Polskie Radio
Section05
Akademia Pana Kleksa

"Witajcie w naszej bajce". 12 niezapomnianych piosenek z "Akademii Pana Kleksa"

Nawet jeśli się nie bardzo pamięta, co działo się w świecie pana Kleksa, kojarzy się piosenki z filmu na podstawie tej słynnej książki Jana Brzechwy. Przegląd tych utworów może stać przewodnikiem po filmowej "Akademii pana Kleksa". Zwłaszcza że najnowsza kinowa wersja "Akademii" również do niektórych tych piosenek nawiązuje.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Gradowski muzyka filmowa Piotr Fronczewski kino poezja Jan Brzechwa bajki

"Akademia pana Kleksa". Jan Brzechwa i historie podszyte grozą

– Utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku. Czy "Akademia pana Kleksa", najsłynniejsza książka tego pisarza, należy do dzieł przeznaczonych zarówno dla młodych odbiorców, jak i właśnie dla dorosłych? Najnowsza adaptacja filmowa "Akademii" jest dobrą okazją, by przyjrzeć się tej przedziwnej bajce.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa II wojna światowa dzieciństwo KSIĄŻKA baśnie bajki dla dzieci psychologia fantastyka

Akademia Pana Kleksa – fragmenty w Trójce przed i między świętami [PN - PT, godz. 14.50]

Przed Świętami i w czasie międzyświątecznym będziemy przypominali fragmenty "Akademii Pana Kleksa" w interpretacji Piotra Fronczewskiego czyli odtwórcy roli profesora Ambrożego Kleksa w filmie Krzysztofa Gradowskiego z 1983 roku. Do wysłuchania fragmentów "Akademii Pana Kleska" w radiowej Trójce zapraszamy od poniedziałku 18 grudnia do piątku 5 stycznia o godz. 14.50.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Brzechwa

"Kleks. Nowy początek". Jaka jest współczesna wersja bajki wszech czasów?

To może być jedna z najgłośniejszych premier 2024 roku. Ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro mówimy współczesnej wersji polskiej bajki wszech czasów. Premiera ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" odbędzie się 5 stycznia, a już teraz możemy przeczytać, książkę "Kleks. Nowy początek", która powstała na podstawie filmu w reżyserii Maciej Kawulskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA KSIĄŻKA Weronika Puszkar Jan Brzechwa książki dla dzieci