Porcelana. Szlachetna i wytrzymała

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Porcelana. Szlachetna i wytrzymała
Zastawa z motywem orła z fabryki porcelany w ĆmielowieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Kojarzy się z elegancją, miłym sposobem spędzania czasu. Dobrze zatem wiedzieć, jak wygląda i jak wyglądała polska porcelana – mówi Anna Popek w kolejnym wydaniu "Leniwego przedpołudnia".

– Porcelana jest materiałem bardzo szlachetnym, wyróżnia się tym, że jest pięknie biała i bardzo twarda. Po wypale w temperaturze 1400 stopni staje się wytrzymała pod względem użytkowym. Formy, które się w niej wykonuje, mają dobrze uwidoczniony charakter, widać cały ich kształt – mówi artysta, projektant, wykładowca akademicki Marek Cecuła.


Posłuchaj

52:07
NIe tylko o porcelanie. Niedzielne przedpołudnie z Anną Popek (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Porcelana jest bardzo tradycyjnym materiałem, przekazywanym w naszych domach z pokolenia na pokolenie, jest więc w jakiś sposób szanowana. Obecnie, w postępowych czasach, jest wiele możliwości związanych z nowym zastosowaniem tego materiału, zarówno użytkowym, jak również artystycznym – podkreśla rozmówca Anny Popek.

Na wystawie porcelanowych prac Marka Cecuły, która trwa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, można zobaczyć porcelanę wykorzystaną w obu wyżej wymienionych celach. – Pokazana jest cała część użytkowa, jest też część artystyczna, unikalna, pasująca bardziej do wystroju wnętrza. Niekoniecznie musi być użytkowa, ale cieszy oko i duszę – dodaje gość Trójki.

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.  film promocyjny / PFP ĆMIELÓW CHODZIEŻ 

A jak odróżnić porcelanę od innych materiałów, z których na przykład wykonane są kubki? – Wystarczy delikatnie stuknąć, porcelana zadźwięczy jak dzwonek, inne materiały nie. Poza tym przez porcelanę przechodzi światło, co dodaje jej delikatności – mówi Marek Cecuła.


Zamek Książ 1200.jpg
Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo


Ponadto w audycji:

  • rozmowa z Ewą Drobek, nauczycielką z XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej, m.in. o nauczaniu języków obcych (nie tylko francuskiego), nietypowych metodach dydaktycznych, a także pozalekcyjnych projektach "Żmichowska Śpiewa" czy "Łazik Teatralny";
  • rozmowa z Mateuszem Myketyszynem, rzecznikiem Zamku Książ, na temat książki „Z albumu Księcia/Książ od kuchni" i niesamowitej historii dolnośląskiego zamku;
  • rozmowa z Martą Reich, autorką książki "Każde twoje słowo";
  • rozmowa z Joanna Szumańską o najbliższych koncertach i występach w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 10.06

mk

Polecane