Uśmiech pod lupą. Jakie ma zalety i czy można się go nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 07:20
Uśmiech, czyli grymas powstający poprzez napięcie mięśni w obu kącikach ust, to temat (nomen omen) szerszy, niż mogłoby się wydawać. Jakie rozróżniamy rodzaje uśmiechów? Jakie są zalety uśmiechania się? Czy szczery uśmiech jest czymś, czego można się nauczyć?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/asife

kobieta zadowolona uśmiech praca z pasją shutter_Rido 1200 .jpg
Uśmiech prawdę ci powie

Tajemnica uśmiechu Mona Lisy

Uśmiech może skraść serce, ale i wywołać długie dysputy naukowców. Do tej pory historycy i naukowcy nie są pewni, co skrywa tajemniczy uśmiech Mona Lisy, uwieczniony przez Leonarda Da Vinci w XVI wieku. Lekarze przypisywali kobiecie na obrazie paraliż lub braki w uzębieniu, a ojciec psychoanalizy Zygmunt Freud – neurozę. Historycy sztuki natomiast są zdania, że Mona Lisa wcale nie się nie uśmiecha, a wyraz jej twarzy jest wynikiem zastosowania przez artystę sztuczek powodujących złudzenia optyczne.

Posłuchaj
01:39 Pora na Trojke usmiech Mona Lisa 2021_08_23 06-14-24.mp3 Uśmiech Mona Lisy źródłem… neurozy? (Pora na Trójkę)

 

Uśmiech szczery, czyli jaki?

Nie wiadomo, jak uśmiech Mona Lisy sklasyfikowałby Guillaume Duchenne, francuski neurolog, który w XIX wieku dokonał rozróżnienia dwóch rodzajów uśmiechu. Pierwszy typ wymaga użycia jedynie mięśni jarzmowych. Dziś nazywany jest on uśmiechem Pan Am, a to za sprawą stewardess jednej z amerykańskich linii lotniczych, które posyłały właśnie taki uśmiech pasażerom. Drugi to tzw. uśmiech Duchenne'a, który angażuje mięśnie wokół oczu i ust, a człowiek nie ma możliwości kontroli tych mięśni. To dlatego ten uśmiech jest uznawany za szczery. 


Posłuchaj
02:26 Pora na Trojke usmiechy 2 2021_08_23-07-16-42.mp3 Szczery uśmiech od strony naukowej (Pora na Trojkę)

 

– Chodzi o to, żeby ten uśmiech był prawdziwy, żeby oczy wręcz błyszczały radością – wyjaśnia Piotr Bielski, jogin śmiechu. Nie warto myśleć o tym, żeby to był uśmiech Duchenne'a, tylko po prostu się uśmiechać, a ten uśmiech będzie coraz lepszy. Im więcej będzie się uśmiechać, tym więcej będzie się dostrzegać pozytywów w życiu – radzi.

Joga śmiechu - warm up | Karin Lesiak | TEDxLazarskiUniversity/TEDx Talks

Zbawienny wpływ uśmiechu

Z prawdziwego uśmiechu korzyści są liczne. Śmiech wprowadza więcej tlenu do dołu płuc, ćwiczy mięśnie twarzy, klatki piersiowej, brzucha i mięśnie szkieletowe, a także uruchamia przeponę. Co ciekawe, zwalnia również tętno, przez co spada nam ciśnienie.


Posłuchaj
01:42 Pora na Trojke usmiechy 1 2021_08_23-07-16-42.mp3 Uśmiechnij się na zdrowie! (Pora na Trójkę)

 

Jak twierdzi psycholog biznesu Izabela Kielczyk, bycie uśmiechniętym może dobrze wpłynąć nie tylko na nasze ciało, ale i na… karierę. – Istnieje nawet taka teoria, że dobrze jest rozwiązywać konflikty w biznesie, obśmiewając daną sytuację. Jeżeli ktoś jest uśmiechnięty, oznacza to, że ma pozytywne nastawienie do innych, do życia.

Czy szczerego uśmiechu można się nauczyć? – Jest wiele ćwiczeń. Na przykład, bierze się głęboki wdech, napina ciało i kiedy jest się zestresowanym, wypuszcza się powietrze ze śmiechem – doradza Piotr Bielski. Już miesiąc codziennych ćwiczeń pozwoli nam zarządzać skutecznie naszym uśmiechem. 

JOGA ŚMIECHU Piotr Bielski - droga do radości i zdrowia fragment webinaru/mindbodyspirit pl

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.08.2021
Godziny emisji: 06.14, 06.42, 07.16

kr

Czytaj także

Tajemnice snów. Jak je odczytywać, zapamiętywać i przeżywać świadomie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 07:27
Sny pozwalają nam się zregenerować i są skarbnicą wiedzy o nas samych, ale też, poprzez koszmary, mówią nam to, czego sami nie chcemy sobie uświadomić. Co mówią sny, jak je interpretować i zapamiętywać? Jak sprawić, by śnienie stało się dla nas forma autoterapii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy pewni siebie?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 08:00
Czym jest pewność siebie, jak definiujemy to pojęcie? To niezwykle ważne pytania, które określają nasz indywidualny i zbiorowy stosunek do życia i świata oraz decydują o naszym w nich miejscu. Okazuje się, że jako Polacy, jesteśmy pewni siebie – przynajmniej w deklaracjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń