Drzewo tlenowe. Ekoprzyszłość przemysłu meblowego?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 07:30
Rośnie w zawrotnym tempie, a do tego produkuje więcej tlenu niż inne drzewa. Drzewo tlenowe, bo o nim mowa, to stworzona przez naukowców w Hiszpanii krzyżówka dwóch rodzajów ozdobnej paulowni.
Plantacja drzew tlenowych w Świętokrzyskiem
Plantacja drzew tlenowych w ŚwiętokrzyskiemFoto: Shutterstock.com/Dariusz Leszczyński

W Polsce pierwsze sadzonki pojawiły się w 2016 roku. Dzisiaj powstają z nich już pierwsze meble. Nie ma się czemu dziwić.  Drzewo tlenowe wytwarza dziesięć razy więcej tlenu niż dąb czy buk  mówi Janusz Lisowski, który prowadzi plantację drzew tlenowych.  Te rośliny osiągają niesamowite wysokości, do 5-6 metrów w ciągu 5-6 lat. Co ciekawe, po ścięciu, automatycznie odrastają  dodaje.


Posłuchaj
02:49 TROJKA Pora na Trojke Drzewa tlenowe 19.01.2021.mp3 Drzewa tlenowe, Krzyżówka idealna? (Pora na Trójkę)

  

 Plantacja drzew tlenowych przypomina plantację palmy, ponieważ mówimy o drzewie bez gałęzi, które ma tylko koronę. W pierwszych dwóch latach rozwija bardzo duże liście, które w przekroju mogą osiągnąć nawet metr. Dzięki temu fotosynteza następuje szybciej, pochłaniana jest duża ilość dwutlenku węgla, a dzięki tej chłonności samo drewno nazywane jest drewnem aluminiowym czy karbonowym. Jest bezsękowe, lekkie, nadaje się do obróbki w przemyśle meblowym  zaznacza Łukasz Wilczewski, prezes firmy dystrybuującej sadzonki drzew tlenowych.

Szybko rosnące drzewo tlenowe / Oxytree

Jakiego rodzaju meble robi się z drzew tlenowych? Dlaczego projektanci cenią ten surowiec? Na te i inne pytania odpowiada w audycji projektant Hernan Gomez.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 7.23

Czytaj także

Polskie naczynia z otrębów to przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:00
Dyrektywą Unii Europejskiej od lipca tego roku zostaną ze sprzedaży całkowicie wycofane plastikowe słomki, jednorazowe plastikowe widelce oraz talerze. Chodzi oczywiście o walkę z zaśmiecaniem naszej planety. A w Polsce już są produkowane biodegradowalne talerze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transport miejski cierpi w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 15:25
Pandemia skłoniła wielu kierowców do powrotu do samochodów. Dla wielu zmotoryzowanych ograniczenie korzystania z komunikacji zbiorowej to realne zminimalizowanie możliwości zarażenia się wirusem. Blisko połowa mieszkańców większych miast wybiera własny samochód zamiast podróży autobusem czy tramwajem. Jak odbije się na nas ta sytuacja? 
rozwiń zwiń