Cena sukcesu Bohdana Smolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:55
Ksawery Szczepanik to dokumentalista, który w swoich filmach konsekwentnie opowiada o powszechnie znanych postaciach i często robi to w nieoczywisty sposób. Niedawno odbyła się premiera jego filmu o Władysławie Kozakiewiczu "Po złoto". Teraz pracuje nad dokumentem poświęconym znanemu, nieżyjącemu już artyście kabaretowemu Bohdanowi Smoleniowi.
Bohdan Smoleń
Bohdan SmoleńFoto: PAP/Marek Zakrzewski

Czarna owca
Puenta w puencie goni puentę. "Czarna owca" Aleksandra Pietrzaka

– Jestem z tego pokolenia, które Bohdana Smolenia słuchało na kasecie magnetofonowej: był wtedy bardzo popularny i trafiał do różnych pokoleń, także 10-latów. Zapadło mi to w pamięć, podobnie jak poruszające informacje na temat schyłku jego życia i śmierci – wyjaśnia reżyser.


Posłuchaj
03:35 TROJKA Fajny film 2021_09_09 10-53-38.mp3 Powstaje film o Bohdanie Smoleniu (Fajny film/Trójka)

– Rozpoczął swoją karierę w kabarecie Tey. To był wysoki lot, ogromna popularność i sympatia Polaków. W swoim filmie próbuję opowiedzieć też o cenie, jaką Bohdan Smoleń za to zapłacił – zdradza Ksawery Szczepanik. – Kariera sceniczna wiązała się z nieobecnością w domu rodzinnym: właściwie żył w trasie, a dom był jedynie hotelem. Miało to swoje konsekwencje i ja chcę swoim filmem to opowiedzieć – dodaje.

W dokumencie pojawią się oczywiście fragmenty występów. – Dotarłem do współpracowników Laskowika i Smolenia. Mieli już w tamtym czasie swoje kamery wideo, sprzęt do nagrywania, rejestrowali występy, rejestrowali próby – opowiada Trójkowy gość. - W związku z tym mamy różne mniej znane skecze z udziałem Smolenia.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 09.09.2021
Godzina emisji: 10.53

pr

Czytaj także

"Cudak" Anny Kazejak już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:05
Nowy film Anny Kazejak już na ekranach kin. "Cudak" to wojenna powieść, która w szczególny sposób splata ze sobą losy dwóch muzyków – tytułowego Romana Cudakowskiego i Szymona Akermana, uciekiniera z żydowskiego getta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 10:55
Przed nami kolejna światowa premiera na trwającym właśnie w wielu miastach Festiwalu Docs Against Gravity. W poniedziałek 6 września polscy widzowie jako pierwsi mają szansę zobaczyć pełnometrażowy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob", opowiadający o szczególnym filmie w twórczości Andrzeja Żuławskiego. "Na srebrnym globie", który miał szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, nigdy nie został ukończony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Gołas nie żyje. Aktor miał 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:50
Zmarł aktor uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich artystów sceny teatralnej, filmowej i kabaretowej.
rozwiń zwiń