Nikotyna już nie zaszkodzi pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 08:30
Pszczołom i owadom zapylającym najbardziej szkodzą opryski środkami zawierającymi neonikonikotynoidy. Jest jednak szansa, że polski wynalazek je uratuje. Wkrótce zostanie opatentowany na całym świecie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

– Teraz ważna jest ekologia, gdyż konsumenci bardzo zwracają na to uwagę, a przez to rolnicy tak samo – mówi Anna, właścicielka ekologicznej pasieki. – Jeżeli chodzi o polską wieś, teraz dużo rolników i sadowników stara się dobierać produkty do oprysków tak, żeby nie szkodzić owadom – dodaje.

pszczoły_1200.jpg
Wspólna przyszłość ludzi i pszczół

Posłuchaj
03:14 2020_09_12-08-18-22_PR3_Pszczoły.mp3 Polski wynalazek uratuje pszczoły? (Zapraszamy na weekend)

– Nikotyna jest potężną trucizną, potężną bronią. Ludzie zauważyli, że jeśli namacza się liście tytoniowe, a potem opryskuje kapustę, to wszystkie owady giną – tłumaczy prof. Mariusz Gagoś, kierownik katedry biologii komórki na UMCS w Lublinie.

Jednak od niedawna owady nie muszą się już bać nikotyny: zawdzięczają to polskiemu wynalazkowi. – Udało mi się odnaleźć w przyrodzie takie molekuły, które selektywnie chronią układ nerwowy pszczoły. Kiedy ją dostanie, chronią ją do końca życia. To wynalazek na skalę światową – cieszy się profesor Gagoś.

Miliardy (z) pszczół - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 8.18

pr/kr


Czytaj także

Ostatnie pszczoły na świecie. Zagłada dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 15:55
Albert Einstein powiedział, że w dniu, w którym umrze ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną cztery lata życia. Mniej więcej na taki czas wystarczą nam zapasy żywności. Dlaczego? O tym w "Eurece" opowiedział Jarosław Adamczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Pszczół. Zadbajmy o naszych małych przyjaciół!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 14:42
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. - Ich wartość dla działania ekosystemu jest nieoceniona - mówiła w rozmowie z Czwórką Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać pszczelarzem. Krótki poradnik

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 10:37
W Wielki Ogólnopolski Dzień Pszczół zachęcamy do zostania pszczelarzem. Dzielą nas od tego tylko 4 kroki, a pszczoły zamówimy kurierem. 
rozwiń zwiń