Polskie Radio
Section05
wyłączenie banerów

Błażej Król X Ula Kaczyńska

Siódmy solowy album Błażeja Króla - "W każdym (polskim) domu" - ukaże się w dniu 39. urodzin artysty i 20 lat po wydaniu EP-ki "Wybuchła bomba" zespołu Kawałek Kulki, w którym debiutował gość Czwórki. "W każdym (polskim) domu" to pierwszy solowy album Króla, na którym pojawili się goście: Quebonafide i Artur Rojek oraz producenci - m.in. Michał Kush i Kuba Galiński. - Wcześniej tego nie czułem, ale teraz juz wiem, że chciałbym nie musieć robić wszystkiego sam - wyjaśnia Błażej Król w rozmowie z Ulą Kaczyńską. 
Zobacz więcej na temat: 

"Śladami Nowosielskiego" - reportaż Moniki Chrobak - wędrówka śladami prof. Jerzego Nowosielskiego po korytarzach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Zapraszamy na wędrówkę śladami prof. Jerzego Nowosielskiego po korytarzach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To miejsce było drugim domem sławnego artysty. Zmarły w 2011 roku Jerzy Nowosielski był malarzem, rysownikiem, scenografem, filozofem i teologiem. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. Dyplom ukończenia krakowskiej ASP uzyskał w 1961 roku jako ekstern. W latach 1950-1962 mieszkał w Łodzi, gdzie pracował w charakterze wykładowcy tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Do Krakowa powrócił w 1962 roku, by objąć pracownię malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych. W 1976 roku został profesorem ASP. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1985 roku. Na emeryturę przeszedł w 1993 roku. Jerzy Nowosielski był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci na uczelni, mającą silny wpływ na studentów i na kształt Akademii. Będzie o tym wspominał rektor ASP prof. Andrzej Bednarczyk, który studiował na wydziale malarstwa za czasów Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat: 

«Інклюзивна Україна» — авторська рубрика Володимира Носкова.

Впровадження безбар'єрності в умовах війни та архітектура безбар'єрності. Розмова з Тетяною Ломакіною,  радницею, уповноваженою президента України з питань безбар'єрності
Zobacz więcej na temat:  інвалідність українці війна

Barbara Hesse-Bukowska

8 lutego 1930 r. urodziła się w Łodzi Barbara Hesse-Bukowska, znakomita polska pianistka i wybitny pedagog, laureatka II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz V nagrody i Prix Chopin Międzynarodowego Konkursu im. Long-Thibaud w Paryżu. W programie swego pierwszego publicznego koncertu wykonała Andante spianato i Wielkiego poloneza Es-dur Chopina. Występowała na wszystkich niemal kontynentach, we wszystkich państwach Europy, promując m.in. chopinowską muzykę, której była znakomitą interpretatorką. Dokonała wielu nagrań dla radiofonii i stacji telewizyjnych na świecie. Jako pedagog pracowała w warszawskich szkołach muzycznych, prowadziła także klasę fortepianu we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Była jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zmarła 9 grudnia 2013 roku w wieku 83 lat. Pochowana została w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Краківські народні танці

Сьогодні танцюють краківці та підкарпатці. Окрім краков’яка, бо як же інакше, звичайно, різні маловідомі танці — трамелкі, валцерки та інші. Я також розповім про інструменти, які використовуються в гуртах цих регіонів і рідко зустрічаються в інших місцях — наприклад, про трубу і цимбали
Zobacz więcej na temat: 

Najzimniejsze miejsca we wszechświecie.

Rekordową temperaturę odnotowano stosunkowo niedaleko od nas, bo w odległości zaledwie 500 lat świetlnych w obłoku gwiazdotwórczym Kameleon. Jak temperatura pomaga w powstawaniu wszechświata? Dlaczego skafandry kosmiczne maja biały kolor? Czym różni się planetoida od planety karłowatej? Jakie jest lutowe niebo i czego warto na nim wypatrywać? Na pytania o zimowy wszechświat Oliwii Krettek odpowiada Mateusz Borkowicz.
Zobacz więcej na temat: 

Tynsky X Kasia Dydo

- Po prostu lubię muzykę. Co prawda wrodzonego słuchu absolutnego nie mam, ale słyszę dużo dźwięków, bo wyćwiczyłem w sobie tę umiejętność - opowiada Tynsky. W nowy rok artysta wszedł z nowym singlem zatytułowanym "Spotlight". "Spotlight" to akustyczno-elektroniczne brzmienia, które stały się już znakiem rozpoznawczym twórczości artysty. - Utwór jest refleksyjny, bardziej do posiedzenia i pomyślenia niż "pod kawkę", ale to zależy, kto i co lubi. Powstał w ciągu czterech dni w studiu, w którym pracowałem z producentem Radosławem Bieńkuńskim - opowiada gość Czwórki.
Zobacz więcej na temat: 

Powrót do Francji

7 lutego 1896 r. w Paryżu przyszedł na świat jedyny syn Henryka Jędrzejewicza, najstarszego potomka Ludwiki z domu Chopin i Józefa Kalasantego Jędrzejewiczów. Chłopiec otrzymał imię Jakub (Jacques). Pochodził z nieformalnego związku swego 63-letniego już wówczas ojca z francuską gorseciarką Victorine-Berthe Breuille. Henryk pracował jako agent ubezpieczeniowy, mieszkał z synem i Victorine w Paryżu przy rue Moscou 9 bis. Jakub uczęszczał do polskiej szkoły, w której dzieci urodzone we Francji uczyły się języka, poznawały literaturę i historię swych przodków. W 1914 roku osiemnastoletni Jakub został wcielony do francuskiego pułku dragonów. Na miesiąc przed zakończeniem I wojny światowej zginął w czasie bitwy pod Orfeuil w departamencie Ardennes. Nie zdążył poznać swojej warszawskiej rodziny. Nie odwiedził też Polski, kraju ojczystego swego ojca Henryka, dziadków Ludwiki i Józefa Kalasantego, a także ciotecznego dziadka – Fryderyka Chopina. (md) 
Zobacz więcej na temat: