Polscy cyberobrońcy Powstała Polska Obywatelska Cyberobrona. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą wspomóc działania państwa w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Mirosław Maj z Fundacji „Bezpieczna Cyberprzestrzeń”, która jest inicjatorem przedsięwzięcia. Zobacz więcej na temat:
Dobry system podatkowy to prosty system podatkowy? W ostatni weekend zostaliśmy zaskoczeni odważną propozycją Ewy Kopacz likwidacji składek na ZUS, NFZ i ustalenia podatku na poziomie 10 proc. W czyim kierunku to ukłon – pracowników czy przedsiębiorców? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Paweł Budrewicz, ekonomista, ekspert ds. podatków, prezes Polsko–Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego – PAFERE. Zobacz więcej na temat:
Kierowcy ciężarówek jeżdżą oszczędnie Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, ile paliwa zużywa duży ciągnik siodłowy z naczepą? Okazuje się, że naprawdę niewiele – poniżej 24 litrów na 100 km. Warunek jest jeden - trzeba jeździć oszczędnie. Tego uczył konkurs dla kierowców ciężarówek w podwarszawskiej Karpinie. Zobacz więcej na temat:
Śladami generała NILA – od zmierzchu do świtu W Krakowie mieści się jednostka specjalna NIL, gen. Augusta Emila Fieldorfa NILA - twórcy i dowódcy KEDYWU Armii Krajowej. Powstała w 2008 roku jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. O celach, zadaniach oraz codziennej pracy tej jednostki mówili w Polskim Radiu 24 goście Agnieszki Drążkiewicz. Zobacz więcej na temat: wojsko
Nowe trendy w polskiej turystyce Coraz częstsze wyprawy nad polskie morze, jeziora, a także poznawanie nieodkrytych miejsc w okolicy swojego zamieszkania. Od niedawna widać zmianę kierunku urlopowych wyjazdów Polaków. W Polskim Radiu 24 rozmowa o nowych tendencjach wśród rodzimych turystów i rosnącej chęci odkrywania nieznanych zakątków Polski. Zobacz więcej na temat:
Motocyklowe szaleństwa na drogach Nieznośny ryk silników, przekraczanie prędkości, łamanie przepisów i brawura – tak kojarzymy motocyklistów na ulicach. Okazuje się, że jest to zdecydowana mniejszość, która jednak rzutuje na opinię o całości środowiska miłośników dwóch kółek. W Magazynie Motoryzacyjnym w Polskim Radiu 24 o złych i dobrych motocyklistach oraz ich sposobie jazdy mówił insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Zobacz więcej na temat: motoryzacja
Nieudane wakacje do reklamacji Trwa ostatnia fala wakacyjnych wyjazdów. We wrześniu jest taniej, mniej tłoczno i chłodniej, ale nawet wtedy niezadowolony turysta ma prawo reklamować wycieczkę. W Polskim Radiu 24 Mariusz Hildebrand z BIG InfoMonitor radził, jak dochodzić swoich praw w biurach podróży. Zobacz więcej na temat:
Polska polityka zagraniczna z widokiem na Bałtyk W Polskim Radiu 24 Marcin Fronia z Norden Centrum mówił o zadaniach Rady Państw Morza Bałtyckiego i roli Polski w organizacji. Trwa właśnie polska prezydentura w Radzie, a prezydent Andrzej Duda jako pierwszy cel swojej zagranicznej wizyty obrał Estonię. Zobacz więcej na temat:
Polacy jeżdżą coraz bezpieczniej Apele o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem lub motocyklem przynoszą coraz lepsze efekty. Jeździmy rozważniej i z zastosowaniem wszystkich środków ochrony, jak pasy w samochodzie lub kaski podczas jazdy rowerem. Jednak zdaniem Agaty Foks z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wciąż jest wiele do zrobienia Zobacz więcej na temat: motoryzacja
W 8 lat dookoła świata Góry Kirgistanu, region Orisa w Indiach, Papua Nowa Gwinea. Oto jedne z wielu miejsc, do których zechce dotrzeć łódzki podróżnik Szymon Stawski. Wyrusza w 8-letnią podróż dookoła świata. Jego zamiarem jest spotkanie pierwotnych plemion nieskażonych współczesną cywilizacją. Zobacz więcej na temat:
Elektroniczne nowości w Berlinie Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie telewizorów, systemów audio, technologii 3D, a także fotografii. W dniach 4-9 września Berlin po raz kolejny stanie się elektroniczną stolicą świata. W stolicy Niemiec odbędzie się 55 edycja jednej z największych i najważniejszych imprez dotyczących nowych technologii – IFA 2015. Zobacz więcej na temat:
Retencja wody niezbędna dla Polski Susza lub powódź. Niemal co roku każde z tych zjawisk wywołuje w Polsce olbrzymie straty. Do minimalizowania skutków tych kataklizmów potrzebny jest odpowiedni program retencji wody. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, kto i jak ma to zrobić, jakie kwoty są potrzebne do realizacji tego zamiaru, a także skąd powinny pochodzić. Zobacz więcej na temat:
Nowy Jedwabny Szlak szansą dla Polski Chiny starają się zrealizować jedną z kluczowych koncepcji własnego rozwoju gospodarczego. Jest nią tzw. Nowy Szlak Jedwabny. Zakłada on utworzenie nowych korytarzy transportowych łączących Chiny z Unią Europejską. Byłaby to ogromna szansa dla Polski, która obecnie ma rekordowy deficyt handlowy w relacjach z Państwem Środka. Zobacz więcej na temat:
Nauka: studia nad zwierzętami Uniwersytet SWPS jako jeden z nielicznych uczelni w Polsce prowadzi studia nad zwierzętami. Celem tego nowatorskiego programu uniwersyteckiego zwanego animal studies jest wprowadzenie do badań humanistycznych interdyscyplinarnych studiów nad zwierzętami. Zobacz więcej na temat:
24. Poziom: Studenci budują satelitę Studenci Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej planują wysłać w kosmos swojego drugiego sztucznego satelitę – PW-Sat2. Potrzebne jest im do tego wsparcie finansowe. W najnowszej odsłonie 24. Poziomu Inna Uwarowa i Dominik Roszkowski, studenci pracujący nad satelitą, opowiedzieli o przedsięwzięciu i podboju kosmosu przez akademicki wynalazek. Zobacz więcej na temat:
Spada czytelnictwo prasy papierowej Od kilku lat w Polsce systematycznie spada czytelnictwo prasy, zarówno kolorowej jak i codziennej. Coraz mniejsze nakłady mają tygodniki i magazyny specjalistyczne. W Polskim Radiu 24 dyskusja m.in. o tym, czy w najbliższym okresie czeka nas zanik prasy papierowej na rzecz wydań internetowych. Zobacz więcej na temat:
Kucharze o kulinariach na liście dziedzictwa UNESCO Gruzińskie wino z glinianych dzbanów kwewri, meksykańska kuchnia Michoacan, a także tradycyjny japoński sposób gotowania washoku - oto niektóre kulinaria wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W tym roku kandydatką do pojawieniu się w zestawieniu jest m.in. pizza neapolitańska. Zobacz więcej na temat:
Więcej przejść granicznych w Polsce? Fundacja Batorego chce zwiększenia liczby pieszych przejść granicznych z naszymi sąsiadami, nienależącymi do Unii Europejskiej. W ocenie organizacji, tego typu przepraw na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą jest zbyt mało. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Krzysztof Mrozek, przedstawiciel instytucji. Zobacz więcej na temat: