Zawód organista. Pasja trzynastoletniego Wojtka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 11:30
Choć ma zaledwie trzynaście lat, zachwyca mieszkańców niezwykłym talentem i zainteresowaniami. Największą pasją Wojtka są organy. Uczy się gry oraz służy do mszy w okolicznym kościele. Jak rozwijała się u niego miłość do instrumentu i o czym marzy?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Trzynastoletni Wojtek Sokołowski jest jednym z najmłodszych organistów w Polsce. Mimo młodego wieku ma w zanadrzu spore doświadczenie. – Co niedzielę jeździłem z tatą do Świebodzic. Bawiłem się i udawałem organistę. Nigdy jednak nie chciałem uczyć się gry. Gdy do naszego kościoła przyszedł ksiądz Artur, zapisałem się do prowadzonej przez niego scholi. Zafascynował mnie swoją grą i postanowiłem sam się nauczyć – opowiadał młody organista.  

Posłuchaj
04:12 PR3_MPLS 2021_06_01-11-21-05_wojtek_organista.mp3 Trzynastoletni Wojtek, najmłodszy organista w Polsce (Trójka do trzeciej)

 

Wzorce

– Od dawna chciałem, by Wojtek zaczął uczyć się grać. Wyszło na to, że szewc bez butów chodzi. Uczyłem muzyki obce dzieci, a moje nie chciały. Ksiądz Artur zafascynował mojego syna. Bardzo się z tego powodu cieszę. Staram się na niego nie naciskać i nie wywierać presji. Gdy mnie pyta lub prosi o radę, zawsze chętnie pomogę – deklarował tata chłopca, organista z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Wojtek Sokołowski Wojtek Sokołowski / Przemysław Pojasek/Gość Niedzielny/Forum

Obowiązki

Chłopiec szybko stał się lokalną gwiazdą. Wiele osób docenia jego talent. – Często dostaję cukierki, czekoladki i generalnie słodycze. Gram w kościele w niedziele oraz w ważne święta i uroczystości – mówił. – Parafianie gratulują mi syna. Są zachwyceni. Wielu z nich zna go od wielu lat i cieszy się, że poszedł w moje ślady. Wojtek ma swoje obowiązki w parafii. Niestety raczej nie może liczyć, że go zastąpię. Pracujemy w tym samym czasie. Ja w jednym kościele, on  w drugim. Później razem wracamy do domu – wyjaśniał z uśmiechem tata chłopca.  

Steven Ball tour of stops World's Biggest Pipe Organ Atlantic City / pipe-organ

Atlantic City 

Wojtek chciałby pewnego dnia zostać zawodowym organistą. Marzy również o tym, by zagrać na największych organach na świecie, które znajdują się w Atlantic City Convention Hall w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Instrument ten powstawał w latach 1923 – 1932. Waży około 150 ton i składa z 23 tysięcy piszczałek. To wszystko sprawiło, że trafił do Księgi Rekordów Guinessa. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 01.06.2021
Godzina emisji: 11.21


zch

Czytaj także

Nietypowe hobby nastolatka i czar starej karetki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 12:00
16-latek z Chełma uczy się w klasie informatycznej. A w wolnych chwilach zajmuje się swoim dość niezwykłym hobby: badaniem i dokumentowaniem historii... karetek. Pasja jest, jeśli można tak to ująć, rodzinna: mama Kacpra jest pielęgniarką w pogotowiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wellbeing, czyli dobre samopoczucie. Jak osiągnąć je w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:35
Wellbeing dosłownie tłumaczyć można jako dobrostan. Coraz częściej pracodawcy próbują zadbać o równowagę psychiczną i dobre samopoczucie swoich pracowników. To szczególnie ważne w środowiskach, które cechuje coraz większe tempo, wzrost ilości bodźców oraz ciągła dostępność. Jak więc osiągnąć wellbeing?  
rozwiń zwiń