Tajemnice ognia i płomieni

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 14:30
Dość powszechnie uważa się, że ujarzmienie ognia było przełomowym osiągnięciem w historii człowieka. Dokonał tego dzięki swojej inteligencji, ale, na zasadzie sprężenia zwrotnego, opanowanie tego żywiołu przyspieszyło rozwój ludzkiego umysłu, a więc i cywilizacji. Przypieczętowało też dominującą pozycję człowieka na Ziemi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: UBC Stock/Shutterstock.com

Izraelskim naukowcom prowadzącym wykopaliska na znanym, wczesnopaleolitycznym stanowisku Gesher Benot Ya’aqov w północnym Izraelu udało się znaleźć najstarsze ślady ognia, który został świadomie wzniecony przez człowieka. Są one koło 500 tys. lat starsze, niż inne znalezione dotąd ślady palenisk. Przy tej okazji warto uporządkować naszą wiedzę o ogniu. Czym on jest? Czy płomień i ogień to to samo? Skąd bierze się kolor płomienia?


Mózg 1200.jpg
Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Definicję ognia można łatwo znaleźć w Wikipedii: jest to zespół zjawisk towarzyszących procesowi utleniania paliwa, czyli łączenia go z tlenem. To przede wszystkim światło i wydzielanie ciepła. – Oprócz tego emisja promieniowania, która obejmuje zakres widzialny plus podczerwień, której nie widzimy, a odczuwamy, może też nawet być zakres ultrafioletowy. Wszystko to zależy od temperatury spalania – tłumaczy prof. Przemysław Sanecki z Politechniki Rzeszowskiej.


Posłuchaj
04:36 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_11_08 14-21-08.mp3 Czym jest ogień, a czym płomień? (Trójka do trzeciej)

Czy ogień i płomień to jest to samo? – Ogień i płomień to nie są synonimy, gdyż płomień jest związany ze spalaniem gazów, natomiast ogień to pojęcie szersze. Płomień to mieszanina palnych gazów o wysokiej temperaturze. I w tych gazach znajdują się najczęściej rozżarzone cząstki stałe. Jeżeli jest ich mało albo nie ma w ogóle, to płomień jest bezbarwny. To jest nasz ideał spalania – wyjaśnia Trójkowy gość. – W przypadku ognia mamy (zazwyczaj) ciało stałe, wysoką temperaturę, emisję promieniowania – dodaje.

Dodając odpowiednie składniki można osiągnąć różne kolory płomienia. – Sole nieorganiczne baru barwią płomień na zielono, strontu na kolor intensywnie czerwony, karminowy, litu również na czerwono, a potas na kolor różowo-fioletowy – wylicza prof. Sanecki. – Ceglastą barwę nadaje wapń i to się wykorzystuje w tzw. ogniach sztucznych.

Spalanie wybranych pierwiastków w tlenie/YouTube ChemVlog.pl

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Janusz Jaracz (Radio Rzeszów)
Data emisji: 8.11.2021
Godzina emisji: 14.21

pr


Czytaj także

Ile waży płomień?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 12:45
Zapalona zapałka, płonące ognisko – takie obrazki widział każdy z nas. Wiemy, jak wygląda płomień, znamy wiele jego właściwości fizycznych, ale czy da się zmierzyć jego masę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer kwantowy. Jak działa Święty Graal informatyków?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:40
Komputer kwantowy to dla wielu naukowców przyszłość technologii informatycznej, a nad wprowadzeniem go do powszechnego użytku pracuje już setki firm. Na czym polega jego działanie i kiedy trafi pod strzechy zwykłych, nierozumiejących fizycznych zagadnień, śmiertelników? Te pytania zadaliśmy prof. Rafałowi Demkowiczowi-Dobrzańskiemu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiemy o czasie? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 19:05
W nocy z soboty na niedzielę po raz kolejny przestawimy zegarki, zmieniając czas z letniego na zimowy. Zazwyczaj na co dzień niewiele myślimy o upływającym czasie. Nie zastanawiamy się też wcale nad jego definicją.
rozwiń zwiń