"Nie ma miejsca na federalizm w UE". Politycy o planach niemieckiej koalicji

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 18:41
– Głos takiego państwa jak Niemcy jest jakimś wyznacznikiem w Unii Europejskiej. Mam jednak nadzieję, że praktyka zweryfikuje te często być może zbyt ambitne, a czasami wręcz niebezpieczne pomysły – mówił o planach nowej niemieckiej koalicji na federalizację UE Marcin Przydacz. Gościem audycji w Programie 3 Polskiego Radia był także Paweł Zalewski.
Marcin Przydacz: głos takiego państwa jak Niemcy jest jakimś wyznacznikiem w Unii Europejskiej
Marcin Przydacz: głos takiego państwa jak Niemcy jest jakimś wyznacznikiem w Unii EuropejskiejFoto: fewerton/Shutterstock

Niemieckie partie socjaldemokratów (SPD), Zielonych i FDP porozumiały się w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. Desygnowanym kanclerzem Niemiec, który zastąpi na tym stanowisku Angelę Merkel, jest Olaf Scholz.

Goście audycji rozmawiali o federalizmie Unii Europejskiej, jaki przyświeca założeniom koalicjantów. Wiceminister spraw zagranicznych skomentował, że "w naturalny sposób ta dyskusja dotycząca przyszłości Unii Europejskiej się toczy". – We Wspólnocie są siły głównie lewicowo-liberalne, oczekujące przyspieszenia integracji, która finalnie ma doprowadzić do superpaństwa europejskiego, i siły centroprawicowe, opowiadające się za utrzymaniem takiego statusu organizacji, jaki był w zamyśle ojców założycieli, czyli formy współpracy państw członkowskich – mówił.


Jak dodał, Polska "w naturalny sposób stoi na stanowisku centroprawicowym, uważając, że nadmierne przyspieszanie integracji może zepsuć ten dobry projekt współpracy europejskiej". – Ci, którzy chcą go przyspieszać, tak naprawdę mogą mu zaszkodzić. Nie można ponadprzeciętnie przyspieszać tego typu procesów – podkreślił.

Wskazał, że głos takiego państwa jak Niemcy jest jakimś wyznacznikiem w Unii Europejskiej. Dodał jednak, że "ma nadzieję, że praktyka zweryfikuje te często być może zbyt ambitne, a czasami wręcz niebezpieczne pomysły".

Nie ma miejsca na federalizm w UE

Paweł Zalewski zgodził się ze swoim przedmówcą, mówiąc, że odbiera obecny stan Unii Europejskiej, a także podejście do niego polskiego rządu jako pozytywne. – Ta dyskusja o federalizmie Unii Europejskiej to jest taka standardowa dyskusja unijna, która nie prowadzi przecież do żadnych konkluzji – mówił.

Posłuchaj
15:33 2021_11_30 17_39_02_PR3_Puls_Europy.mp3 Marcin Przydacz oraz Paweł Zalewski o federalizmie Unii Europejskiej (Puls Europy/Trójka)

Jak dodał, debata ta "wyraża pewną wolę i pewien poziom odpowiedzialności, które pewne partie czy politycy chcą wziąć razem z Unią Europejską na swoje barki". – Niewątpliwie ten element znalazł się pod wpływem Zielonych, którzy mają najdalej idące integracyjne plany wewnątrz nowego rządu, który się tworzy w Niemczech – tłumaczył.

Wskazał również, że – w jego ocenie – na federalizm Unii Europejskiej "nie ma miejsca i w przewidywalnej przeze mnie przyszłości kilku-kilkunastu lat to nie jest temat". – Ja to odbieram raczej jako wzięcie odpowiedzialności przez partie, które tworzą rząd w Niemczech, za to, co się będzie działo z Unią Europejską – zaznaczył.

Czytaj także:

Więcej w audycji.

***

Audycja: "Puls Europy"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych) oraz Paweł Zalewski (Polska 2050)
Data emisji: 30.11.2021
Godzina: 17:40

ng/pr

Czytaj także

"Zakończy się politycznym kompromisem". Niemieckie media o konflikcie Brukseli z Polską

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:51
Jak podaje portal tvp.info komentator niemieckiego dziennika "Tagesspiegel" twierdzi, że "spór Brukseli z Polską zakończy się kompromisem, ponieważ Unia Europejska nie może sobie pozwolić na ostre sankcje wobec Warszawy, jakich domaga się Parlament Europejski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert ds. bezpieczeństwa: reżim Łukaszenki i Putin chcą osłabić, a nawet zniszczyć UE

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:27
- Prośba kanclerz Angeli Merkel o mediację Kremla w sprawie kryzysu granicznego to kompletny nonsens! Apelowanie do rosyjskiego reżimu o rozwiązanie sytuacji na Białorusi jest częścią klasycznego nonsensu dyplomatycznego - uważa francuski ekspert ds. bezpieczeństwa Nicolas Tenzer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bronimy zewnętrznej granicy UE, a także Niemiec". Premier po spotkaniu z Angelą Merkel

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:36
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek (25.11) w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz koordynacji odpowiedzi państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń