#MojaFlaga. "Dzień Flagi to bardzo osobiste święto"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 11:07
– Urok Dnia Flagi Rzeczypospolitej jest w tym, że jest to święto bardzo osobiste. Ważny jest indywidualny gest każdego z nas. Nie ma centralnych obchodów. Każdy może wywiesić biało-czerwoną flagę w oknie czy na balkonie i dołączyć do naszej wielkiej wspólnoty. Warto pamiętać, że dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Pod biało-czerwonymi barwami łączymy się także z nimi – zaznacza Wojciech Kirejczyk z Fundacji Niepodległa. 
Biało-czerwone flagi na balkonach mieszkań w Przemyślu. 2 maja  obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Biało-czerwone flagi na balkonach mieszkań w Przemyślu. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej PolskiejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

PAP flaga kibice 1200.jpg
Polskość w kulturze. Flaga jako komunikat wizualny

Wojciech Kirejczyk namawiał Słuchaczy do zamieszczenia w mediach społecznościowych zdjęcia wywieszonej przez siebie flagi z hasztagiem #MojaFlaga. – Zachęcam też, żeby poszukać w internecie pod tym hasztagiemi, zobaczyć, kto i w jakich miejscach wywiesza flagę. Do akcji włączają się m.in. sportowcy, dla których barwy biało-czerwone są czymś niezwykle istotnym, o czym dziś z dumą przypominają. Są z nami liczne samorządy, szkoły, przedszkola – wylicza. 


Posłuchaj
50:24 2021_05_02 11_07_43_PR3_Leniwe_Przedpoludnie.mp3 Jak świętujemy Dzień Flagi? (Leniwe popołudnie/Trójka)

Jedna flaga, miliony historii 🤍❤ #DzieńFlagi #Mojaflaga 🇵🇱 @pkn.orlen @orlenteam_official

Opublikowany przez Justynę Święty-Ersetic - Fanpage Niedziela, 2 maja 2021

Jak zmieniały się polskie barwy narodowe?

 Flaga państwowa została wprowadzona ustawą po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku. Barwy biało-czerwone są odwzorowaniem orła białego na czerwonym tle, który towarzyszy Polsce już od średniowiecza. Z orłem na sztandarach polscy królowie, rycerze ruszali do walki już setki lat temu, ale flaga została ustawowo wprowadzona dopiero przed stu laty, przy czym sam kolor się zmieniał – zwraca uwagę gość "Leniwego przedpołudnia"

Jak przypomina rozmówca Anny Popek w czasach średniowiecznych kolor czerwony, to był kolor karmazynu, barwa bogactwa, która nie jest dostępna każdemu. Przed laty, zanim zaczęła obowiązywać obecna ustawa, był to kolor cynobru, czyli bardziej wpadający w pomarańcz. Obecnie, na powrót obowiązuje karmazyn. 

Dzień Flagi – od kiedy go obchodzimy?

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja. 

NCCulture/Ty też możesz wywiesić flagę!

Ponadto w programie

  • Spływ w Czerwińsku – ksiądz Łukasz Mastalerz
  • Felieton o konstytucji 3 maja
  • O obrazie Matejki "Konstytucja 3 maja" – Sławomir Szczocki z Zamku Królewskiego w Warszawie

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Gość: Wojciech Kirejczyk (fundacja Niepodległa), ksiądz Łukasz Mastalerz, Sławomir Szczocki (Zamek Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 02.05.2021
Godzina emisji: 11.06

gs

Czytaj także

"Pan Leszek od polskiej flagi" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 18:00
Leszek Rodziewicz to przewodnik i lokalny społecznik z Międzywodzia na wyspie Wolin. Z wykształcenia historyk, a z zamiłowania miłośnik historii Polski. Ubolewał nad tym, że mało osób zna historię i znaczenie naszych barw narodowych. Dlatego 17 lat temu wymyślił, że warto byłoby ustanowić Dzień Flagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sportowcy obchodzą Dzień Flagi. "Jedna flaga, miliony historii"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 12:00
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony 2 maja, jest okazją do oddania czci barwom narodowym i zaprezentowania swojego patriotyzmu. Jak co roku, w akcję wywieszania flag włączyli się polscy sportowcy. 
rozwiń zwiń