Polskie Radio
Section05
nowe technologie

Projekt 15 sekund - jak rozsądnie korzystać z technologii cyfrowych? 

Projekt 15 sekund to pomysł czterech licealistek z IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej, który jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. - Głównym przesłaniem projektu jest zachęcenie ludzi do refleksji nad ilością czasu, jaki spędzają online, i promowanie zdrowego korzystania z technologii cyfrowych - mówią w Czwórce Alicja, Anna, Roksana i Małgosia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Marta Hoppe internet smartfony smartfon uzależnienia akcja społeczna

Inżynierki 4.0. Za nami finał tegorocznej odsłony programu

Niedawno odbył się szósty już finał programu edukacyjnego dla studentek uczelni technicznych. Inżynierki 4.0 pomagają wejść w świat innowacji, technologii i biznesu. - To były dwa bardzo intensywne dni, wypełnione ciekawym programem i spotkaniami - mówią w Czwórce uczestniczki wydarzenia Martyna Popiołek i Karolina Skalska z Politechniki Warszawskiej. - To dla nas impuls do działania, ale przede wszystkim duża inspiracja.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie praca studenci kobieta inżynieria Marta Hoppe

Trzydzieści lat FPS. "Doom", "Quake" i John Romero oczami ekspertów

Mija trzydzieści lat od premiery pierwszej części "Dooma" - gry, która wprowadziła do świata komputerowej rozrywki nowy standard, tzw. FPS - First Person Shooter, "strzelanki pierwszoosobowe", w których oglądamy świat oczami głównego bohatera. O tym, jak "Doom" zrewolucjonizował branżę gier wideo mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Kosman z wydawnictwa Open Beta, wydawca książki "DOOM Guy: Życie w pierwszej osobie" i Patryk Andersz - dziennikarz, ekspert gier komputerowych, znawca historii pierwszoosobowych strzelanin.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie gry wideo

Technika komputerowa w świecie muzyki. Czy jest już niezbędna?

- Można komponować tylko na komputerze, a ja ciągle piszę na orkiestrę, więc korzystam z techniki w sposób oszczędny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Moss, autor licznych kompozycji orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella i wokalno-instrumentalnych. Czy technika komputerowa coraz śmielej zagląda do świata muzyki?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Michał Wrzosek Piotr Moss MUZYKA nowe technologie technika

PR24 AI ACT. Ekspert ocenia nowe przepisy Unii Europejskiej

Wprowadzanie regulacji prawnych dotyczących nowej technologii pod względem jej ryzyka dla użytkowników jest właściwe - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert portalu niebezpiecznik.pl Michał Maj, odnosząc się do AI ACT przyjętego w Unii Europejskiej. Wskazał jednak, że zaproponowane przepisy budzą szereg wątpliwości.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja nowe technologie ŚWIAT Marcin Pośpiech Unia Europejska