Olga Tokarczuk z Bookerem za "Biegunów". "Ta książka wciąż działa"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:32
Nagroda Man Booker International Prize trafiła w tym roku do Olgi Tokarczuk. Polka zdobyła prestiżowe wyróżnienie za książkę "Bieguni", która w angielskim przekładzie znana jest pod tytułem "Flights".
Audio
  • Olga Tokarczuk z nagrodą Man Booker International Prize (Przodownicy lektury/Trójka)
Na zdjęciu z 10.05.2018 r. pisarka Olga Tokarczuk. Pisarka została ogłoszona 22.05.2018 r. tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera
Na zdjęciu z 10.05.2018 r. pisarka Olga Tokarczuk. Pisarka została ogłoszona 22.05.2018 r. tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Okładka książki Olgi Tokarczuk 'Bieguni" Okładka książki Olgi Tokarczuk 'Bieguni"

Olga Tokarczuk odbierając nagrodę podkreśliła, że jest jej pierwszą polską laureatką. Jak sama mówiła, nie spodziewała się, że wyróżnienie trafi właśnie do niej. 

– Byłam zaskoczona. Zdawałam sobie sprawę, w jakim towarzystwie nominowanych się znajduję. Prawdę mówiąc byłam szczęśliwa, gdy znalazłam się na krótkiej liście. To mi wystarczyło i właściwie nic więcej nie musiało się już wydarzyć – mówiła Olga Tokarczuk. – Ta książka została napisana 10 lat temu. Z mojego punktu widzenia jest stara. Dla mnie oznacza to, że jest uniwersalna, wciąż działa – dodaje. 

Przewodnicząca jury była zachwycona twórczością polskiej pisarki i komplementowała tegoroczną laureatkę Bookera. – Wszyscy uważamy, że to pisarka o ogromnym talencie. Cudowna obserwatorka ludzkich zachowań. Do tego społeczna komentatorka, opisująca zakamarki ludzkiego życia – podkreśliśliła Lisa Appignanesi.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadził: Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)
Goście: Olga Tokarczuk (pisarka), Lisa Appignanesi (przewodnicząca jury Man Booker International Prize), Jennifer Croft (tłumaczka)
Data emisji: 
23.05.2018
Godzina emisji: 10.14

kw/mk

Czytaj także

"Inni ludzie". Gorzka opowieść Doroty Masłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:40
"Inni ludzie" to jedna z najbardziej oczekiwanych książek tej wiosny. O czym opowiada najnowsza powieść Doroty Masłowskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czterdzieści twardych". Wciąż aktualna opowieść polsko-żydowska

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 13:00
Napisana 10 lat temu książka "Czterdzieści twardych" doczekała się właśnie trzeciego wydania. Publikacja Barbary Stanisławczyk o Żydach ratowanych przez Polaków nie tylko nie straciła, ale wręcz zyskała dziś na aktualności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk laureatką Bookera. Polka nagrodzona za książkę "Bieguni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 06:36
Olga Tokarczuk zdobyła prestiżową nagrodę literacką Booker International. Polska pisarka została uhonorowana za "Biegunów". Książka ukazała się w zeszłym roku po angielsku jako "Flights", przetłumaczona została przez Jennifer Croft. 
rozwiń zwiń