Polskie Radio
Section05
Olga Tokarczuk

Góry Literatury 2024. Festiwal zbliża się wielkimi krokami

Spotkania z autorami, dyskusje, koncerty, wystawy, pokazy filmów oraz spektakli teatralnych - łącznie ponad 150 wydarzeń - znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, który organizowany jest przez Fundację Olgi Tokarczuk. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-14 lipca na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oraz w ponad 20 innych lokalizacjach na Ziemi Kłodzkiej i w regionie wałbrzyskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dolnośląskie literatura Olga Tokarczuk książki

"Trójka pod Księżycem" – "Czarodziejska góra" dziś [POSŁUCHAJ]

W listopadzie 1924 roku ukazała się jedna z najsłynniejszych powieści świata – Tomasza Manna "Czarodziejska góra". Sto lat później w TR Warszawa odbędzie się premiera jej współczesnej interpretacji w reżyserii Michała Borczucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Basiński Tomasz Mann Paweł Huelle Izabella Cywińska Tadeusz Łomnicki Olga Tokarczuk Andrzej Chyra Paweł Mykietyn Małgorzata Sikorska-Miszczuk michał borczuch Wojciech Malajkat Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

Międzynarodowa Nagroda Bookera. Czy Urszula Honek pójdzie śladem Olgi Tokarczuk?

Książka "Białe noce" Urszuli Honek została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku Bookera zdobyła Olga Tokarczuk. Czy ta jedna z najważniejszych nagród literackich na świecie może być "wstępem" do Nobla?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Urszula Honek Kate Webster Międzynarodowa Nagroda Bookera nagroda Bookera Olga Tokarczuk Zygmunt Miłoszewski

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska literatura polska KSIĄŻKA opowiadanie Justyna Grabarz Trójka

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura tłumaczenie język angielski Olga Tokarczuk Tomasz Miara Trójka

"Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim

Statystyki nie są dobre: większość Polaków bywa w teatrze rzadziej niż raz w roku, a 20 procent społeczeństwa nie widziało przedstawienia na żywo, bo potocznie kojarzy je z nudnym szkolnym obowiązkiem. Tymczasem Teatr Śląski w Katowicach rzuca odważne hasło "Więcej teatru!" i zachęca, by właśnie tam spędzać czas.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Katowice spektakl Olga Tokarczuk Katarzyna Cygler Trójka

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

Odbyła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Uniwersytet Warszawski Olga Tokarczuk literatura społeczeństwo Nobel

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa UW

Rozpoczęła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkadziesiąt lat".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Uniwersytet Warszawski Olga Tokarczuk literatura KSIĄŻKA społeczeństwo