Wypoczywaj, zwiedzaj i nie daj się okraść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 06:40
Nadszedł czas upragnionego beztroskiego wypoczynku i relaksu. Niestety, to także czas szczególnie obfitych zysków dla złodziei. Jak się uchronić przed kradzieżą podczas wakacji? Co zrobić, jeśli nas okradną?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: DavideAngelini/Shutterstock

złodziej włamywacz włamanie dom wakacje shutterstock 1200.jpg
Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swój dom przed włamaniem!


Utrata dokumentów, cennego sprzętu czy bagażu może zepsuć najpiękniejsze wakacje. Dlatego wypoczywając powinniśmy być bardziej ostrożni i, mówiąc kolokwialnie, mieć oczy dookoła głowy. szczególnie, jeśli wybraliśmy się na urlop za granicę.


Posłuchaj
03:18 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_07_03 06-33-31.mp3 Wakacje - żniwa dla złodziei (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że podróżując nie powinniśmy trzymać wszystkich swoich dokumentów, pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Dobrze jest rozdzielić je po różnych kieszeniach, albo zostawić część np. w hotelu – radzi Paweł Kuc, dziennikarz podróżniczy. – Warto też mieć bardzo cienką torebkę, którą trzymamy przy ciele, pod ubraniem, tak, by złodziej jej nie widział. Możemy w niej trzymać paszport, dokumenty, pieniądze, karty kredytowe – wskazuje.

Ceny takiej torebki zaczynają się już od 20 zł. Co jednak zrobić, jeśli już zostaliśmy okradzeni?

– Najważniejsze, aby to zgłosić na policję. Bo to jest organ, zarówno w Polsce, jak i na świecie, który może dokonać przeszukania, sprawdzeń. I jeżeli zostały skradzione dokumenty, pamiętajmy, aby je zastrzec – tłumaczy inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. – Pamiętajmy też, że w krajach, gdzie jest nasze przedstawicielstwo dyplomatyczne, ono zawsze służy pomocą – dodaje.

Przy wielu placówkach są też oficerowie łącznikowi: polscy policjanci, którzy służą za granicą. Oni znają procedury, ułatwią i pomogą w kontakcie z miejscową policją, wiedzą też, co jest potrzebne ubezpieczycielowi, aby uzyskać odszkodowanie.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 03.07.2021
Godziny emisji: 06.33

pr

Czytaj także

Wakacje - okres żniw dla złodziei

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:00
Czyhają na plecaki, torby, portfele, telefony, rowery. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w autobusach czy tramwajach, w galeriach handlowych. W okresie wakacji złodzieje nie tylko nie odpoczywają, ale zbierają jeszcze większe żniwo niż zazwyczaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie stać Cię na kampera? Przerób swój samochód!

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:30
Już od zeszłego roku lawinowo wzrasta zainteresowanie kamperami i rodzajem wypoczynku jaki one umożliwiają: podróżowania z możliwością komfortowego noclegu. Nie jest to jednak tani pomysł na wakacje, dlatego pojawiło się sporo pomysłów umożliwiających adaptację zwykłego samochodu na swoisty quasi kamper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypożyczamy samochód na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:00
Wreszcie upragnione wakacje! W najbliższym czasie większość z nas wyruszy na wymarzony urlop. Co zrobić, gdy nie mamy własnego samochodu, a chcemy podróżować wygodnie i bezpiecznie? Auto możemy wypożyczyć!
rozwiń zwiń