Polskie Radio
Section05
Agnieszka Kunikowska

Maja Włoszczowska w Jedynce: sport zawsze warto uprawiać

- Kolarstwo jest tak wdzięcznym sportem, że tak naprawdę większość zawodników czy wszyscy, których znam, cały czas jeździ na rowerze. Teraz sama mogę cieszyć się bardziej tym rowerem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maja Włoszczowska, jedna z najbardziej znanych polskich sportsmenek. Czy po zakończeniu kariery sportowej uprawia rekreacyjnie także inne dyscypliny?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rower aktywność fizyczna maja włoszczowska

Jaki prezent na Dzień Dziecka? Przede wszystkim chodzi o wspólną zabawę rodzica z dzieckiem

Czy zamiast kolejnej zabawki możemy wręczyć dziecku prezent, który będzie rozwijał jego wiedzę i zainteresowania? Oczywiście, że tak. - Są bardzo różne zestawy w stylu "zrób to sam". Dzieci przez doświadczenie mogą poznawać chemię, fizykę, nawet elektronikę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Kordaszewska, psycholożka dziecięca, a także ekspertka ds. rynku zabawek. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Magdalena Kordaszewska zabawki zabawa z dzieckiem

Jaki prezent dla dziecka? Podpowiemy w "Czterech porach roku"

Już 1 czerwca Dzień Dziecka, czyli także czas prezentów dla najmłodszych. Co warto wręczyć zamiast kolejnej zabawki? Edukacja przez doświadczenia, nauka kreatywności, rozbudzanie ciekawości, czyli zestawy do samodzielnego wykonania z matematyki, chemii, biologii, elektroniki, a nawet kultury i sztuk plastycznych itp. W "Czterech porach roku" o nowym trendzie w świecie zabawek.
Zobacz więcej na temat:  zabawki dziecko Agnieszka Kunikowska

Hambuger - dlaczego świat pokochał ten przysmak?

Chrupiąca, ciepła bułka, w bułce mięso, dużo warzyw i koniecznie sos. Tak wygląda jego klasyczna wersja. Ale są różne. Choć wydaje się, że to amerykański wynalazek, tak naprawdę ma niemieckie korzenie. A jego nazwa wywodzi się od... befsztyka po hambursku. Świat go pokochał tak bardzo, że nawet ma swoje święto. Właśnie dziś. Z tej okazji dowiedzmy się więcej o tym przysmaku i sprawdźmy, czy choć pyszny, na pewno jest zdrowy? O hamburgerze opowie Bartosz Frydulski, znawca tematu i smakosz.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska hamburger

Z wizytą w Puszczy Kampinoskiej

Zgodnie z zapowiedzią, wracamy do Puszczy Kampinoskiej. Tym razem by przyjrzeć się wspaniałemu królestwu roślin. Rozłożyste dęby, niektóre tak stare, że pamiętają to, co działo się 300 lat temu. Smukłe, wysokie sosny masztowe i te fantazyjnie powyginane, zwane kandelabrowymi. Albo te, o których mówi się "kroczące". Mchy, porosty, rośliny bagienne, pachnące konwalie i jałowce.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska parki narodowe

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępniło unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwiamy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Podczas Nocy Muzeów 2024 w Pałacu Staszica można było spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Polskie Radio Noc Muzeów 2024 Andrzej Mietkowski

Czego nie wiemy o gawronach?

Większy od gołębia, ale znacznie mniejszy od kruka. Ma czarne pióra z granatowym połyskiem. Jest dość ostrożny, ale zimą w miastach, zwłaszcza, gdy się go dokarmia, prawie zupełnie się nie płoszy. Podczas wędrówek może tworzyć wielkie stada liczące kilka tysięcy osobników. Gawron. Czego jeszcze o nim nie wiemy? Dlaczego warto otoczyć go szczególną troską? O tym opowiedział Stanisław Łubieński z OTOP-u.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta przyroda Agnieszka Kunikowska gawrony

Noc Muzeów 2024. Opowieści o radiowych archiwach

Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W Warszawie, z przystanku przy ul. Emilii Plater, wyruszą muzealne linie komunikacyjne. Jedna z nich może nas dowieźć do Pałacu Stasica, w którym będzie można spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Naszym gościem będzie Andrzej Mietkowski, szef Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Noc Muzeów 2024 Agnieszka Kunikowska Andrzej Mietkowski Artur Wolski Justyna Mizera

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Muzeum Warszawy szuka pamiątek po V Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 roku

W Muzeum Warszawy rusza zbiórka wspomnień i pamiątek po V Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 roku. Organizatorzy poszukują osób, które opowiedzą o swoich wspomnieniach, zdementują legendy lub przyniosą pamiątki łączące się z Festiwalem.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Warszawy Warszawa wystawa historia Polski pamiątki wspomnienie V Festiwal Młodzieży i Studentów Agnieszka Kunikowska Zofia Rojek