Polskie Radio
Section05
Marcin Przydacz

Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak skazani. Wiceszef MSZ: to zasługuje na stanowcze potępienie

"Decyzja władz Białorusi o skazaniu Kalesnikawej i Znaka na kary więzienia zasługuje na stanowcze potępienie. To jawne deptanie praw człowieka i kolejny krok mający zastraszyć społeczeństwo białoruskie" - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś areszt Aleksander Łukaszenka reżim MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz

"Wpuszczenie tych ludzi jest przekroczeniem prawa". Wiceszef MSZ o obcokrajowcach przy granicy

Marcin Przydacz został zapytany w TVN24 o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Wiceszef MSZ mówił, że wpuszczenie migrantów do Polski byłoby przekroczeniem prawa oraz ustępstwem wobec Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych granica relacje polsko-białoruskie Białoruś obcokrajowcy migracja imigranci w Europie imigracja straż graniczna służby i bezpieczeństwo

"To Białoruś odpowiada za ich zdrowie". Wiceszef MSZ o koczujących przy granicy z Polską

 - To Białoruś odpowiada za zdrowie uchodźców koczujących przy granicy z Polską - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Poinformował też, że Białoruś wciąż nie odpowiedziała na drugą notę w sprawie udzielenia przez nasz kraj pomocy humanitarnej uchodźcom po białoruskiej stronie granicy państw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych granica polityka relacje polsko-białoruskie

Przydacz o sytuacji na granicy z Białorusią: względy moralno-humanitarne nie mogą zawsze brać góry nad prawem

- Te osoby być może nie miały świadomości, w co się pakują, i trzeba im pomóc. Polska może im udzielić wsparcia legalnie, potrzebna jest tylko zgoda Mińska - powiedział o migrantach na granicy wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" .
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś granica Marcin Przydacz migracja Afganistan Bliski Wschód

Areszt dla liderów mniejszości polskiej na Białorusi przedłużony. Wiceszef MSZ potępił decyzję Mińska

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz potępił decyzję o przedłużeniu aresztu dla liderów mniejszości polskiej na Białorusi. Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał w mediach społecznościowych, że areszt dla Andrzeja Poczobuta został przedłużony o kolejne miesiące.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Andrzej Poczobut

Przydacz o sytuacji na granicy: powinniśmy być zjednoczeni jako państwo i społeczeństwo

- Nielegalna migracja może być elementem białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych "Zapad'-2021" i tym bardziej powinniśmy być zjednoczeni jako państwo i społeczeństwo - mówił w środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Podkreślił, że to nie miejsce na "happeningi polityków opozycji na granicy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie służby specjalne uchodźcy MSZ Marcin Przydacz służby i bezpieczeństwo

Wiceszef MSZ: w niedługim czasie ruszą prace nad budową płotu na polsko-białoruskiej granicy

- Działania mające na celu uszczelnienie granicy polsko-białoruskiej zaczęły się już kilka tygodni temu. Zapadła decyzja, aby postawić drugą część płotu. Trwa projektowanie, prace na miejscu zaczną się w krótkim czasie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Aleksander Łukaszenka Białoruś Mińsk granica migracja Marcin Przydacz służby i bezpieczeństwo MSZ

Wiceszef MSZ: ewakuowaliśmy już ponad 400 osób z Afganistanu do Polski

- Dla nas, oczywiście, priorytetem byli obywatele RP i to już udało się zrobić. Wszyscy Polacy, którzy znajdowali się na terytorium Afganistanu i zgłaszali chęć wyjazdu, są już w kraju i są bezpieczni - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistan Kabul talibowie

"Zagraliście w grę Łukaszenki". Przydacz odpowiada posłom opozycji w związku z ich wizytą na granicy z Białorusią

- Jestem przekonany, że jak Aleksander Łukaszenka zobaczył posłów Jońskiego i Szczerbę, to się uśmiechnął pod swoim wąsem - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Zagraliście w jego grę, chcąc wywołać debatę, taką, jaką sobie życzył Aleksander Łukaszenka - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Ministerstwo Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz polityka Prawo i Sprawiedliwość uchodźcy straż graniczna Polityka zagraniczna Polski Solidarna Polska koalicja obywatelska lewica