Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Mleczna siostrzyczka

8 maja 1810 r. w kościele parafialnym w Brochowie matka Fryderyka, Justyna Chopin z ekonomem Józefem Wyrzykowskim, podawała do chrztu córeczkę niezamężnej Rozalii Kunkowej, zaangażowanej w domu państwa Chopinów jako mamka dla maleńkiego Frycia. W świadectwie chrztu zapisano, że niemowlę jest „dzieckiem nieślubnego ojca”. Z inicjatywy pani Justyny Chopinowej dziewczynka otrzymała dwoje imion: Justyna Józefa. Zadbała ona również o to, by chrzciny miały charakter uroczysty. Pod pieczą chrzestnych rodziców, zajmujących eksponowane pozycje w hierarchii  hrabiowskiego dworu w Żelazowej Woli, dziewczynka zawieziona została  bryczką do Brochowa. W tym czasie dwumiesięczny Frycek pozostawał pod troskliwą opieką swej mamki, Rozalki Kunkowej. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Borówka Music. 15 lat w trasie koncertowej

Jak zrealizować ponad 4000 koncertów w miasteczkach powiatowych, wsiach, szpitalach, więzieniach, na dachach budynków, a nawet w prywatnych mieszkaniach?. I to z takimi gwiazdami, jak John Porter, Czesław Mozil czy Cezik? O tym wszystkim przeczytacie w arcyzabawnej i fascynującej książce - kronice zdarzeń i poradniku - "Borówka Music - 15 lat w trasie koncertowej", o której opowie autor Bartek Borowicz w rozmowie z Maćkiem Szajkowskim.
Zobacz więcej na temat: 

"Pamięci mojego ojca" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej poświęcony Józefowi Wittlinowi

Córka Józefa Wittlina, pisarza, publicysty, prozaika wraca po latach do Polski. Powodem jej ostatniej wizyty jest odsłonięcie tablicy upamiętniającej jej ojca w Warszawie przy ulicy Dąbrowskiego. Józef Wittlin urodził się w sierpniu 1896 roku w żydowskiej rodzinie w Dmytrowie, około 50 km na północny wschód od Lwowa. Debiut literacki, a właściwiej poetycki, nastąpił już w latach młodzieńczych, kiedy uczęszczał do VII gimnazjum klasycznego. Wiersz nosił tytuł "Prolog" i pojawił się w młodzieżowej gazetce "Wici". W 1915 zdał maturę w Wiedniu, gdzie też rozpoczął studia filozoficzne. 
Zobacz więcej na temat: 

Żółty pies ulubieńcem internetu!

Organizują się w watahy, mają bardzo bogate życie rodzinne i mogą sprawiać problemy niedoświadczonemu właścicielowi - dlatego uważajcie na shibę, czyli popularnego pieseła! By ułożyć shibę potrzeba dużego nakładu czasu i cierpliwości. Psy tej rasy, nie bez powodu stanowią część japońskiego dziedzictwa narodowego - są bardzo dumne, pewne siebie i niezależne. Lubią też robić psikusy swojej rodzinie! O rasie shiba, Agata Nowotnik rozmawiała z Lilianną Rozmysłowicz z hodowli Kennel Matagiinu.
Zobacz więcej na temat: 

Zielony Ład – Czy ta butelka nadaje się do recyklingu?

Okazuje się, że tylko dwa typy plastików nadają się do recyklingu – PETTE to politereftalan etylenu i HDPE polietylen wysokiej gęstości. Oznaczone cyfrą 1 lub 2, pozostałe plastiki od 3 do 7 nie nadają się do recyklingu. Niestety jest to najczęstsze kłamstwo producentów plastików. Wpisują, że ta butelka nadaje się do ponownego przetworzenia i piszą cyfrę 1 lub 2. To oznacza, że duża część plastikowych kubków, tac, toreb, pokrywek, sztućców, słomek, mieszadeł i opakowań do żywności, które trafiają do zakładów, nie ma szans na ponowne wykorzystanie. Dzieje się to ze szkodą dla klienta, czasu i pracy osób zatrudnionych w miejscach zajmujących się recyklingiem, a przede wszystkim – środowiska.
Zobacz więcej na temat: 

Nini

7 maja  1854 r. w Nohant, gdzie od pewnego czasu przebywała z George Sand jej pięcioletnia wnuczka Nini, niespodziewanie pojawił się Auguste Clésinger, mąż Solange, oznajmiając, że wystąpił z wnioskiem o separację. Zgodnie więc z prawem zamierza zabrać córkę do siebie. Sand musiała przerwać przygotowania do urodzinowego przyjęcia na cześć ukochanej wnuczki, które miało odbyć się już za trzy dni. Zauroczenie pisarki jej zięciem już dawno minęło, a po rodzinnych awanturach nazwała go szaleńcem. W grudniu ku radości George, sąd jej powierzył opiekę nad wnuczką. Przed uprawomocnieniem się wyroku, Clésinger zabrał do siebie Nini na cały dzień. Po powrocie dziewczynka poważnie zachorowała i po kilku dniach zmarła na rękach swojej matki. Pochowana została w Nohant. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Strefa Rodzica - Psyche i soma - 14 - Pielęgnacja twarzy

Zabiegi kosmetyczne nie tylko wpływają na piękno naszego wyglądu, ale także sprawiają, że czujemy się bardziej zrelaksowane (czy też zrelaksowani). Okazuje się jednak, że nie wszystkie kosmetyki są dobre dla skóry nasza twarzy i nie wszystkie zabiegi wykonujemy poprawnie. Jak działać, aby nasza skóra i twarze czerpały z tego najwięcej korzyści? Z pomocą przychodzi gość podcastu, pani Justyna Jankowska, kosmetolog.
Zobacz więcej na temat: 

Kurs elfickiego

Mea govannen! - to słowa, które zna każdy fan Tolkiena. W tym odcinku Ania Hardej rozmawia z członkami grupy Ennorath Justyną Zabost i Rafałem Repko o językach elfów. Tolkien był geniuszem, stworzył rozległy świat, a to wszystko dzięki pozdrowieniu Elen síla lúmenn' omentielvo ("Niech gwiazdy świecą nad godziną naszego spotkania"). Dlaczego? Jak to się stało, że powstały języki: Sindarin i Quenya? Tego dowiecie się z tego odcinka.
Zobacz więcej na temat: