Poznań: opera w remoncie, zespół w drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:00
Remont generalny sceny poznańskiego Teatru Wielkiego, który właśnie skończył 110 lat, ma potrwać aż 18 miesięcy. Czy to oznacza, że artyści idą na bezrobocie? Bynajmniej! To będzie dla nich bardzo aktywny czas – ze swoim repertuarem wyruszają w podróż po Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agusyonok/Shutterstock

W tym roku poznański Teatr Wielki świętuje 110. urodziny, a jednocześnie przygotowuje się na bardzo poważne zmiany. Na szczęście na lepsze: – Przez dwa sezony nie będziemy mieli własnej sceny ze względu na jej remont. Skomplikowany, ale niezbędny i przez nas wyczekiwany – mówi Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.


Posłuchaj
03:05 2020_10_05 14_39_42_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Dyrektor poznańskiego Teatru wielkiego o remoncie i projekcie "Opera Rusza" (Trójka do trzeciej)

Dlatego artyści przygotowali projekt "Opera Rusza", a jego repertuar będzie można zobaczyć i usłyszeć poza gmachem opery. – Chcemy w czasie remontu wyjść do ludzi, aby utrzymać kontakt z naszą publicznością i przyciągnąć nowego widza  takiego, który sam by się operą nie zainteresował. Ne dlatego, że nie chce, ale dlatego, że mieszka w miejscu, gdzie opery nie ma – tłumaczy dyrektor Borowska-Juszczyńska. – Dlatego zdecydowaliśmy się na realizacje około 30 małych projektów w takich miastach jak Gniezno, Koszalin, Nowy Tomyśl czy Września – wylicza.

"Faust" Ch. Gounoda - Teatr Wielki w Poznaniu/YouTube Teatr Wielki Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Piotr MajewskiPiotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Piwko
Data emisji: 5.10.2020
Godzina emisji: 14.39

pr/kr

Czytaj także

Polski Teatr Tańca po pół wieku we własnej siedzibie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 07:00
Po blisko pół wieku od momentu powstania, na początku grudnia Polski Teatr Tańca wreszcie wprowadzi się do własnej siedziby. Będzie to stara, wspaniale zrewitalizowana kamienica przy ul. Taczaka w Poznaniu. Na jej dziedzińcu zbudowano wspaniałą scenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto muzyki w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:00
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Październik co pięć lat to czas konkursu chopinowskiego, jednak w tym roku się on nie odbędzie. Na szczęście Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową zorganizował cykl recitali "Przed wielkim konkursem – Mistrzowskie recitale". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma Festiwalu Kultury Żydowskiej, jest Prolog

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:00
Tegoroczna, 30 edycja krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej została odwołana z powodu pandemii. Jednak organizatorzy nie poddali się i przygotowali trzyczęściowy Prolog, który ma przygotować widzów na przyszłoroczną edycję Festiwalu.
rozwiń zwiń