Polskie Radio
Section05
Paweł Turski

Fala: innowacyjny system, który ma zintegrować płatności za transport publiczny na Pomorzu

W województwie pomorskim testowany jest innowacyjnego w skali kraju system Fala. Ma on ułatwiać korzystanie z komunikacji publicznej, dzięki automatycznemu wybieraniu najkorzystniejszego biletu/płatności spośród setek taryf biletowych. Jak to działa i czy ma przyszłość, sprawdzał Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport pomorskie Trójmiasto autobus transport publiczny Paweł Turski Trójka

"Biegnij Warszawo" po raz 15. Ponad 10 tysięcy uczestników imprezy na ulicach stolicy

W jubileuszowej, 15. edycji "Biegnij Warszawo" aktywnie uczestniczyło ponad 10 tysięcy osób – sześć tysięcy pobiegło na 10 kilometrów, a ponad cztery tysiące pokonało 5-kilometrową trasę imprezy towarzyszącej Maszeruję-Kibicuję. Wśród uczestników byli także dziennikarze Trójki Krzysztof Łoniewski, Marek Pawlukiewicz, Paweł Turski oraz Jan Maliszewski. Ten ostatni relacjonował bieg w mediach społecznościowych Trójki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Biegnij Warszawo zdrowie bieganie Tomasz Miara Krzysztof Łoniewski Paweł Turski Jan Maliszewski Marek Pawlukiewicz Trójka

"Biegnij, Warszawo": dziennikarze Trójki pobiegli i relacjonowali na żywo swój występ

15. edycja "Biegnij, Warszawo" – to wydarzenie, którego patronami medialnymi były Polskie Radio oraz radiowa Trójka. W biegu wzięli udział  także dziennikarze Programu Trzeciego: Krzysztof Łoniewski, Marek Pawlukiewicz, Paweł Turski.  Pobiegł także Jan Maliszewski, który wszystko relacjonował w mediach społecznościowych Trójki. Uczestnicy 10-kilometrowego biegu wystartowali punktualnie o godzinie 12 sprzed siedziby Programu 3 Polskiego Radia, z miejsca, skąd nadawana jest specjalna audycja "Trzy strony dźwięku".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa STYL ŻYCIA Marek Pawlukiewicz Paweł Turski Piotr Firan Raf Uzar Trójka Jan Maliszewski Biegnij Warszawo Krzysztof Łoniewski W POLSKIM RADIU

MagRail – polska rewolucja w kolejnictwie. Kiedy nasze pociągi pojadą na poduszce magnetycznej?

Technologia MagRail to pomysł opracowywany przez polską firmę Nevomo, który ma duże szanse okazać się rewolucją w świecie transportu kolejowego. Chodzi o płynne połączenie tradycyjnych systemów kolejowych z zastosowaniem tzw. pasywnej lewitacji magnetycznej, dzięki której pociągi unoszą się tuż nad torem i mogą się poruszać z dużą prędkością.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kolejnictwo transport pociągi Paweł Turski Trójka

Podróż samolotem bez pilota. Kiedy nas to czeka?

– Najlepszą rzeczą w pilocie robocie jest to, że może on latać, eliminując wiele problemów, z którymi musi zmagać się zwykły pilot. Ludzie mają ograniczoną siłę. Mogą latać tylko kilka, kilkanaście godzin, a pilot robot może latać, dopóki ma dostęp do prądu – mówi prof. David Hyunchul Shim, kierujący pracami nad projektem humanoidalnego pilota. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Paweł Turski Trójka lotnictwo samolot samoloty

Trójka w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jak wygląda sytuacja na wschodniej granicy?

– Gdy był mały ruch graniczny, ilość osób przekraczających granicę była zdecydowanie większa. Statystycznie na dobę odprawialiśmy około 2 tys. osób, w tej chwili jest to około 200 osób – mówi ppor. Przemysław Piecychna z oddziału Staży Granicznej w Bezledach, gdzie znajduje się jedno z dwóch czynnych obecnie przejść granicznych z Królewcem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski II wojna światowa straż graniczna Wojsko Polskie

Busy na zlecenie: przyszłość komunikacji publicznej na terenach wiejskich?

Badania przeprowadzone w naszym kraju wskazują, że jeżeli Polacy mają do pokonania więcej niż sześć kilometrów, preferują poruszanie się samochodem. Czy więc jest możliwe mieszkanie poza aglomeracją miejską bez samochodu? Tak, ale tylko w wypadku, jeżeli zmienimy sposób myślenia i postawimy na… nowoczesny transport zbiorowy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport publiczny transport wieś autobus wykluczenie komunikacyjne Paweł Turski Trójka

Nie zawieść zaufania, nie popełnić błędu. Reportaż "Orlik jest piękny" [POSŁUCHAJ]

Orlik, a dokładniej: PZL-130 Orlik, to nazwa polskiego samolotu szkolno-treningowego przeznaczonego do szkolenia podstawowego i zaawansowanego pilotów zawodowych. "Orlik" to także nazwa zespołu akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych, który w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W "Orliku" wszyscy członkowie latają oczywiście na orlikach. I przygotowują się do specjalnego pokazu podczas tegorocznego Air Show w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA reportaż Paweł Turski lotnictwo samolot Air Show Radom 2023

Abramsy, HIMARS-y i Bieliki. Co zobaczymy podczas defilady "Silna Biało-Czerwona"?

W tegoroczne Święto Wojska Polskiego na ulice Warszawy, po trzech latach przerwy, wraca wielka parada sprzętu wojskowego. Z tej okazji przyjrzeliśmy się niektórym pojazdom i samolotom, które tego dnia będzie można zobaczyć na warszawskich ulicach i na niebie nad stolicą.  
Zobacz więcej na temat:  Abrams Wojsko Polskie Warszawa HIMARS Trójka Paweł Turski Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego 2023

Niskie koszty i małe zużycie energii. O innowacyjnych metodach pozyskania wody pitnej

Latem co do zasady jest upalnie, przez co pijemy wtedy najwięcej wody. Naturalnych źródeł wody słodkiej z roku na rok jest na naszej planecie coraz mniej. Nie oznacza to jednak, że grozi nam jej brak. Już teraz znane są innowacyjne metody pozyskiwania wody słodkiej m.in. przez odsalanie wód z kopalni czy z morza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski woda technologie technologia środowisko