Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Piłatowska-Mądry Irena "Kosowo z daleka"

Są takie miejsca, do których przybywają ludzie różnych ras i religii. Jednym z nich jest Plac Św. Marka w Wenecji. A jako że to właśnie z Włoch startowały samoloty NATO biorące udział w operacji w Kosowie, a świat żył doniesieniami z Jugosławii, reporterka pytała spotkanych tam Włochów, Japończyków, Amerykanów o to, jak postrzegają toczącą się wojnę. Reportaż został nagrodzony Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat: 

Piłatowska-Mądry Irena, Modestowicz Waldemar - "Chwalcie łąki umajone"

To dokument o starej, polskiej wsi już zanikającej, odchodzącej wraz z jej najstarszymi mieszkańcami. Materiał, zrealizowany techniką dźwiękowych obrazów, jest swoistym hymnem na cześć życia. W 1993 roku został wyróżniony na prestiżowym konkursie radiowo-telewizyjnym "Premios Ondas" w Barcelonie. Bohaterką jest 88-letnia Adela Jabłońska ze wsi Świderki w północno-wschodniej Polsce. Mimo podeszłego wieku kobieta jest jak wieczna wiosna, tryska energią i świeżością uczuć. Tańczy, śpiewa, tka kolorowe sukna na swych starych krosnach. Jest dumna ze swego pochodzenia, bo "Kopinianka to nie byle kto!". Jej syn został kapitanem Marynarki Wojennej. Pochowała dwóch mężów i choć zainteresowany jest nią młodszy o 20 lat pan z pobliskiego miasteczka, tęskni za stałym związkiem, za czasami, gdy życie było przepełnione miłością.
Zobacz więcej na temat: 

Rokicki Antoni - "Ślady przeszłości"

Witold Kozłowski miał pięć lat, kiedy razem z rodziną został deportowany na Syberię w 1940 roku. Ojciec pana Witolda spisywał w ukryciu wydarzenia tamtych lat w niewielkim notatniku. Po roku zsyłki Leon Kozłowski zmarł, a spisywaniem rodzinnych historii zajęła się jego żona – Antonina Kozłowska. Witold Kozłowski znalazł notatki po śmierci mamy… Są one najważniejszą rodzinną pamiątką. Co się z nimi stanie? 
Zobacz więcej na temat: 

Rokicki Antoni - "Za drzwiami uczelni"

Marzec 2021 roku. Anna Paliga, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, wydaje oświadczenie, w którym stwierdza, że będąc studentką aktorstwa, padła ofiarą przemocy ze strony swoich wykładowców. Opisuje także doświadczenia innych studentów "Filmówki". Rozpoczyna się dyskusja m.in. na temat kontrowersyjnych fuksówek, będących dla adeptów aktorstwa "chrztem bojowym". Nasuwają się pytania: Czym dokładnie jest mobbing? Jak mu przeciwdziałać? Co wyróżnia współczesne, młode pokolenie, stawiające pierwsze kroki w aktorstwie? Czy ma ono szansę na realną zmianę sytuacji na uczelniach i poza nimi...? 
Zobacz więcej na temat: 

Skawińska Magda "Bajka"

Pamiętam jak z litości, nie z miłości, pocałowałem ją w czoło. No i od tego pomału się zaczęło. Od znajomości do miłości - śmieje się Fortunat Mackiewicz, bohater reportażu "Bajka". Zapraszamy na przepiękną opowieść o miłości Polaka i Niemki, których przed ponad 50 laty rozdzieliła historia. Reportaż "Bajka" otrzymał nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory" w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat: 

Kim są świeccy dominikanie?

Dominikanie - a właściwie Zakon Braci Kaznodziejów - to jeden z najbardziej znanych zakonów w Polsce. Warszawska STUDNIA, krakowska BECZKA czy rzeszowska SZOPKA. To tylko kilka duszpasterstw akademickich prowadzonych przez dominikanów, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Dominikanie przodują też jeśli chodzi o działalność na youtubie. „Langusta na Palmie” to kanał stworzony przez o. Adama Szustaka, który subskrybuje niespełna 800 tysięcy osób. Obok Ojców dominikanów w Polsce działają też siostry dominikanki. To one prowadzą m.in. Dom chłopaków w Broniszewicach.Co może być zaskakujące DOMINIKANIE to nie tylko księża i zakonnice, ale też ludzie świeccy. Na czym polega bycie świeckim dominikaninem?
Zobacz więcej na temat: