Polskie Radio
Section05
Adam Dąbrowski

Po koronacji Karola III. Co to wydarzenie mówi nam o współczesnej Wielkiej Brytanii?

– To niezwykły czas. Oglądaliśmy piękne obrazy koronacji, wydarzenia historycznego zarówno państwowego, jak i religijnego, ale także w pewnej mierze teatralnego. To ogromne święto Brytyjczyków, święto państwowe, ale to coś głębszego. W czasie uroczystości mogliśmy zauważyć, jak nieprzypadkowo sfera sacrum mieszała się ze sferą profanum. To jest coś, co można nazwać metafizyką państwa, pokazanie, że cele państwa wykraczają poza życie jednostki czy pokolenia – mówił dr Arkady Rzegocki, szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Karol III monarchia Trójka Klub Trójki Adam Dąbrowski Paweł Zieliński Arkady Rzegocki

"Polska jest bardzo ważnym i cennym partnerem". Szef brytyjskiego MSZ o pozycji Polski w NATO

- Polska udowodniła, że jest bardzo ważnym i cennym partnerem, jeśli chodzi o samoobronę w ramach NATO i obronę Ukrainy przed rosyjską inwazją. Jestem przekonany, że to się nie zmieni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia James Cleverly, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Ukraina Wielka Brytania Adam Dąbrowski Jedynka Ukraina wojna na Ukrainie James Cleverly ŚWIAT Europa

"Bardziej prawdopodobny jest inny scenariusz". Były szef połączonych sztabów Zjednoczonego Królestwa o zakończeniu wojny w tym roku

Gen. sir Richard Barrons, były szef połączonego dowództwa brytyjskich sił zbrojnych, ocenia w Polskim Radiu, że wojna na Ukrainie potrwa jeszcze długo i prawdopodobnie nie skończy się w tym roku. - Żadna ze stron nie ma zdolności do tego, by doprowadzić do decydującego rozstrzygnięcia na polu bitwy - twierdzi.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Europa ŚWIAT Ukraina Adam Dąbrowski Rosja

Rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ołeksij Daniłow: to przede wszystkim obrona Zachodu

Minął rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy. Nazywana przez Kreml "specjalną operacją militarną", nieuzasadniona agresja miała trwać maksymalnie trzy dni. Ukraińcy jednak wciąż się bronią, a także zaczęli przeprowadzać kontrofensywę w niektórych miejscach frontu. - To przede wszystkim obrona Zachodu - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia sekretarz Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Paweł Lekki Adam Dąbrowski Wojciech Cegielski Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS Wiceszef brytyjskiego MON dla Polskiego Radia: decyzja Putina ws. New START niepokojąca

- Jestem bardzo zaniepokojony - tak wiceszef brytyjskiego ministerstwa obrony James Heappey komentuje w rozmowie z Polskim Radiem decyzję Moskwy ws. porozumienia New START. Rosja zdecydowała się zawiesić członkostwo w układzie o kontroli zbrojeń, w tym broni jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Rosja Europa Władimir Putin broń jądrowa TYLKO U NAS Adam Dąbrowski ŚWIAT

Brytyjczycy szukają nowego premiera. Korespondent Polskiego Radia: gwałtownie rosną notowania Borisa Johnsona

Dziennik "Times" twierdzi, że start w wyścigu do fotela premiera znów planuje Boris Johnson. Sam Rosbottom z firmy bukmacherskiej Betfair powiedział Polskiemu Radiu, że faworytem jest były minister finansów Rishi Sunak. Ale notowania byłego premiera gwałtownie rosną - donosi z Londynu korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson Adam Dąbrowski

TYLKO U NAS Korespondent Polskiego Radia był przy trumnie Elżbiety II. "Łzy płyną nieprzerwanym strumieniem"

W Londynie - ostatnie chwile, by pożegnać królową. O godz. 7.30 polskiego czasu zamknęły się drzwi Westminster Hall, gdzie od czterech dni trumna Elżbiety II wystawiona była na widok publiczny. By pokłonić się królowej, trzeba było stać w ogromnej kolejce - czasem nawet około 20 godzin. Nasz korespondent Adam Dąbrowski był w środku Westminster Hall. Teraz opisuje wielkie emocje, których doświadczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Królowa Elżbieta II Elżbieta II Londyn Adam Dąbrowski

Karol III brytyjskim królem. Proklamacja odczytana w Szkocji, Irlandii Płn. i Walii

Wieść o tym, że Karol jest nowym królem, rozległa się w Irlandii Północnej, Walii i Szkocji. Tekst proklamacji, który po raz pierwszy zabrzmiał w sobotę w Londynie, rozległ się między innymi w Edynburgu, do którego zmierza trumna zmarłej monarchini. Po odczytaniu proklamacji w Szkocji wiwaty wymieszały się z buczeniem. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Królowa Elżbieta II Karol III Adam Dąbrowski

Król Karol III przybył do Pałacu Buckingham. Wieczorem wygłosi orędzie do narodu

Brytyjski król Karol III przyjechał pod londyński Pałac Buckingham i wysiadł z samochodu, by przywitać się z licznie zgromadzoną publicznością. Na 19:00 naszego czasu przewidziano przemówienie monarchy, który obejmuje władze po śmierci królowej Elżbiety II, która zmarła wczoraj w wieku 96 lat. Król Karol uścisnął ręce zebranym, przyjął też kwiaty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II Królowa Elżbieta II Adam Dąbrowski Europa

Królowa Elżbieta przeprowadziła monarchię przez rozpad imperium

- Jeśli chodzi o początek panowania, to były wątpliwości co do tego, czy młoda wówczas królowa udźwignie odpowiedzialność, która na nią spadła. Teraz możemy powiedzieć, że zdecydowanie sobie z tym zadaniem poradziła - mówił w "Poranku Dwójki" dr Krzysztof Winkler z Grupy Britannia UW.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Elżbieta II Wielka Brytania Adam Dąbrowski królestwo Królowa Elżbieta II