Polskie Radio
Section05
wiara

NASZ WYWIAD Bp Suchodolski: młodzi po powrocie z ŚDM rozmawiali o tym, jak z naszych parafii uczynić prawdziwy dom

- Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały na nowo piękny, młody Kościół, taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy - mówi bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieży. - O takim Kościele marzymy - pełnym relacji i przestrzeni, w której będziemy po prostu mogli być ze sobą i wzajemnie wzrastać - podkreśla w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół katolicki Europa Kościół wiara aktualności katolickie Portugalia Lizbona Światowe Dni Młodzieży Przemysław Goławski POLSKA

Historia rodziny Ulmów. Specjalny cykl w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

W ubiegłym roku papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji członków rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ukrywanie żydowskich rodzin. Beatyfikacja odbyła się w niedzielę, 10 września we wsi Markowa, tam, gdzie zamieszkiwali Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi. W celu upamiętnienia bohaterów, od 4 do 8 września, w audycji "Sygnały dnia" o godz. 6.40 prezentowany był cykl materiałów przybliżających ich historię. 
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja wiara Kościół katolicki

PR24 "Chrześcijaństwo nie zwalczało dorobku antyku". Ks. prof. Mazurkiewicz o relacjach wiary i rozumu

- Do dzisiaj jest tak, że jeśli ktokolwiek ma ochotę studiować teologię, to najpierw musi się zająć studiowaniem filozofii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych i wykładowca UKSW, wskazując na relacje między wiarą a rozumem w papieskiej encyklice Fides et ratio.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Jan Paweł II teologia filozofia wiara religia

"To wielkie święto Kościoła i powód Polaków do dumy". Ambasador RP w Watykanie o beatyfikacji rodziny Ulmów

Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, powiedział, że "niedzielna beatyfikacja rodziny Ulmów w Markowej będzie wielkim świętem Kościoła, a jednocześnie powodem Polaków do dumy". - To jeden z takich momentów, kiedy powinniśmy wysoko podnosić głowę i pamiętać o osobach ratujących Żydów podczas wojny - dodał polski dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ulmowie POLSKA Żydzi Holokaust historia Polski społeczeństwo beatyfikacja Kościół wiara

Oddać życie za ...

Rodzina Ulmów - Samarytanie z Markowej, jak o nich mówimy - świadkowie tego co znaczy 'oddać życie za przyjaciół' - czyli bliźnich, z którymi wiele łączy, ale i wiele dzieli. Bardzo wymownie, gdy chodzi o Polaków i Żydów. W społcznosci Markowej żyli obok siebie dziesiątki lat, w czasie wojny przyszło Polakim zdać egzamin nie tylko z dobrosąsiedzkich relacji, ale z człowieczeństwa. Przyszli blogosławieni nie byli jednymi wobec tego wyzwania w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć