Polskie Radio
Section05
Olga Tokarczuk

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura tłumaczenie język angielski Olga Tokarczuk Tomasz Miara Trójka

"Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim

Statystyki nie są dobre: większość Polaków bywa w teatrze rzadziej niż raz w roku, a 20 procent społeczeństwa nie widziało przedstawienia na żywo, bo potocznie kojarzy je z nudnym szkolnym obowiązkiem. Tymczasem Teatr Śląski w Katowicach rzuca odważne hasło "Więcej teatru!" i zachęca, by właśnie tam spędzać czas.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Katowice spektakl Olga Tokarczuk Katarzyna Cygler Trójka

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

Odbyła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Uniwersytet Warszawski Olga Tokarczuk literatura społeczeństwo Nobel

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa UW

Rozpoczęła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkadziesiąt lat".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Uniwersytet Warszawski Olga Tokarczuk literatura KSIĄŻKA społeczeństwo

Olga Tokarczuk po raz kolejny krytykuje Polskę. "Powinna przyjąć tylu uchodźców, ilu jest w stanie udźwignąć"

Olga Tokarczuk po raz kolejny skomentowała sytuację Polski. Pisarka wyraziła swoje zdanie na temat polityki polskiego rządu i służb, które nie wpuszczają na teren naszego kraju imigrantów. O przekonaniach Tokarczuk donosi austriacka prasa - "Noblistka Tokarczuk krytykuje swoją ojczyznę Polskę". 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś POLSKA granica Olga Tokarczuk uchodźcy migracja społeczeństwo