Polskie Radio
Section05
Redakcja katolicka

"Wielkanoc bez Granic". Niezwykła inicjatywa Instytutu Myśli Schumanna

Instytut Myśli Schumana realizuje w tym roku już po raz szósty projekt "Wielkanoc bez Granic". Polega on na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Instytut proponuje także tworzenie Wspólnot Serca, czyli niedużych grup składających się z rodzin polskich i ukraińskich, które spotykają się regularnie, aby razem się modlić.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Kościół katolicki Ukraina wojna 2022

Wielkanoc w cieniu wojny. Jak wyglądają tegoroczne święta we Lwowie?

We Lwowie są różne zgromadzenia zakonne z Polski. Franciszkanie, Pallotyni, Benedyktynki, Zgromadzenie Sióstr św. Józefa, Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, Zgromadzenie Zmartwychwstańców i inne zgromadzenia w czasie wojny pomagają miejscowej ludności. Jak Kościół Katolicki będzie przeżywał z wiernymi najważniejsze w roku święta? O tym opowiedzą członkowie zgromadzeń zakonnych.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Kościół katolicki Ukraina wojna 2022 Lwów

Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” w Zielonce

Dom Samotnej Matki Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Zielonce powstał w roku 1994, na mocy dekretu Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Ks. Kazimierza Romaniuka. Obecnie placówka dysponuje 6 miejscami dla samotnych matek z dziećmi oraz kobiet w ciąży. Priorytetowym zadaniem Domu jest wspieranie samotnych matek poprzez przeciwdziałanie bezdomności i wykluczeniu społecznemu.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina wiara Kościół

Boże Narodzenie w Ziemi Świętej

Oczy całego świata są w Boże Narodzenia  zwrócone na Betlejem. To właśnie tam na świat przyszedł Zbawiciel Jezus Chrystus. Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. W tym roku ponownie  ze względu na pandemię uroczystości są skromniejsze. Nie ma też – jak co roku – pielgrzymów z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina wiara Kościół

Kolęda jak kołysanka Mamy.

Wigilijne zapachy i smaki. Ciepłe światełka i gorące nastroje. Marzenie o magicznych świętach. Wszystko skumulowane w kolędach, które tulą i otulają  Wspomnieniami dzieciństwa. Obecnością mamy w bezpiecznym domu. W naszej polskiej tradycji to także znak żywotności języka i kultury naszych przodków. Jak z nich korzystać nie tylko w ten jeden wieczór roku – opowiada – Agnieszka Cudzich - mama i wokalistka o góralskich korzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina wiara Kościół

Boże narodzenie – marzenie o domu.

Dla rodzącego się poza miastem Jezusa, dla którego nie było miejsca w Betlejem, miejsce znalazło się w sercach Maryi i Józefa, dobrych rodziców, którzy dali dom Zbawicielowi.  Zadziwiający cud Bożego Narodzenia odbija się czasem także w naszym życiu. Tak jak odkrywają to Państwo Katarzyna i Marek  Karczewscy  z Gdyni.  Narodziny Marty, ich córki z Zespołem Dawna – pozornie burzące marzenia o szczęśliwym życiu – stały się jego początkiem, dla nich samych i wielu innych podobnych im rodziców. Wyrazem tego jest DOM MARZEŃ, do którego zapraszają.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina wiara Kościół

Narodzony na krótko i na zawsze

Drugi dzień BN kiedy obok narodzin Pana Jezusa przywołujemy męczeństwo pierwszego jego świadka – św. Szczepana - otwiera nowe spojrzenie na te święta. Rodzące się życie przynosi radość. Ale także ból. Jeśli wiadomo że nasze spotkanie będzie bardzo krótkie. Czasem są to tylko jedne wspólne święta. Ważne że są. Spotkanie z Ewą Liengman – kierującą hospicjum Pomorze Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina wiara Kościół

Tajemnica Bożego Narodzenia

Odwiedzamy dziś grotę narodzin Jezusa i zaglądamy do Jego żłóbka. Czy dzieje Chrystusa są na tyle pasjonujące dla młodych, by tropić Jego ślady? Co o okolicznościach narodzin mówią nam  Ewangelie? Co eksperci podpowiadają nam na temat tamtych wydarzeń i towarzyszących im okoliczności. Jak odnieść się do niezwykłych  znaków towarzyszących tym narodzinom: śpiewu aniołów, gwiazdy prowadząca mędrców. Kim byli świadkowie narodzin, co o nich wiemy? O tym porozmawiamy w audycji. Zastanowimy się również nad tym czy wiara potrzebuje dowodów
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina wiara Kościół

Św. Józef – opiekun Świętej Rodziny

Czas Bożego Narodzenia to spojrzenie ku Betlejem, oczekiwanie Nowonarodzonego Mesjasza. Co trzeba wiedzieć o opiekunie Jezusa, św. Józefie? To jedna z najbardziej tajemniczych postaci Pisma Świętego, które nie cytuje jego słów, a przywołuje tylko kilkukrotnie. Co święty Józef może powiedzieć nam o Jezusie, Świętej Rodzinie, samym Bożym Narodzeniu? Rozmowa o postaci świętego na zakończenie przeżywanego w Kościele Roku Św. Józefa.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina wiara Kościół