Polskie Radio
Section05
Paweł Turski

Sztuczna inteligencja bezbłędnie rozpoznaje ludzkie emocje

Jak się okazuje, głębokie spojrzenie na twarz i w oczy bliskiej osoby może nie wystarczyć, aby rozpoznać jej emocje. Tymczasem, jak wynika z badań szwajcarskich naukowców, sztuczna inteligencja właściwie w każdej sytuacji zrobi to bezbłędnie. Jak to się dzieje i w jaki sposób można to wykorzystać, dowiadywał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA sztuczna inteligencja emocje handel Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

Jak zadbać o wymierające języki?

Język jest jak kwiat – odpowiednio pielęgnowany potrafi pięknie rozkwitnąć i wydać wspaniałe owoce. Ale język zarazem jest jak zwierzę i może być zagrożony wymarciem. Co więcej, takich języków jest ok. 1/3 z blisko 7 tys., które istnieją na świecie. Dlatego stworzono w internecie Archiwum Zagrożonych Języków (ELAR).
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo języki obce nauka języków obcych Wilamowice Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

Nowe badania rynku radiowego bardziej reprezentatywne

Krajowy Instytut Mediów zakończył pierwszą fazę pomiarów treści audio. Badanie to zostało uruchomione w trybie pilnym na wniosek KRRiT w styczniu tego roku według opracowanego przez KIM nowego standardu pomiaru słuchalności treści audio, w tym radia. Projekt, obok Badania Założycielskiego, jest drugim przedsięwzięciem o tak szerokiej skali, realizowanym przez KIM na potrzeby rynku mediowego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio badania rynku radio Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

Polecieć do Moskwy to prawie niemożliwe. Wojna zmienia ruch lotniczy na świecie

Po ataku Rosji na Ukrainę ruch lotniczy w Europie i na świecie bardzo się zmienił: USA, Kanada i UE zamknęły swoje niebo dla rosyjskich samolotów. W odwecie Rosja zamknęła swoje niebo dla tych państw, które wcześniej w ramach wojennych sankcji ją ograniczyły. Przypomina to sytuację z czasów zimnej wojny, kiedy samoloty obcych państw nie mogły latać nad ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo lotnictwo Rosja wojna na Ukrainie sankcje Paweł Turski Trójka

Jak mądrze pomagać potrzebującym z Ukrainy? Radzimy, co zrobić

W całym kraju trwają zbiórki na rzecz poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie. Część potrzebujących przekroczyła już granice Polski, inni zostali w kraju zmagającym się z agresją Rosji. Czego najbardziej im potrzeba? Jakie rzeczy i produkty znajdują się na listach pierwszej potrzeby? Czego nie powinniśmy przynosić na zbiórki?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo pomoc Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Piotr Łodej Paweł Turski

Ekologiczna kolej w Polsce – co zrobiono i co jeszcze można zrobić?

Kolej emituje przynajmniej cztery razy mniej CO2 niż samochód osobowy – wynika z analiz PKP Energetyka. Mimo to polscy przewoźnicy nie ustają w staraniach, by uczynić jazdę pociągiem jeszcze bardziej przyjazną środowisku oraz pogodzić ekologiczne rozwiązania z potrzebami pasażerów, którzy liczą przede wszystkim na niskie koszty i wygodę. Jak w Polsce wykorzystuje się ekologiczny potencjał kolei?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Paweł Turski Trójka ekologia klimat środowisko emisja co2 kolej energetyka PKP transport

Zielona fala: czy reaktywacja będzie skuteczna?

Swego czasu "zielona fala" była hitem, który miał rozwiązać problem płynnego przejazdu przez zakorkowane miasto. Jednak okazało się, że sprawa nie jest tak prosta, jak się wydaje i o pomyśle zapomniano. Ale teraz powrócił w wersji co najmniej 3.0: naukowcy pracują nad innowacyjną aplikacją, która dzięki wykorzystaniu funkcji naszych telefonów i nawiązaniu łączności z systemem świateł drogowych, ma umożliwić w pełni ekologiczną jazdę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo komunikacja miejska nowoczesne technologie aplikacje mobilne Paweł Turski motoryzacja Mateusz Drozda Trójka

Czy jesteśmy na podsłuchu? Zagrożenia płynące z nowych technologii

Technologiczne korporacje wiedzą o każdym użytkowniku więcej, niż sądzimy. Gdy ktoś rozważa zakup zwierzątka domowego, w przeglądarce internetowej pojawiają nam się dopasowane zdjęcia i oferty artykułów proponowanych przez sklepy zoologiczne. Bazy danych używanych przez nas platform społecznościowych skwapliwie protokołują to, na co zwracamy uwagę. Jakie są triki gigantów? Na czym polegają podsłuchujące głośniki? 
Zobacz więcej na temat:  nowoczesne technologie technologie technologie mobilne Trójka smart Mateusz Drozda Paweł Turski społeczeństwo