Z kulturalną wizytą w Wenecji. 49. Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 16:47
Życie w Wenecji niemal wróciło do normy sprzed pandemii, o czym świadczą otwarte restauracje, muzea i teatry. Przybywających do miasta tysiąca kanałów koneserów kultury najbardziej interesuje to ostatnie, bowiem 2 lipca to dzień rozpoczęcia 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. 
La Fenice Theatre w Wenecji
La Fenice Theatre w Wenecji Foto: shutterstock/pisaphotography

Teatr Dramatyczny 1200.jpg
Letnie atrakcje w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Złoty Lew dla Krzysztofa Warlikowskiego

Rok 2021 jest wyjątkowy dla polskiego teatru – statuetka Złotego Lwa zostanie przyznana reżyserowi teatralnemu i operowemu Krzysztofowi Warlikowskiemu, za całokształt twórczości artysty. "Polski reżyser Krzysztof Warlikowski to emblematyczna postać postkomunistycznego teatru, który naznaczył międzynarodową scenę, tworząc pamiętne wizje. Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski – zgodnie z uzasadnieniem – jest zwolennikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Wykorzystując także odniesienia kinematograficzne, oryginalne wykorzystanie wideo i wdrażając nowe formy spektaklu mające na celu przywrócenie więzi między spektaklem a publicznością…" – czytamy w komunikacie prasowym Biennale di Venezia.

Krzysztof Warlikowski  Foto: Krzysztof Zuczkowski/FORUM Krzysztof Warlikowski Foto: Krzysztof Zuczkowski/FORUM

Na pociąg i do teatru z jednym biletem

Międzynarodowy Festiwal Teatralny odbywa się w Wenecji już od 1973 roku. Dziś jest on jednym z najdonioślejszych wydarzeń kulturalnych, nie tylko na mapie Wenecji, ale i całych Włoch. Jak podkreśla Ewa Kucharska, przewodniczka turystyczna mieszkająca w tym mieście od wielu lat, nie zawsze tak było. 

– Na samym początku, by wypromować festiwal, sprzedawano bilety na linię kolejową, z którym można było wejść też na spektakle – zaskakuje Ewa Kucharska. – Wydarzenie miało na celu krzewienie kultury, ale przede wszystkim było prowokacją. Sytuacja grup teatralnych nie była wówczas zalegalizowana  nie miały one wsparcia z budżetu państwa i swojej siedziby, stąd chciano wypromować teatr dramatyczny – tłumaczy.

Posłuchaj
08:04 Zapraszamy do Trojki Wenecja festiwal teatralny 2021_07_02-16-38-20.mp3 Krótki przewodnik po historii Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji (Zapraszamy do Trójki)

 

Wnętrza z historią

Dziś festiwal odbywa się w przepięknych, liczących kilkaset lat pomieszczeniach, niegdyś należących do weneckiego arsenału. – Jedna z sal, gdzie odbywają się przedstawienia, to sala armii wybudowana w 1460 roku. Mamy kilka takich miejsc, które są rozrzucone po całym mieście, jednak wszystkie one są miejscami bardzo sugestywnymi, nawiązującymi do historii Wenecji – mówi przewodniczka w rozmowie z Witoldem Lazarem.

Biennale Teatro 2021 - BLUE/BiennaleChannel

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Ewa Kucharska (przewodniczka turystyczna mieszkająca w Wenecji)
Data emisji: 02.07.2021
Godzina emisji: 16.38

kr

Czytaj także

Święto lalkarstwa. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 10:45
W Białymstoku rozpoczyna się czwarty Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Metamorfozy Lalek". Jak podkreślają organizatorzy, ideą festiwalu jest przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczniej do teatru. Nowe obostrzenia w placówkach kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:45
Już w sobotę, 26 czerwca, na widowni teatrów zapełnionych będzie mogło zostać aż 75 procent miejsc. Nowe, zmodyfikowane obostrzenia są odpowiedzią na stabilizującą się sytuację pandemiczną w kraju. Co to oznacza dla instytucji kultury?
rozwiń zwiń