Polscy naukowcy oczyszczą świat z niewybuchów? Cały świat boryka się z problemem pozostałości po różnych wojnach i konfliktach zbrojnych w postaci min i niewybuchów. Nowe technologie oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych opatentowali polscy naukowcy. O nich mówił w Polskim Radiu 24 prof. Adam Januszko (Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu). Zobacz więcej na temat:
Gołdap – pruskie miasto pogranicza Miasto położone tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Kiedyś jedno z prężnie działających miast Prus Wschodnich, dzisiaj ośrodek uzdrowiskowy i narciarski z najczystszym powietrzem w naszym kraju. Na spacer po historycznych zabytkach Gołdapi słuchaczy Polskiego Radia 24 zabrała Marianna Ratasiewicz, kustosz Muzeum Ziemi Gołdapskiej. Zobacz więcej na temat:
Makieta dawnej Łodzi ukończona Powstała druga część makiety dawnej Łodzi, którą od niedawna można oglądać w Muzeum Miasta. Jest to realizacja kolejnej części projektu, którego celem jest stworzenie makiety zabudowy miasta sprzed II wojny światowej. W Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy o projekcie, starej Łodzi i o tym, ile osób i jak długo pracowało nad skrupulatnym odwzorowaniem każdego elementu makiety. Zobacz więcej na temat:
Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie Wakacje w pełni, a jeśli kogoś plany wakacyjne skierują na wybrzeże, warto wybrać się do Tczewa, gdzie od lipca działa Centrum Konserwacji Wraków Statków. Do zapoznania się ze skarbami Morza Bałtyckiego zapraszał w Polskim Radiu 24 Szymon Kulas z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zobacz więcej na temat:
Polska obrosła w ekrany dźwiękochłonne Polska ma dość ostre normy jeśli chodzi o poziom hałasu – powiedział w Polskim Radiu 24 Leszek Wiśniewski, architekt. Jednym ze sposobów jego ograniczenia są ekrany akustyczne. Istnieją jednak również inne metody ochrony przed hałasem. Jakie? O tym mówił gość Polskiego Radia 24. Zobacz więcej na temat:
Wakacje – trudny czas dla zwierząt Wakacje to okres, kiedy odnotowuje się wzrost liczby porzuceń zwierząt. Łukasz Bodziński z Centrum Pomocy Zwierzętom „TRIP” apelował w Polskim Radiu 24, by wyjeżdżając na wakacje, zatroszczyć się o swojego psa czy kota. Zobacz więcej na temat:
Decyzje polityczne zasilają banki żywności Komisja Europejska zgodziła się na wycofanie z rynku przez polskich producentów ponad 330 tysięcy ton owoców i warzyw. Rolnicy, którzy wycofali je z rynku i przekazali na cele charytatywne, dostali rekompensatę pieniężną. – To krok w dobrą stronę. Na terenie Unii Europejskiej to rozwiązanie funkcjonuje od lat – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Borowski (Federacja Polskich Banków Żywności). Zobacz więcej na temat:
Świat nauki na wesoło „Spotkania z nauką” to projekt w ramach którego co 2 tygodnie dochodzi do zderzenia młodych polskich naukowców z artystami komediowymi. O projekcie mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Kossobudzki, popularyzator nauki i Wojciech Grabczan, chirurg. Zobacz więcej na temat:
Moda na Wisłę Pikniki, imprezy kulturalne, romantyczne spacery po bulwarach, spływy kajakowe, a także wycieczki z przewodnikami. W Warszawie zapanowała moda na Wisłę. Mieszkańcy stolicy coraz chętniej spędzają wolne chwile na nadwiślańskich nabrzeżach. O tym, co przyciąga ludzi nad królową polskich rzek, o jej historii, problemach i ludziach z nią związanych rozmawialiśmy w Polskim Radiu 24. Zobacz więcej na temat:
Gdzie bezpiecznie spędzić wakacje Półmetek wakacji. Jedni wracają z urlopów, a inni dopiero wyjeżdżają. Po ostatnich zamachach we Francji i Niemczech coraz więcej osób zastanawia się, gdzie można bezpiecznie wypocząć. W Polskim Radiu 24 mówiliśmy o tym, jakie środki ostrożności podejmują kraje południa Europy. Zobacz więcej na temat:
Popularność gier komputerowych z serii LEGO Najnowsza część Gwiezdnych Wojen, czyli "Przebudzenie Mocy", doczekała się gry z serii Lego. O ukazujących się od kilkunastu lat i cieszących się dużą popularnością grach tej serii mówili w programie 24 Poziom Mateusz Gołąb (Magazyn Gamer), Bartłomiej Sieja (serwis Gamezilla) i autor wystaw konstrukcji wykorzystujących klocki Rafał Piasek. Zobacz więcej na temat:
Brazylia – kraj nierówności Brazylia, za sprawą rozpoczynających się 5 sierpnia w Rio de Janeiro igrzysk olimpijskich, będzie wkrótce w centrum uwagi. O tym, co wiemy na temat tego największego kraju Ameryki Południowej mówiła w Polskim Radiu 24 współautorka książki pt. „Brazylia, kraj przyszłości?” Magdalena Walczuk. Zobacz więcej na temat:
Fenomen Pokemon GO Żadna gra ani aplikacja na smartfony nie wzbudziła od lat tylu różnych emocji. Powrót hitu z lat 90. – Pokemonów - za sprawą gry Pokemon Go, to już światowy fenomen. Mówił o nim w Polskim Radiu 24 ekspert ds. nowych mediów Mikołaj Nowak. Zobacz więcej na temat:
Opłaty autostradowe a problem korków Rusza elektroniczny system poboru opłat A4go na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Dzięki temu, za przejazd zostanie automatycznie pobrana z konta użytkownika. Czy rozwiązanie wpłynie na zmniejszenie korków na autostradach? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Juliusz Bolek z Instytutu Biznesu. Zobacz więcej na temat:
Wyprzedaże – kupuj z głową! Trwają ostatnie wyprzedaże letniego sezonu. Sklepy reklamują nawet 80-procentowe zniżki. W „zakupowej euforii” niestety czasem zapominamy o zdrowym rozsądku. O czym trzeba pamiętać dokonując zakupu towarów przecenionych mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Stępniewski (Rzetelnyregulamin.pl). Zobacz więcej na temat:
Reputacja polskich uczelni Uniwersytet Jagielloński to uczelnia o najwyższej reputacji w Polsce – wynika z najnowszego rankingu Premium Brand. W Polskim Radiu 24 o wizerunku i renomie szkół wyższych mówił dr Tomasz Baran z Uniwersytetu Warszawskiego. Zobacz więcej na temat:
Łacina wróci do liceów? Instytut im. Lecha Kaczyńskiego wystosował list otwarty do minister edukacji Anny Zalewskiej i wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jego autorzy chcą powrotu do liceów ogólnokształcących obowiązkowego nauczania języka łacińskiego. O potrzebie nauki łaciny mówił dr Edward Wojciech Stańczak z Akademii Humanistycznej im. Al. Gieysztora, sygnatariusz listu. Zobacz więcej na temat:
Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie Po raz drugi w Szczebrzeszynie odbędzie się Festiwal Stolica Języka Polskiego. O wydarzeniu, które umożliwia jego uczestnikom liczne spotkania z polskimi literatami, mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Duda, pomysłodawca i producent Festiwalu. Zobacz więcej na temat: