Więcej dla ekologicznej komunikacji. Ruszył program "Mój elektryk"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:30
Od poniedziałku 12 lipca w ramach programu "Mój elektryk" można ubiegać się o dotacje na zakup aut elektrycznych i wodorowych. Wnioski elektroniczne przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. jego celem jest obniżenie emisyjności transportu, rozwój elektromobilności i polepszenie jakości życia mieszkańców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Zapp2Photo

auto elekrtyczne samochód autobus 1200.jpg
Już niemal 27 tys. aut elektrycznych na naszych drogach. Coraz więcej jest także stacji ładowania

Coraz więcej zainteresowanych

Dotacja wyniesie 18 750 złotych, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 27 tysięcy złotych. Na dopłaty z programu "Mój elektryk" przeznaczono 500 milionów złotych. 

Już w ciągu pierwszych dwóch dni naboru napłynęły 43 wnioski. – Widzimy dużą zwyżkę zainteresowania. Jest to spowodowane m.in. podwyższeniem maksymalnej kwoty pojazdu – mówił Rafał Kręcisz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Limit maksymalnej ceny dotowanego pojazdu z 125 tysięcy złotych zwiększono do 225 tysięcy złotych. Nie dotyczy on nabywców z Kartą Dużej Rodziny.


Posłuchaj
03:48 Pora na Trojke Moj elektryk 2021_07_16-07-42-25.mp3 Dotacje na zakup aut elektrycznych i wodorowych. 12 lipca ruszył program "Mój elektryk" (Pora na Trójkę)

 

Wystarczy wniosek elektroniczny

Osoby ubiegające się o środki będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury. Dofinansowanie będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny. Osoba ubiegająca się o dotację musi zarejestrować pojazd na terytorium Polski, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez dwa lata od uzyskania dotacji. 

– Po dokonaniu zakupu samochodu, na podstawie faktury i dowodu rejestracyjnego, osoby zgłaszające się do nas dostaną zwrot części kosztów – tłumaczy wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. 

Posłuchaj
06:42 Trojka do trzeciej Moj elektryk Ireneusz Zyska 2021_07_16-13-20-40.mp3 "Elektromobilność to przyszłość motoryzacji". Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska o programie "Mój elektryk" (Trójka do Trzeciej)

 

Elektromobilność dla przedsiębiorców i samorządów

Pod koniec września 2021 roku w ramach programu będą uruchamiane nabory dla przedsiębiorców, instytucji i samorządów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział również ścieżkę wsparcia dla leasingu samochodów.

Następnym krokiem będzie można ocena, jak na program zareagował rynek. W porównaniu z ubiegłorocznym, pilotażowym naborem, rozszerzono nie tylko grupę odbiorców, ale i katalog pojazdów. – Oprócz samochodów osobowych i dostawczych będą również busy, ale i motorowery czy skutery – dodaje wiceprezes.

Wnioski są przyjmowane do momentu wyczerpania środków lub do 2025 roku.

Ruszają dopłaty do aut elektrycznych - wszystko o programie "Mój elektryk”/EV Klub Polska

***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka do Trzeciej
Prowadzi: Łukasz Sobolewski 
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Jasik
Data emisji: 16.07.2021
Godziny emisji: 07.42, 13.20

IAR/kr

Czytaj także

Kultowy "kanciak". 30 lat temu zakończono produkcję Fiata 125p

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 07:00
Wielu wspomina go z sentymentem. Jeszcze inni chwalą za dostosowanie do ówczesnych potrzeb. Mija trzydzieści lat, odkąd z taśm warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu zjechał ostatni Fiat 125p. Jak się okazuje, auto nawet współcześnie budzi całkiem spore zainteresowanie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

LEM, czyli lekki elektryczny motocykl, wystartuje w studenckich zawodach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 07:20
Studenci z Politechniki Wrocławskiej stworzyli w pełni elektryczny motocykl. Zaprezentowany przez nich sprzęt jest tańszy od spalinowego, a na trasie osiąga lepsze wyniki. Teraz LEM (Light Electric Motorcycle) będzie rywalizował na zawodach MotoStudent w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyczna przejażdżka rowerem po... torach

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:00
Wakacje to okazja do zrobienia czegoś niezwykłego. Może więc wyruszyć na wycieczkę... drezyną kolejową? Od kilku dni w ten właśnie sposób można podróżować między dwoma lubelskimi gminami: puławską i opolską. Do dyspozycji jest aż 50 tych niezwykłych pojazdów szynowych.
rozwiń zwiń