Morze Bałtyckie: niezwykłe, brudne, urokliwe i niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 11:45
Bałtyk jest w kiepskiej kondycji, ale co roku przyciąga setki tysięcy turystów: miłośników plaż (podobno nigdzie nie ma takiego piasku jak tutaj), kąpieli morskich i różnych form żeglarstwa. W Światowym Dniu Morza naszym słonym i – niestety – mocno zanieczyszczonym akwenem zajął się Trójkowy reporter.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LawSayWhich

shutterstock_mikroplastik 1200.jpg
Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

Morze Bałtyckie jest akwenem stosunkowo niewielkim i dość płytkim – średnia głębokość wynosi ok. 400 m. Staje się coraz cieplejsze i coraz bardziej zanieczyszczone. Nic w tym dziwnego, skoro wpływa do niego 250 rzek niosących m.in. fosfor i azot. Niegdyś obfitowało w śledzie i dorsze, ale przełowienie spowodowało, że ryb jest w nim coraz mniej. Można jeszcze dodać powojenne wraki, które grożą poważnym skażeniem wody…


Posłuchaj
03:29 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_09_30 11-21-08.mp3 Czy Bałtyk ma szanse wrócić do równowagi? (Trójka do trzeciej)

– Podniesienie temperatury samo w sobie ma znaczenie, np. dla śledzi, które do tarła potrzebują zimnej wody, ok. 3-4 stopni. Więc na zachodzie Bałtyku brakuje śledzi – tłumaczy prof. Jack Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. – Z kolei na wschodzie, gdzie jest najgłębiej, są ogromne obszary beztlenowe. Tam młode dorsze szukają pożywienia, ale jak nie ma tlenu, to oczywiście nie mają czego szukać – mówi.

– Mamy 250 rzek, które wpływają do Bałtyku, jednak jego wody są w coraz lepszej kondycji – ocenia z kolei dr Wojciech Sawicki z Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. – Zawsze powtarzam, że w Bałtyku nie pływają wyłącznie dorsze. Są też inne, równie wartościowe ryby: stornie, gładzice, turbot – dodaje Marcin Radkowski, prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb.

Jednak poważnym zagrożeniem dla naszego morza mogą być „pamiątki” z czasów wojny: wraki statków, zawierające ogromne ilości chemii: mazutu, smarów, ropy. – Marynarka wojenna namierzyła ok. 415 wraków, z czego potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska może być nawet ok. 100, a takich bardzo niebezpiecznych – ok. 30 – wylicza Olga Sarna z Fundacji Mare. – Jednak większość tych wraków nie została w żaden sposób zbadana, a monitoring jest prowadzony w sposób bardzo ograniczony – ostrzega.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Ciegotura
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 11.29

pr


Czytaj także

Ponad 1,5 tony śmieci zebrane jednego dnia z polskich plaż!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 08:50
Po wypoczynku i zabawie przyszedł czas na sprzątanie. Już od 10 lat Stowarzyszenie Czysta Polska organizuje akcje sprzątania śmieci po turystach w górskich kurortach, a od pięciu – w nadmorskich. Tym razem, mimo ulewnego deszczu, 600 wolontariuszy zbierało śmieci na Półwyspie Helskim. Tylko pierwszego dnia, wolontariusze zebrali ponad 1,5 ton śmieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciepło z ziemi, czyli rozwój geotermii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:00
Coraz więcej miast i gmin chce korzystać z geotermii. Prowadzą w tym celu odwierty i zamierzają używać "gorących źródeł" do ogrzewania mieszkań. Kłopot stanowią jednak koszty, niezbędne do wdrożenia tej technologii. Czy geotermia rzeczywiście opłaca się każdemu? Jakie trudności można napotkać podczas realizacji inwestycji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczne znaczy zdrowe? W przypadku opakowań – nie zawsze!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 11:40
Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu przeprowadzili badania dotyczące popularnych alternatyw dla opakowań z plastiku: pudełek kartonowych i bambusowych. Jak się okazuje, niektóre z nich mogą wydzielać szkodliwe dla człowieka substancje chemiczne. 
rozwiń zwiń