Sebastian Stankiewicz: Pan Kleks dobrze czuje się w swojej bajce Gościem Andrzeja Sołtysika był Sebastian Stankiewicz, znany m.in. z roli ptaka Mateusza. 10 stycznia do kin wejdzie druga część kultowej opowieści o losach Akademii Pana Kleksa. Zobacz więcej na temat: kino Akademia Pana Kleksa
Green gaming - czy branża gier może być ekologiczna Gry komputerowe mogą podnosić świadomość ekologiczną – mówił dr hab. Michał Kłosiński, prof. Uniwersytetu Śląskiego - ślad węglowy z produkcji sprzętu i pracy serwerów można ograniczać, żywotność elektroniki wydłużać, elektrośmieci recyklingować, a w treści gier poruszać np. kwestie zagrożeń dla klimatu.. o tym, jak to wygląda w praktyce opowiada dr hab. Paweł Frelik. Zobacz więcej na temat:
Zdrowie psychiczne w branży muzycznej „Nieco ponad rok temu wspólnie z pianistą Romanem Wróblewskim podjęliśmy się wyzwania stworzenia trwałej formy pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla przedstawicieli branży muzycznej. Możemy skorzystać z pomocy psychologa czy terapeuty, ale mało kto zna specyfikę branży muzycznej, której sposób funkcjonowania nie sprzyja zdrowiu. Sportowcy mają swoich „ludzi od głowy”, a my? W Polsce nie istnieje systemowa pomocy dla muzyków, producentów, managerów, pracowników technicznych. Chcemy to zmienić” piszą w mailu do Czwórki. Jak będą to robić? O tym opowiadają: Ewa Bujak, Roman Wróblewski, Jarosław Mirkiewicz i Dawid Karpiuk. Zobacz więcej na temat:
Góra ma być bezpieczna i czysta Najwyższy szczyt świata Czomolungma od 2019 roku przed rozpoczęciem sezonu wspinaczkowego jest sprzątany przez nepalskie wojsko i szerpów. Z obozów rozsianych wokół góry i drogi na szczyt od tego czasu usunięto ok 110 ton odpadów. Magda i Marcin z Everest Expedition 2025, którzy na początku października zdobyli kolejną górę z Korony Ziemi - Piramidę Carstensza, opowiedzą nam o tym, czy można zdobywać najwyższe szczyty Ziemi z poszanowaniem środowiska i zasad ekologii? I czy w przygotowaniach do wyprawy na Mount Everest uwzględniają ten aspekt? Zobacz więcej na temat:
Dlaczego jest tak mało geniuszek? W historii nauki jest mało kobiet nie dlatego, że brakowało im predyspozycji do prowadzenia badań, lecz dlatego, że bardzo długo nie dawano im na to szansy. „Lekarze twierdzili, że wysiłek umysłowy, jakiego wymagają studia uniwersyteckie, mógłby odciągnąć energię z systemu rozrodczego kobiety ze szkodą dla jej płodności” – pisze w swojej książce „Różnorodne. O prawdziwym wizerunku kobiet nie tylko w marketingu” Justyna Bakalarska-Stankiewicz, ekspertka z zakresu komunikacji inkluzywnej i marketingu, autorka bestsellerów i wykładowczyni akademicka. Na rozmowę zaprasza Ula Kaczyńska. Zobacz więcej na temat:
Sensualna EP'ka od Sary "HOT SAUCE" to wyzwolona EP gdzie Sara świadomie skupia się na uchwyceniu imprezowego vibu i energii wypływającej z poczucia pewności siebie. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Ula Kaczyńska. Zobacz więcej na temat:
Jak Leninowi odstrzelono piętę Największy pomnik Lenina stał w Nowej Hucie. Nieprzypadkowo. W końcu miała być ona proletariacką wizytówką socjalistycznej Polski, zaprojektowaną i zbudowaną od podstaw w czasach PRL. Lenina w Nowej Hucie już nie ma, ale inne zabytki socrealizmu tam zobaczycie. Na spacer zaprasza Jędrzej Rosiewicz. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 3 stycznia 2025 W audycji m.in. o Turnieju Czterech Skoczni, 34. kolejce hokejowej Ekstraligi, koszykarskiej Ekstraklasie mężczyzn i siatkarskiej Ekstraklasie kobiet. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: prognozy dla polskiej gospodarki i plany Polskiej Agencji Kosmicznej Dziś w programie wrócimy jeszcze do roku 2024 i podsumujemy ostatnie miesiące na Litwie; przestawimy też prognozy gospodarcze dla polskiej gospodarki; powiemy również o sukcesach i co raz to ambitniejszych celach Polskiej Agencji Kosmicznej; na koniec sprawdzimy, jak będą wyglądały kopalnie przyszłości, m.in. dzięki sztucznej inteligencji. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
