Polskie Radio
Section05
Agnieszka Kunikowska

Polacy a czytelnictwo. Jak często sięgamy po książki?

W Stanach Zjednoczonych już ponad 10 milionów osób obejrzało zamieszczone w mediach społecznościowych wideo z warszawskiego metra, na którym widać pasażerów czytających książki. W komentarzach pod materiałem dominują słowa uznania dla czytelników w miejskiej komunikacji. A jak faktycznie wygląda czytelnictwo książek w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska czytelnictwo książki literatura biblioteka

"Dajemy przestrzeń realnemu życiu". Przemysław Stippa o historii opisanej w popularnym serialu

- W tym przypadku mamy historię nie książkową, nie kolorową i nie ładną, ani nie taką z lekcji. Tylko związaną z ważnym wydarzeniem historycznym, które jednak obserwujemy z perspektywy ludzi, którzy żyli w Warszawie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o serialu "Polowanie na ćmy" aktor Przemysław Stippa. Produkcja przybliża losy Polaków pod rosyjskimi zaborami. Czy łatwo się odnaleźć w takim spojrzeniu na historię?
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Stippa Warszawa Agnieszka Kunikowska

Rozpoznaj jadalne rośliny w twojej okolicy. Pomoże darmowa aplikacja

W Polsce rośnie dziko ponad tysiąc gatunków roślin. - Prawdziwy eden, który zaczyna się już za oknem naszych domów - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Jastrzębski - współtwórca darmowej aplikacji Eden, która po zainstalowaniu wskaże drogę do dziko rosnących, ale jadalnych roślin znajdujących się w naszym otoczeniu. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny zioła aplikacja zdrowie dieta

Aleksander Fredro i jedna z najstarszych bibliotek w Polsce

W Ostrowi Mazowieckiej położonej na Mazowszu, funkcjonuje jedna z najstarszych bibliotek w Polsce. W tym roku placówka obchodzi jubileusz 95-lecia działalności. To wyjątkowe miejsce, które może się pochwalić wieloma młodymi czytelnikami. Jak sami twierdzą oprócz książek z dziedziny fantasy, czy popularnych powieści lubią... poezję. Szczególnie autorstwa hrabiego Aleksandra Fredry. Niedawno odbył się tam konkurs czytelniczy, na który wybrała się Marta Kawalec.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska

Sport wśród najmłodszych. Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Sport to zdrowie - hasło stare jak świat, o którym wciąż trzeba przypominać. Badania wykazują, że dzieci w Polsce mają znaczne problemy z otyłością, a co dziesiąty uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej nie uprawia sportu. Warto więc od najmłodszych lat zaszczepiać zainteresowanie aktywnością fizyczną. Jak to zrobić?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska aktywność fizyczna aktywność dzieci trening siłowy

Maj miesiącem pikników. Tradycję zapoczątkowali królowie

- Królowie sascy wyjeżdżali między innymi na Saską Kępę, stąd właśnie przecież to określenie. Wypady króla Stanisława Augusta na Bielany to z kolei było coś, co co zapoczątkowało wyjazdy warszawiaków w tamtą okolicę. Kiedy robiło się ciepło, orszaki królewskie i magnackie wyruszały w tamtym kierunku - mówi Adrian Sobieszczański, historyk, varsavianista i przewodnik turystyczny.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska jedzenie wiosna czas wolny

Orkiestry wojskowe w Łazienkach Królewskich

Za nami obchody świąt ważnych dla naszej historii i kultury. W wielu miejscach towarzyszyły im rozmaite atrakcje. Co, którzy spędzali pierwsze dni maja w Warszawie, mogli wybrać się na przykład do Łazienek Królewskich. Do 8.12 trwa tam majówka, podczas której można, m.in. posłuchać jak grają orkiestry dęte: Orkiestra Wojskowa w Dęblinie i Orkiestra Reprezentacyjna Policji. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska orkiestra

Wszystko o Mazurku Dąbrowskiego, polskim hymnie

W Dniu Flagi rozmawialiśmy o fladze i innym symbolu narodowym - hymnie. O książce "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy" opowiedziała autorka Małgorzata Strzałkowska.Jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach "Mazurka Dąbrowskiego".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego Józef Wybicki