Czy to bajka, czy nie bajka?"... "Wśród takich pól przed laty"… Można powiedzieć, że dwa poznańskie teatry na początku sezonu 2018/2019 w ten sposób ze sobą dialogują.
Audio
  • Moc atrakcji na scenach poznańskich teatrów (Trójka Pod Księżycem)
Pan Tadeusz w poznańskim Teatrze Nowym
"Pan Tadeusz" w poznańskim Teatrze NowymFoto: Jakub Wittchen

Plakat promujący "Pana Tadeusza" w poznańskim Teatrze Nowym (mat. promocyjne) Plakat promujący "Pana Tadeusza" w poznańskim Teatrze Nowym (mat. promocyjne)

Od kiedy Maciej Nowak objął dyrekcję Teatru Polskiego w Poznaniu, aranżujemy co jakiś czas jego spotkanie z dyrektorem Teatru Nowego – Piotrem Kruszczyńskim – pokazując, jak sensownie mogą się dwa teatry w mieście wzajemnie uzupełniać i prowadzić ze sobą swoisty dialog.

W Teatrze Nowym trwa "Rok Polski", a tę jego część rozpoczęła premiera "Pana Tadeusza" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W Teatrze Polskim 27 października – premiera Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina pod tytułem "O Mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych". Nasz narodowy poemat wieszcza i… wieszczka Maria Konopnicka?

"Odys" w reż. Eweliny Marciniak w poznańskim Teatrze Polskim (fot. Magda Hueckel) "Odys" w reż. Eweliny Marciniak w poznańskim Teatrze Polskim (fot. Magda Hueckel)

Plakat promujący spektakl "O Mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" w poznańskim Teatrze Polskim (mat. promocyjne) Plakat promujący spektakl "O Mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" w poznańskim Teatrze Polskim (mat. promocyjne)

Już na tym etapie widać, że sezon w obu tetrach rozpoczyna się ciekawie. Czym jeszcze zaintryguje nas Teatr Polski w najbliższych miesiącach? Teatr Nowy natomiast jest od tego roku organizatorem "Pamiętajmy o Osieckiej" (pod patronatem Trójki). "Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej" ma kilka etapów. Na początku, wiosną, odbywają się w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej przesłuchania, potem – warsztaty i II etap w Teatrze im. Agnieszki Osieckiej, dalej – koncert w naszym studiu (20 października w tym roku) i wreszcie – gala finałowa (po raz pierwszy) trzydniowa właśnie w Teatrze Nowym.

Naszymi gośćmi byli: Jolanta Janiczak i Maciej Nowak w Radiu Poznań oraz Piotr Kruszczyński, Jerzy Satanowski – dyrektor "Pamiętajmy o Osieckiej", a także dramaturg Michał Pabian w… studiu przy Myśliwieckiej.

Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej" (mat. promocyjne) Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej" (mat. promocyjne)

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 19.10.2018
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Złoty Yorick i inne nagrody

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 22:15
Złoty Yorick nie jest jedyną nagrodą wręczaną na Festiwalu Szekspirowsikm w Gdańsku. Podczas 22. edycji festiwalu trzyosobowe jury oceniało przedstawienia SzekspirOFF-a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo kulturalne "Dożynki"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 22:00
Za tydzień na naszej półkuli będzie jesień, czas zebrać więc plony tego lata. Sporo wędrowaliśmy i z każdej wyprawy przywoziliśmy dźwiękowe obrazki. W tym wydaniu MBK przeglądamy je, co nie znaczy, że będą one opowiadały o tym, co za nami, w każdym razie, nie tylko o tym.
rozwiń zwiń