ПОЛІТИЧНІ ПИТАННЯ. Рівень оптимізму українців знизився і зростає відчуття тривоги за майбутнє У молоді, яка не має радянського минулого, ставлення до життя — оптимістичніше. А готовність до можливих переговорів з Росією, не означає готовність поступатися. Про настрої українців щодо можливих перемовин з рф за результатами соцопитування, — у матеріалі Олександра Савицького Zobacz więcej na temat:
ВИТОКИ. Як колядують на Підгаллі та у Живєцькому регіоні Авторська програмаа Мар'яни Кріль. На Підгаллі вірять, що доки люди колядують, доти не буде кінця світу, а також у те, що Ісус народився під Ґєвонтом - голою у Татрах, і що першими його відвідали пастухи - ґуралі. Про це також співаються у колядках з цього регіону. Традиції колядування на півдні Польщі - багаті і різноманітні. Про них розповідають музикант Кшиштоф Требуня-Тутка і учасники фестивалю Żywieckie Gody у Живці Zobacz więcej na temat:
ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ: Польща обіймає головування в Раді ЄС Польська версія: розповідаємо про пріоритети і виклики польської президенції у Раді ЄС Zobacz więcej na temat:
Zmiana w szkołach. Nowe zasady |DZIEŃ W 5 MINUT (03.01) W całym kraju może przelotnie padać śnieg, a na Pomorzu - burze śnieżne; Tegoroczne ferie zimowe - po raz ostatni na starych zasadach; Pijany mężczyzna miał kierować ruchem koło szkoły w Łomży za co grozi nawet do 5 lat więzienia; W Rumunii - rekord w pracy ratowników górskich z Salvamontu; Związkowcy "Solidarności" - 9 stycznia w Warszawie będą demonstrować w obronie miejsc pracy w elektrowniach; Przewodnicząca Komisji Europejskiej - chora. Odwołano jej spotkanie z polskim rządem w Gdańsku; Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że nie weźmie udziału w gali inaugurującej polską prezydencję w Unii Europejskiej; Jest śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie zdrady dyplomatycznej, której miał dopuścić się były szef MON Antoni Macierewicz; Zaprasza Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
DD - przedstawicielka młodej warszawskiej sceny klubowej Norbert Borzym zaprasza na rozmowę z DD czyli Dominiką Wolską, didżejką i promotorką modnego warszawskiego klubu K-bar, która jak mało kto, wie co dzieje się na warszawskiej scenie klubowej. Dowiemy się też, czy kultowy już K-Bar czeka niebawem zamknięcie. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: rok 2024 dla mniejszości polskiej na Litwie oraz ukraiński prezydent o negocjacjach z Rosją Dziś w programie podsumujemy najważniejsze wydarzenia tygodnia; wrócimy jeszcze do roku 2024. Na Litwie ostatnie 12 miesięcy przyniosło wiele zmian, również dla mniejszości polskiej w tym kraju; sprawdzimy również jakie oczekiwania wobec prezydentury Donalda Trumpa ma Ukraina, a na koniec powiemy o optymistycznych danych dla polskiej gospodarki - inflacja zaskoczyła, tym razem pozytywnie. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
Якія навыкі найбольш запатрабаваныя на польскім рынку працы? 03-01-2025 Сёння ў праграме: выпуск навін і агляд польскага друку, і сярод тэм: якія навыкі найбольш запатрабаваныя на польскім рынку працы? Эксперты заклікаюць краіны НАТА ўзмацніць абарону крытычнай інфраструктуры ў Балтыйскім моры; Дэпапуляцыя ў Польшчы і Беларусі, параўноўваем. Zobacz więcej na temat:
РАНОК. Чому варто відвідати Ґданськ у 2025 році CNN рекомендує місця, які варто відвідати у 2025 році. У список потрапило польське місто Ґданськ. Воно й не дивно, бо тут розпочалася Друга світова війна, зародився рух «Солідарність», який відіграв важливу роль у падінні комуністичного режиму в Польщі. Але це ще не весь перелік визначних історичних подій. Також привертає увагу туристів і море та зручність самого міста. Зокрема і Європейська комісія у 2023 році визнала Ґданськ одним з найкращих міст для життя, бо більшість його мешканців задоволені умовами проживання. Про унікальність Ґданська в ранковому ефірі Польського радіо для України розповіла екскурсоводка Мар’яна Бутчак. Про все детальніше її розпитали Світлана Берестовська та Олексій Бурлаков Zobacz więcej na temat:
News from Poland:Polish farmers protest against EU policies in Warsaw Poland to back up Ukraine if Slovakia pulls the plug,Poland's progress in its shift from coal to renewables in 2024 and Poland begins EU presidency with focus on young artists... Zobacz więcej na temat: