Odsalarka wody morskiej. Polska firma pracuje nad budową pływającego urządzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:30
Polscy naukowcy pracują nad budową pływającej odsalarki. Urządzenie ma umożliwić masowe uzdatnianie do picia wody morskiej. Rozwiązanie mogłoby okazać się ratunkiem dla państw takich jak Singapur czy Dubaj, które mimo ulokowania na linii brzegowej mają problemy z uzyskaniem ujęć wody pitnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

 W obliczu czekającej nas katastrofy ekologicznej dojdzie do momentu, w którym woda stanie się towarem deficytowym. Jeżeli popatrzymy szerzej, poza Polskę zobaczymy, że w krajach takich jak Syria, czy inne państwa globalnego południa już teraz dochodzi do konfliktów o wodę pitną – mówiła Katarzyna Guzek, Greenpeace Polska.


Posłuchaj
02:55 PR3_MPLS 2021_05_28-12-20-18_odsalarka.mp3 Pływająca odsalarka. Projekt polskich naukowców (Trójka do trzeciej)

Odzyskiwanie wody

Stąd pomysł zbudowania ogromnej odsalarki, która pozwalałby uzdatniać wodę w miejscach o utrudnionym odstępie do ujęć pitnych. – Singapur wytwarza 30 procent wody, którą nazywają "new water". Jej zasoby pochodzą właśnie z odsalarki – powiedział Daniel Okruciński ze spółki zajmującej się budową i naprawą statków morskich oraz konstrukcji stalowych. – Zgłosiła się do nas firma, która pracuje nad nietypowym modelem odsalarki. Urządzenie będzie pływać. Zazwyczaj największe zapotrzebowanie na wodę występuje w krajach, które mają dobrze rozbudowaną i zurbanizowaną linię brzegową – dodał. 

Grupa Azoty Police buduje instalację odsalania wody w technologii EDR / Telewizja Police

Wodne zasoby

– W części krajów działają już podobne systemy. Przykładem jest Egipt. Każdy, kto próbował napić się tamtejszej wody, wie, że jej smak jest jednak inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Woda, mimo że uzdatniona, ma posmak soli. Prace nad sprzętem i odsalaniem wody potrwają jeszcze przez kilka lat. Zanim to nastąpi, powinniśmy troszczyć się o te źródła, które już mamy. W szczególności warto zadbać o dzikie tereny i  przyrodę. To ona zatrzymuje wodę w środowisku i jest naszym sprzymierzeńcem w utrzymaniu jej zasobów – apelowała Katarzyna Guzek. 

Pracą nad odsalarką zajmuje się zespół z Gdyni. Urządzenie ma być wykorzystywane m.in. na Bliskim Wschodzie. Jak przekonują konstruktorzy, maszyna będzie w stanie wyprodukować wodę pitną dla nawet 500 tysięcy osób.

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 28.05.2021
Godzina emisji: 12.20

zch