XVII Festiwal Nauki, czyli naukowy zawrót głowy Ponad 800 spotkań, debaty naukowe, wykłady, gry edukacyjne, konkursy, warsztaty i pokazy. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji XVII Festiwalu Nauki. Jak podkreślają organizatorzy - brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję. Zobacz więcej na temat: Festiwal Nauki 2013
Listy na wyczerpanym papierze Dwa lata z życia Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory zamknięte w listach, wierszach i piosenkach. Już za tydzień premiera spektaklu „Listy na wyczerpanym papierze” na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Jan Jakub Należyty: 1500 spektakli, pół miliona widzów Wszechstronny artysta- muzyk, aktor, piosenkarz, reżyser, autor i producent popularnych sztuk teatralnych. Jan Jakub Należyty w PR24 zdradza jak napisać teatralny hit. Zobacz więcej na temat:
Tajemnice archiwum Maisons – Laffitte Instytut Literacki w Paryżu to szczególne miejsce na mapie polskiej kultury stworzone przez Jerzego Giedroycia. Już wkrótce niezwykłe zbiory archiwum Instytutu będą dostępne w sieci. Zobacz więcej na temat:
Czytasz i słuchasz… Książek "Czytasz, słuchasz… Czwórka" to hasło akcji zorganizowanej przez IV Program Polskiego Radia. W ramach inicjatywy na stronie internetowej stacji będzie można posłuchać, jak książki znane i lubiane czytają aktorzy, muzycy, artyści i sportowcy. Zobacz więcej na temat:
Urodziny Placu Wilsona Pamiętają go najstarsi Żoliborzanie. Plac Wilsona to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc dzielnicy Żoliborz, które posiada bogatą historię, a wiosną zachwyca zielenią. Zobacz więcej na temat:
Filmowe projekty edukacyjne Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o przekazaniu wiedzy młodym widzom z zakresu kinematografii. Jeden z bloków edukacyjnych w ramach projektu stanowi przegląd filmów holenderskich, jak podkreślili organizatorzy, nie tylko dla dzieci. Zobacz więcej na temat:
Warszawska Jesień: muzyka współczesna dla wszystkich Młodzi kompozytorzy, nowe formy muzyczne, ale także dzieła, które weszły do kanonu światowej muzyki. Wkrótce rusza 56 edycja festiwalu Warszawska Jesień. Zobacz więcej na temat: Warszawska Jesień
Strażnicy: klasyka komiksu amerykańskiego Stworzeni przez nich „Strażnicy" to seria komiksów stworzonych przez Alana Moore'a i Dave’a Gibbonsa, która w 1986 roku zmieniła oblicze komiksu superbohaterskiego. Wpływ tego dzieła na twórców opowieści obrazkowych jest widoczny po dziś dzień. Zobacz więcej na temat:
Czy mamy polskiego Banksy’ego? Banksy to najbardziej znany grafficiarz na świecie. Zdarzało się, że jego malowidła były wycinane ze ścian budynków wraz z tynkiem. Potem dzieła artysty trafiały na aukcje, osiągając astronomiczne ceny kilkuset tysięcy dolarów. W Polsce sztuka uliczna jest wciąż niedoceniana. Zobacz więcej na temat:
Wiedźmin naszym hitem eksportowym Książki Andrzeja Sapkowskiego cieszą się niebywałym zainteresowaniem. Nie tylko w kraju, lecz także zagranicą. Powieści zostały przetłumaczone na wiele języków. Zobacz więcej na temat:
Fredro na głosy w PR24 Bronisław Komorowski w 2012 roku zainicjował projekt „Narodowe Czytanie”. Akcja polega na publicznym czytaniu wielkich dzieł polskiej literatury. W tym roku – 7 września – będziemy interpretowali dzieła Aleksandra Fredry. Zobacz więcej na temat:
„Wałęsa. Człowiek z nadziei” w Wenecji Prapremierowy pokaz filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to główny tegoroczny, polski akcent na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Zobacz więcej na temat:
Fredro na głos W swych komediach osiągnął mistrzostwo w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka, a do akcji wprowadzał elementy humorystyczne. Aleksander Fredro był człowiekiem pełnym sprzeczności, ale nie można mu odmówić talentu pisarskiego, który zapewnił jego dziełom miejsce w akcji „Narodowe Czytanie”. Zobacz więcej na temat:
Teatr Wolandejski: tu widzowie tworzą spektakl Scena, aktorzy, publiczność. Artyści wychodzą na deski, a widzowie podziwiają przygotowany przez nich spektakl. Tak dzieje się zwykle w teatrach dramatycznych i muzycznych. Inaczej sprawa wygląda podczas przedstawień improwizacyjnych. W tym przypadku to widownia decyduje o przebiegu widowiska. Zobacz więcej na temat:
Diplodok – smok podróżujący w czasie Komiksy Tadeusza Baranowskiego cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. „Podróż smokiem Diplodokiem”, czy „Antresolka Profesorka Nerwosolka” to pozycje kultowe. Zobacz więcej na temat:
Wypędzeni – Biczowani We wrześniu Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie stanie się miejscem wystawy sztuki nowoczesnej. Odbędzie się tam wernisaż obrazów Józefa Krzysztofa Oraczewskiego z cyklu „Biczowani”. Zobacz więcej na temat:
I culture. Orkiestra wrogów czy przyjaciół? Niezwykłą modę w kulturze zainicjowali politycy. Każda wielka inicjatywa polityczna ma dziś swoją orkiestrę. I culture orchestra powstała w Polsce w roku objęcia przez nas prezydencji w Unii Europejskiej. Zobacz więcej na temat: