Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Najsłynniejszy nauczyciel

22 czerwca 1830 r. urodził się w Łańcucie Teodor Leszetycki. Uczeń Karola Czernego (fortepian) i Simona Sechtera (kompozycja), debiutował we Lwowie z udziałem dyrygenta Franciszka Ksawerego Mozarta (syna Wolfganga). W 1852 r. pojawił się w Petersburgu, gdzie stworzył podwaliny szkoły rosyjskiej. Potem założył szkołę w Wiedniu, z której wyszli Polacy (Paderewski, Friedman, Horszowski, Łukasiewicz, Melcer, Morsztyn, Pankiewicz, Śliwiński i in) i dziesiątki cudzoziemców. Koncertował i komponował. (sd)  Nagraniom jednego z uczniów Leszetyckiego, Mieczysława Horszowskiego, którego urodziny wypadają nazajutrz po urodzinach mistrza, poświęcona będzie jutrzejsza audycja Czarne na białych. Zapraszamy na godz. 22.
Zobacz więcej na temat: 

Sylwetki niepodległości

Cykl, realizowany w ramach audycji "Dawno, dawno temu", powstał we współpracy Polskiego Radia Dzieciom i Muzeum Tradycji Niepodległościowych Łodzi. Poświęcony jest sylwetkom ludzi, których działania, poglądy i czyny bezsprzecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. O swój kraj walczyli wszelkimi możliwymi sposobami. Niektórzy byli świadkami tego, jak Polska traciła suwerenność, inni żyli, kiedy oficjalnie państwo polskie nie istniało, a jeszcze inni odbudowywali Polskę po roku 1918.
Zobacz więcej na temat: 

Mundial w Jedynce - dzień ósmy

Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się: piłkarze reprezentacji Polski: Piotr Zieliński, Dawid Kownacki, byli reprezentanci Polski Adrian Mierzejewski, Paweł Golański i Radosław Gilewicz, prezes PZPN Zbigniew Boniek, rzecznik polskiej reprezentacji Jakub Kwiatkowski, dziennikarze Polskiego Radia Tomasz Kowalski, Robert Skrzyński, Andrzej Janisz, Marek Solecki.
Zobacz więcej na temat:  Rosja 2018

Henryk Sztompka

21 czerwca 1961 r. zmarł w Krakowie wybitny chopinista Henryk Sztompka. Ur. 1 kwietnia 1901 r. w Bogusławcach (Wołyń), wsławił się wspaniałymi interpretacjami dzieł Chopina. Wychowanek m.in. Paderewskiego w Morges, do 1939 r. rozwijał międzynarodową karierę. Sensacyjnie zadebiutował w Paryżu Fantazją polską Paderewskiego (1932), a potem z olbrzymim sukcesem dał tam recital (Chopin, Beethoven, Schumann). Jego uczennicą była m.in. Regina Smendzianka. Jest pierwszym w historii fonografii pianistą, który nagrał komplet mazurków Chopina. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Mundial w Jedynce - dzień siódmy

Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Rafał Bała, Andrzej Janisz, Marek Solecki, Marek Brzeziński o opiniach francuskich mediów, Maciej Jastrzębski o polskich kibicach, Tomasz Kowalczyk o meczu Urugwaj-Arabia Saudyjska. Trener polskiej reprezentacji Adam Nawałka, pomocnik Piotr Zieliński, bramkarz Wojciech Szczęsny, Kamil Glik, Łukasz Fabiański o meczu z Senegalem. Były reprezentacyjny bramkarz Jan Tomaszewski o taktyce polskiej reprezentacji. Kibice rozczarowani meczem. Prezes PZPN Zbigniew Boniek tłumaczy piłkarzy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja 2018 Adam Nawałka Jan Tomaszewski

Mundial w Jedynce - dzień szósty

Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Sylwia Urban, Andrzej Janisz, Robert Skrzyński i Maciej Jastrzębski; byli reprezentanci Maciej Żórawski i Maciej Szczęsny (ojciec obecnego bramkarza Wojciecha Szczęsnego). Trener polskiej reprezentacji Adam Nawałka o meczu z Senegalem. Kamil Grosicki i Grzegorz Krychowiak o meczu z Senegalem. Szef banku informacji polskiej kadry Hubert Małowiejski o zespole Senegalu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja 2018 Piłka nożna mundial 2018 Adam Nawałka Senegal

Koncert kompozytorski Dobrzyńskiego

19 czerwca 1859 r. w warszawskich Salach Redutowych odbył się koncert kompozytorski Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego – kolegi Chopina ze wspólnej klasy u prof. Józefa Elsnera. Wykonano piękną i pełną ognia Uwerturę do opery Monbar i fragmenty tejże opery oraz wyjątki z Konrada Wallenroda według Mickiewicza i Marsz żałobny na śmierć Fryderyka Chopina op. 66 na chór i orkiestrę. W naszych czasach ostatniego dzieła nie wykonano, mimo iż materiały nutowe są dostępne. (sd)
Zobacz więcej na temat: