Grembowicz Alicja - "Snajper Louis" Louis Jurkowlaniec jest synem polskiego emigranta, który wraz z rodziną w 1950 roku znalazł się w USA. W wieku 19 lat wstąpił do armii. Służba wojskowa miała być biletem wstępu na studia, a stała się przepustką do Wietnamu. Skierowany na rok, spędził trzy lata na wojnie, która zmieniła jego życie na zawsze. Zobacz więcej na temat:
Gruszyńska-Ruman Patrycja - "Awantura o Asię" Reportaż przedstawia wpływ niezdrowej relacji matki do syna. Na jego późniejsze związki z kobietami, a ostatecznie na małżeństwo i nową rodzinę. Pełna nadopiekuńczej miłości matka nigdy nie zaakceptowała synowej, a po śmierci syna usiłowała przejąć emocjonalną i prawną kontrolę nad wnuczką. Reportażystka ukazuje dylematy, rozterki i konflikt uwikłanych w tę sytuację bohaterów oraz balast emocjonalny, jakim obciążony jest mały człowiek na skutek wyborów dorosłych. - O konflikcie tych dwóch kobiet dowiedziałam się od psychologa. Początkowo udało mi się dotrzeć do babci, a matka nie chciała zgodzić się na rozmowę. Na szczęście udało mi się porozmawiać nie tylko z nią, ale także z samą Asią. Wiem, że relacje w tej rodzinie nieco się ociepliły od czasu powstania reportażu – mówi autorka reportażu, Patrycja Gruszyńska-Ruman. Zobacz więcej na temat:
Gruszyńska-Ruman Patrycja - "WINna nieWINna" Reportaż powstał jako praca stypendialna po wygranym Konkursie im. Jacka Stwory i w 2009 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Prix Italia. Stanisława Rachwał po wyjściu z obozu w Auschwitz-Birkenau nawiązuje kontakt z organizacją WIN. Zadenuncjowana wkrótce na UB zostaje skazana na karę śmierci. W krakowskim więzieniu na Montelupich dochodzi do spotkania, o jakim marzyła w obozie. Ile może człowiek, do czego jest zdolny, a także ile potrafi wybaczyć? To tylko niektóre z pytań, które stawia reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "WIN-na nie WIN-na". Zobacz więcej na temat:
Gruszyńska-Ruman Patrycja - "Wrócę, kiedy słońce już nie będzie mi potrzebne" Reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman nagrodzony za "ukazanie z wielką wrażliwością i kulturą mało znanego faktu historii najnowszej oraz znakomity warsztat radiowy". Historia Emila Barchańskiego. Ucznia warszawskiego liceum imienia Reja, jeden z najmłodszych opozycjonistów, zginął w 1982 roku w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Krystyna Barchańska wciąż usiłuje wyjaśnić, co tak naprawdę stało się z jej synem. Zobacz więcej na temat:
Gruszyńska-Ruman Patrycja, Magdalena Balcerak - "Dopóki jestem" W samym centrum Polski znikają ludzie. Policja nie zabezpiecza żadnych śladów. Tylko rodzina, przyjaciele i uparty pracownik biura poselskiego dążą do wyjaśnienia tej zagadki. Zobacz więcej na temat:
Janicki Jerzy, Bekajło Marian - "Lekcja poloneza" Autorzy ruszyli tropem ogłoszeń opublikowanych w "Życiu Warszawy" z lat 70. Zobacz więcej na temat:
Janicki Jerzy, Zadrowski Witold - "Oczekiwanie. Reportaż o tych, których JESZCZE nie ma" 1960 r. Mężczyzna na porodówce - wydawałoby się nic niezwykłego, a jednak. Przez wiele dziesiątek lat XX wieku mężczyźni nie mogli wchodzić na porodówkę, a nawet do swoich żon dzwonić. Autorzy reportażu skorzystali z ówczesnych nowych technologii i dali szanse rodzicom być razem przy tak ważnym momencie w życiu jak poród. Po części być razem na porodówce, bo przez krótkofalówkę. I tak powstała niezwykła historia. Zobacz więcej na temat:
Jankowska Janina - "Oszukani" 19 października 1984 roku został porwany i zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko. "Oszukani" to wstrząsający dokument tamtych czasów pokazujący atmosferę poprzedzającą dramat, przebieg wydarzeń i osoby zabójców zarejestrowane w czasie procesu. Całość zbudowana jest z "dźwięków epoki". W audycji usłyszymy głos księdza Jerzego i nagrania pochodzące z prywatnego archiwum ks. Jerzego. Audycja powstała w 1985 roku, w warunkach konspiracyjnych czyli tzw. drugim obiegu dzięki wielkiej przychylności dyr. Muzeum Archidiecezji w Warszawie, ks. Andrzeja Przekazińskiego. Zobacz więcej na temat:
Jankowska Janina - "Polski sierpień" 1981 r. Gdy dziennikarka Polskiego Radia Janina Jankowska pojechała w sierpniu 1980 roku dokumentować wydarzenia na Wybrzeżu, zrobiła to wbrew zakazom kierownictwa radia, które w tamtym czasie przekazywało ocenzurowany obraz sytuacji, zgodny z celami ideologicznymi państwa komunistycznego. Dokument został uznany za wybitny, a autorka otrzymała m.in. nagrodę Prix Italia. Zobacz więcej na temat:
Jankowska Janina - "Powódź wszystkich Polaków" 1998 r. Audycja dokumentalna przypominająca powódź latem 1997 roku. Reportaż z klęski budowany wyłącznie z samych faktów, dźwięków, które ukazywały się w Polskim Radiu i rozgłośniach lokalnych, wypowiedzi publikowanych w prasie lub TV. Obrazy przeżyć ludzi nagrane przez wielu reporterów. Audycja nagrodzona w Międzynarodowym Konkursie Premios Ondas w Barcelonie. Zobacz więcej na temat:
Jankowska Janina - "Tenor" Historia człowieka, który ponad 20 lat temu brał udział w programie telewizyjnym Mariusza Waltera "Kariery i bariery". Uznany w programie za wielkie odkrycie artystyczne, nie może się odnaleźć. Telewizję czyni odpowiedzialną za swoje nieudane życie, bowiem nie zrobił kariery. Zobacz więcej na temat:
Karpacz-Oboładze Ewelina - "Reasumpcja, czyli powtórka z głosowania" "Reasumpcja głosowania", czyli doprowadzenie do absurdu demokratycznych procedur podczas sesji samorządowej. Zobacz więcej na temat:
"Świat ojców" - reportaż Antoniego Rokickiego o XIII Międzynarodowym Forum Tato.Net - Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... - mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada. W reportażu występują: dr Dariusz Cupiał – założyciel inicjatywy Tato.Net; Michał – ojciec Tadeusza; Marcin Ficek – ojciec Izy i Ewy; Joszko Broda – ojciec Marii, Antoniny, Jana, Macieja, Tomasza, Mikołaja, Jeremiego, Iwa, Rocha, Józefa, Piotra; Marcin Kręcicki – ojciec Wiktorii, Weroniki, Bartłomieja; Wojciech – ojciec Liliany i Nikodema. Zobacz więcej na temat:
Karpacz-Oboładze Ewelina - "Taśmociął" Reportaż o Eugeniuszu Rudniku znalazł się na tzw. "krótkiej liście" audycji rozpatrywanych do nagrody Prix Italia 2018 w kategorii radiowych programów muzycznych. Reportaż "Taśmociął" to sylwetka Eugeniusza Rudnika, kompozytora i reżysera dźwięku, pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce. Zobacz więcej na temat:
Karpacz-Oboładze Ewelina, Walewicz Agnieszka - "Zapałki pana Anatola" Anatol Karoń jest rzeźbiarzem nietypowym. Rzeźbi bowiem w jednej zapałce. Bohatera audycji można spotkać na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Pan Anatol oferuje przechodniom to, co umie robić najlepiej: misterne rzeźby z jednej zapałki. Spacerowicze z ciekawością rzucają okiem i idą dalej. Reporterki odkrywają w nim tajemny, bogaty świat, idą tropem materialnych skojarzeń. Dzięki reporterskiej wnikliwości powstaje opowieść o dziele, tworzywie i artyście, która rozpala wyobraźnię słuchacza. Zobacz więcej na temat:
Kopalko Zbigniew, Wiernik Bronisław - "Gwizdek Galtona" Reportaż o ciszy. Autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, czym jest cisza. Zobacz więcej na temat:
Kwiatkowska Beata, Mickiewicz-Adamowicz Olga - "Śmieszno i straszno" Reportaż "Śmieszno i straszno" opowiada o Ostrowicach - najbardziej zadłużonej gminie w Polsce. Jej dług wynosi ok. 35 mln złotych i ciągle rośnie. Wójt gminy tłumaczy, że pieniądze pożyczał na inwestycje. Pożyczki zaciągał jednak w parabankach. Kiedy stało się jasne, że gmina stoi na krawędzi bankructwa, wójt zaczął rozpaczliwie szukać ratunku. Urządził zbiórkę na rzecz swojej gminy w Internecie, napisał też list do Billa Gatesa z prośbą o dofinansowanie Ostrowic. Wszystko na nic. Wojewoda zachodniopomorski apeluje, aby wójt "z honorem zrezygnował z urzędu", ale wójt nie zamierza tego zrobić. Co więcej, chociaż pożyczki zaciąga od wielu lat - w ostatnich wyborach został przez mieszkańców gminy wybrany po raz kolejny. Dlaczego? Zobacz więcej na temat: