Polskie Radio
Section05
Józef Niewiarowski

Jaka będzie przyszłość Poczty Polskiej? "Potrzebny jest nowy duch"

Choć w placówkach Poczty Polskiej wciąż słychać stukot stempli, instytucja mierzy się obecnie z kilkoma problemami. To chociażby prężnie rozrastający się rynek przesyłek kurierskich, za którym instytucja musi gonić. Pewne więc, że poczta będzie musiała się rozwijać. Pytanie brzmi: w jakim kierunku?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Kuba Witkowski Poczta Polska poczta przesyłki Piotr Łodej Józef Niewiarowski

Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest czego się bać w tym rozwiązaniu?

Czterodniowy tydzień pracy to model, który testuje się w kolejnych krajach. Tymczasem w Polsce jeden z banków zapytał internautów, czy taka forma pracy może być przerażająca. W teorii dodatkowy dzień wolny nie powinien wywoływać strachu. Skąd więc biorą się wątpliwości?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski praca czterodniowy tydzień pracy pracownik rynek pracy

Gry mobline - sposób na relaks i dodatkowe obciążenie dla mózgu

W wolnej chwili często sięgamy po smartfon, aby spędzić czas przy ulubionej grze. Polegające na wykonywaniu prostych czynności produkcje mogą pomóc w relaksie. Badania wskazują jednak, że "odmóżdżacze" nie wietrzą, a dodatkowo dociążają nasz umysł. Dlatego ważne jest, by zadbać o swoją cyfrową higienę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski gry gry wideo smartfony umysł

Sama czujność nie wystarczy. Ruszyły konsultacje dotyczące zapewnienia ochrony w sieci

Trwają konsultacje dotyczące wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych. Przepisy regulujące Unii Europejskiej mają pomóc zapewnić ochronę internautów przed rozpowszechnianiem nielegalnych treści w sieci. W jakim stopniu jesteśmy narażeni na oszustwa i wyłudzenia? Przy korzystaniu z jakich platform szczególnie powinniśmy mieć się na baczności? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka oszustwa bezpieczeństwo w sieci internet Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski

Iloraz inteligencji. Czy wysokie IQ jest wyznacznikiem geniuszu?

Pewien Brytyjczyk niedługo po swoich 12 urodzinach zmierzył swój iloraz inteligencji. Pomiar wykazał u niego IQ na poziomie 162 punktów, co zapewniło mu miejsce w Mensie - organizacji zrzeszającej osoby o najwyższym wyniku w teście. Czy pomiar IQ ma jednak w ogóle sens? I czy można wytrenować swoją inteligencję?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski inteligencja psychologia

Największe rozczarowania studentów? Dziennikarstwo, socjologia i komunikacja społeczna

Badania wykazały, że ponad 40 procent młodych Amerykanów żałuje wyboru kierunku studiów. Najczęściej są to osoby, które ukończyły dziennikarstwo, socjologię i nauki humanistyczne. Czy naprawdę takie studia do niczego się nie przydają? A jak na ten problem patrzą polscy studenci?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo studenci studia młodzież dziennikarstwo socjologia umiejętności miękkie Józef Niewiarowski praca Radosław Nałęcz Trójka

Karuzela pogodowa na świecie. Tak ciepło nie było od dawna

W Polsce końcówka grudnia bardziej przypomina wczesną wiosnę. Tymczasem w centralnych Stanach Zjednoczonych występują niespotykane jak na tę porę roku intensywne zamiecie śnieżne; z kolei w Pekinie mamy rekordowo niskie temperatury sięgające -15 stopni Celsjusza. Naukowcy mówią wprost: kończący się rok obfitował w wiele rekordowo ciepłych dni. Co to dla nas oznacza?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski pogoda klimat

Święta Bożego Narodzenia bywają stresujące. Jak je przetrwać?

Przed świętami każdy z nas ma listę spraw do załatwienia. Świadomość jej długości jest źródłem stresu, bo do 24 grudnia coraz mniej czasu. Efekt? Niekiedy zapominamy o priorytetach, a przecież święta to okres, w którym najważniejsza jest radość przebywania z rodziną i najbliższymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo święta Wigilia Boże Narodzenie stres Piotr Firan Józef Niewiarowski Radosław Nałęcz Trójka

Higiena cyfrowa, czyli problem, który tak naprawdę dotyczy nas wszystkich

Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawił plan działania resortu na najbliższe lata. Jednym z najważniejszych problemów jest higiena cyfrowa, a raczej – jej brak. Widać to szczególnie u młodych ludzi bezmyślnie scrolujących ekran smartfona. Jednak warto się przy okazji zastanowić, jak to wygląda u ich rodziców. I okazuje się, że… podobnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko młodzież uzależnienia higiena smartfon Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka problemy społeczne

Imię dla dziecka. W jakich sytuacjach urzędnik może powiedzieć "nie"?

Wybór imienia to niełatwa sprawa. Przekonał się o tym niedawno pewien hiszpański książę, który chciał swojej córce nadać ich aż 25. Niektórzy rodzice mogą z kolei postanowić nazwać dziecko w nietypowy sposób. Zgody na to mogą jednak nie wyrazić urzędnicy. Prawo w pewnych sytuacjach przewiduje także możliwość zmiany swojego imienia lub nazwiska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski imię dla dziecka imiona

Walka z mową nienawiści w internecie. Na co pozwalają nam przepisy?

Media społecznościowe weryfikowane za pośrednictwem profilu zaufanego? O takie rozwiązanie wnioskują w najnowszym apelu polskie influencerki. W ten sposób chcą walczyć z wszechobecnym w internecie hejtem, którego mają dość. Czy jednak obecne przepisy umożliwiają skuteczną walkę z mową nienawiści w sieci?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Józef Niewiarowski internet media społecznościowe hejt w internecie walka z hejtem

Odholowane samochody na sprzedaż – czy warto je kupować?

Zamiast straszyć lub się niszczyć samochody odholowane z ulic będzie można kupić. Chodzi o auta, po które nikt się przez pół roku nie zgłosił. Na taki ruch zdecydowały się władze kilku polskich miast, w tym Warszawy. W ten sposób można kupić zarówno wrak pojazdu, który nadaje się wyłącznie do rozbiórki na części, jak i perełki ze świata motoryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Józef Niewiarowski Trójka Piotr Łodej samochody samochód motoryzacja pojazdy

"Czas krwawego księżyca", czyli Martin Scorsese wciąż w znakomitej formie

Martin Scorsese wciąż jest w świetnej formie – twierdzą ci, którzy widzieli jego nowy film zatytułowany "Czas krwawego księżyca". Od piątku, 20 października, będziemy mogli sprawdzić to osobiście – tego dnia nowe dzieło jednego z najsłynniejszych reżyserów w historii wejdzie na ekrany polskich kin.
Zobacz więcej na temat:  Martin Scorsese FILM KULTURA Artur Cichmiński Tomasz Miara Józef Niewiarowski Trójka