Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Baseniary" czyli jak zarobić żeby się nie narobić?

Postanowiłem zapytać Was drodzy gracze oraz słuchacze Czwórki, co wy sądzicie o takim zachowaniu stremerek, które poruszyliśmy podczas ubiegłej audycji. Czy jesteście za czy przeciw, a może podchodzicie do tego w sposób neutralny? Dosłownie zasypaliście mnie komentarzami oraz wiadomościami prywatnymi, w których przedstawiliście swoje stanowisko. Bardzo Wam za to dziękuję i zapraszam do odsłuchania najnowszego podcastu, w którym na ten temat rozmawiałem z wieloma znanymi Wam osobami ze świata gamingu oraz e-sportu.​
Zobacz więcej na temat: 

Unia pod lupą 10.06.2021

Posłowie Parlamentu Europejskiego apelują o stanowcze restrykcje w sprawie Białorusi, a także o zaprzestanie wspierania prezydenta Władimira Putina. Zgodnie potępili działania władz w Mińsku oraz incydent z porwaniem samolotu z 23 maja. Z kolei na Białorusi, w rządowych mediach na dobre kwitnie dezinformacja o roli Polski - jako zagrażającym białoruskiemu państwu sąsiedzie. Autorzy: Beata Płomecka, Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg.    
Zobacz więcej na temat: 

Wianki na cześć Hanki

10 czerwca 1791 r. urodził się Václav Hanka, czeski filolog, profesor slawistyki na Uniwersytecie Praskim. Był wielkim przyjacielem Polaków. Dokonał tłumaczeń polskich pieśni ludowych, napisał też gramatykę języka polskiego. Profesor Hanka w 1829 r. oprowadzał po zabytkach starej Pragi młodego Chopina i jego kolegów, „wodząc po jakichś ślicznych widokach”. W dowód wdzięczności Fryderyk i Ignacy Maciejowski wpisali do jego dziennika  mazurka, rozpoczynającego się strofami: „Jakież kwiaty, jakież wianki splotę na cześć Hanki”, a kończącego słowami: „Niech Cię uczci w czeskiej ziemie nadwiślańskich Słowian plemię”. Mazurek ten, z muzyką Chopina i tekstem Maciejowskiego, wpisany został do księgi pamiątkowej Muzeum Praskiego, obok literackich wpisów innych sławnych Polaków. (md)
Zobacz więcej na temat: