Polskie Radio
Section05
opis tygodnia

Tydzień 27-31. Na statku i w taborze. W Afryce, w lisa norze…

To plan na najbliższy tydzień w Jedynce Dzieciom. A będzie to tydzień pełen wrażeń. Popłyniemy statkiem badawczym i sprawdzimy co kryje się pod jego pokładem. Będziemy  podróżować z taborem Jana III Sobieskiego, przyglądając się pracy dawnego kowala i drukarza. Krystian Tyrański, po powrocie z "Lwiej Ziemi", opowie o Tanzanii. Posłuchamy też opowieści o rysiach, sowach, żurawiach… Czy wiecie, że rysie mają zdolność podróżowania w czasie?  
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

TYDZIEŃ 20 – 24.05. Dla każdego coś interesującego!

Jak zawsze zapraszamy naszych słuchaczy na wieczorne spotkania. Postaramy się, aby i w tym tygodniu każdy znalazł interesujący go temat: na przykład jak mierzyć czas czy też... jak żyje się fokom głęboko pod wodą. A Lidia Sadowa od 20.05 do 31.05 przeczyta wybrane fragmenty książki Sabine Städing w tłumaczeniu Urszuli Pawlik "Petronela z Jabłoniowego Sadu. Lato pełne grozy" z Wydawnictwa Esteri.
Zobacz więcej na temat:  opis tygodnia

Tydzień 13-17.05. Majowe spotkania

Maj pełen kolorów, pełen zapachów, pełen… przygód! To wspaniały czas na prace w ogródkach czy na rowerowe wyprawy. Ale również wspaniała pora na spotkania np. z autorką "Babcochy" czy muzyką Stanisława Moniuszki. Na wizytę w Muzeum Ewolucji i na... porcję lektury! Wojciech Paszkowski przeczyta wybrane fragmenty książki Franka Baum "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" w tłumaczeniu Stefanii Wortman z Wydawnictwa Dwie Siostry.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

6-10.05. Dla każdego coś interesującego!

Mamy nadzieję, że każdy z naszych słuchaczy znajdzie coś bardzo interesującego dla siebie w czasie wieczornych spotkań. A w tym tygodniu przedstawimy wynalazki Leonarda da Vinci i zastanowimy się, jak być dobrym opiekunem dla domowych zwierząt. Zaprosimy na wyprawy rowerowe, ze słuchaczami zajrzymy do domowych biblioteczek i powspominamy dawne majówki! A Olga Sarzyńska przeczyta wybrane fragmenty książki Marcina Wichy "Wielka księga Klary" z Wydawnictwa Mamania.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

TYDZIEŃ 29.04 - 3.05. To już maj!

W tym tygodniu pożegnamy kwiecień i powitamy nowy miesiąc: MAJ. Maj pełen kolorów, zapachów, dźwięków i… świątecznych spotkań. Bo w tym tygodniu właśnie przypadają takie rocznice jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Dzień Flagi czy 15-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej. A kolorów, zapachów i dźwięków poszukamy w ogrodzie, w parku i w lesie. A Grzegorz Mielczarek przeczyta wybrane fragmenty książki Ewy Czaczkowskiej "Bajki Mariackie" z Wydawnictwa ZNAK.
Zobacz więcej na temat:  opis tygodnia

TYDZIEŃ 23 – 26.04. A czy to wiesz?

Czy wiecie ile jest gatunków sera i jak się je produkuje ? A jak być naprawdę dobrym opiekunek zwierząt? A co wiecie o naszym wieszczu Adamie Mickiewiczu? Na te i inne pytania odpowiadać będziemy w tym tygodniu. Pojedziemy też do Ośrodka Rehabilitacji Jeżurkowo.A Agnieszka Kunikowska przeczyta wybrane fragmenty książki Andrei de la Barre de Nanteuil i Lovisy Burfitt w tłumaczeniu Alicji Rosenau "Mademoiselle Oiseau w Argentynii" z Wydawnictwa Literackiego.
Zobacz więcej na temat:  opis tygodnia

Tydzień 15-19.04. Czekamy na Święta

Czekamy, słuchając Radia Dzieciom! A w tym tygodniu opowiemy o flamingach - najbardziej różowych ptakach, powędrujemy śladami pierwszych Piastów, zmierzymy się z łamigłówkami, świętować będziemy urodziny radiowej  Jedynki i sprawdzimy czym różnią się pisanki od kraszanek. A Łukasz Lewandowski przeczyta kolejne wybrane fragmenty książki Justyny Bednarek "Banda Czarnej Frotte" z Wydawnictwa Poradnia K.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

Tydzień 8-12.04. Kto? Jak? Gdzie? Dlaczego? Czy to prawda?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszych audycjach. Która książka i który z pisarzy zostali nagrodzeni na Targach Przecinek i Kropka? Jak zachowuje się 10-letni jubilat Viking z warszawskiego ZOO? Gdzie czekolada służyła nie tylko do jedzenia? Dlaczego warto wybrać się na spektakl do Teatru Nowego w Łodzi? Czy prawdą jest, że gołębie były "kurierami" już w starożytności? A od 8 do 19.04. Łukasz Lewandowski będzie czytał wybrane fragmenty książki Justyny Bednarek "Banda Czarnej Frotte" z Wydawnictwa Poradnia K.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

Tydzień 1-5.04. Kwiecień też plecie!!!

Tematy wieczornych spotkań w Radiu Dzieciom i w tym tygodniu przeplatać się będą jak wiosenna pogoda: razem z cyfrowym Polskim Radiem Dzieciom świętować będziemy Ich urodziny, będziemy też opowiadać o ptakach i naprawdę mądrych… szczurach. A Lidia Sadowa przeczyta kolejne wybrane fragmenty książki Kiran Millwood Hargrave w tłumaczeniu Marii Jaszczurowskiej "Dziewczynka z atramentu i gwiazd" z Wydawnictwa Literackiego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

Tydzień 25-29.03. W marcu jak w garncu…

Tematy wieczornych spotkań w Radiu Dzieciom przeplatają się jak marcowa pogoda: sprawdzimy genezę krakowskich legend i "Zmierzymy się" w CNK. Wybierzemy się do pasieki, sprawdzimy "rodowody" niektórych sprzętów sportowych i ustalimy dlaczego woda jest zdrowsza od innych napojów. A od 25.03 do 5.04 włącznie Lidia Sadowa będzie czytać wybrane fragmenty książki Kiran Millwood Hargrave w tłumaczeniu Marii Jaszczurowskiej "Dziewczynka z atramentu i gwiazd" z Wydawnictwa Literackiego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

Tydzień 18-21.03. Wiosna, wiosna, wiosna!

Najważniejszy temat tego tygodnia? To oczywiście powitanie wiosny! Będzie pierwszy wiosenny spacer, wizyta w pasiece, opowieść o hodowli mrówek. Ale też z młodymi przyszłymi naukowcami zgłębiać będziemy tajemnice chemii, biologii, geologii i matematyki. Powitamy też nastoletniego podróżnika i … aktora, który zaprosi na premierę nowego filmu. Nadamy też wybrane fragmenty książki Ake Holmberga w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej z Wydawnictwa Dwie Siostry "Ture Sventon w Londynie".
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

Tydzień 11-15.03. Dla każdego coś interesującego!

Dla zainteresowanych sportem: wiosenne wyprawy rowerowe i spotkanie z kajakarzem, który przepłynął Yukon. Dla tych, którzy chcą opowiedzieć o swoich zainteresowaniach i poznać pasje kolegów – odwiedziny w jednej z warszawskich szkół. Wybierzemy się do warszawskiego ZOO, zwiedzimy też Teatr Wielki Operą Narodową od kulis. A Janusz Zadura przeczyta wybrane fragmenty książki Joanny Papuzińskiej "Bajczary i czarbaje" z Wydawnictwa Literatura.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

Tydzień 4 – 8.03. To już marzec!

Coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, w powietrzu czuć już pierwsze powiewy wiosny. Musimy więc koniecznie sprawdzić, kiedy przylecą bociany oraz inni skrzydlaci goście. Ale to tylko jeden z tematów naszych wieczornych spotkań. Porozmawiamy też o górskich wyprawach i o starej Warszawie, uwiecznionej na zdjęciach i pocztówkach. Jeden wieczór poświęcimy na przedstawienie twórczości Joanny Papuzińskiej - poetki, autorki bajek i wierszy dla dzieci. A Przemysław Bluszcz przeczyta kolejne wybrane fragmenty książki Doroty Kassjanowicz "Jestem Aki" z Wydawnictwa Tashka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia

Tydzień 25.02. – 1.03. Jak? Gdzie? Dlaczego?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie wieczornych spotkań. Podpowiemy jak poznawać matematykę, dobrze się przy tym bawiąc. Jak dbać o kondycję i zdrowie. Gdzie można połączyć czytanie i oglądanie filmu oraz zabawę i edukację. Zaprosimy na wspólne tropienie wilczej watahy i poznamy… świat biedronek! A od 25.02. do 8.03. Przemysław Bluszcz będzie czytać wybrane fragmenty książki Doroty Kassjanowicz "Jestem Aki" z Wydawnictwa Tashka.
Zobacz więcej na temat:  opis tygodnia dzieci Joanna Ficińska Agnieszka Kunikowska

Tydzień 11-15.02. Nasze pomysły…

Jak zawsze w czasie wieczornych spotkań w Radiu Dzieciom podpowiadamy naszym słuchaczom czym warto zainteresować się, co zrobić gdy pogoda nie sprzyja spacerom, jaką książkę przeczytać... W tym tygodniu proponujemy wyprawę szlakiem pod krakowskim rynkiem, pisanie listów miłosnych i… słuchowisk oraz podziwianie ręcznie wykonanych dzieł sztuki… ze złomu! A od 11 do 22.02. Jarosław Gajewski przeczyta wybrane fragmenty książki Tomasza Samojlika „Ambaras”.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opis tygodnia