Ignacy Daszyński "Czas najwyższy zrobić w domu porządek, uprzątnąć Polskę. Czas, aby była jedna Polska, jeden rząd, tak, jak jest jednolity lud polski." (1919) Zobacz więcej na temat:
Elementy naszej tożsamości narodowej Cykl audycji to spotkania z historykiem, prof. Andrzejem Nowakiem, których ideą jest pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej, który stale wpływa na dokonywane przez nas wybory życiowe i całą naszą teraźniejszość. W soboty o godz. 14.10. Autorką cyklu jest Dorota Truszczak. Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień dwunasty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się: dziennikarze Polskiego Radia Maciej Nowak, Filip Jastrzębski, Henryk Urbaś, Robert Skrzyński, Tomasz Kowalczyk, Maciej Jastrzębski, kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, były reprezentant Polski Grzegorz Rasiak, obrońcy reprezentacji Polski Michał Pazdan i Maciej Rybus, pomocnik reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak, były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel, trener polskiej reprezentacji Adam Nawałka. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018
Kalendarium dźwiękowe Cykl felietonów przygotowanych przez Andrzeja Sowę, czytanych przez Macieja Gudowskiego. Nadawane codziennie od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 w paśmie "Sygnałów dnia" od poniedziałku do soboty o godz.8.32. Zobacz więcej na temat:
Symbole polskości Od Kasztanki do Piłsudskiego, od szczypiorniaka do jazzu, od maciejówki do Dmowskiego, od COP-u do LOT-u, od rozmarynu do Ziemiańskiej – Sto na sto, czyli znaki Niepodległej. Cykl trzyminutowych felietonów pokazujących znaki naszej Niepodległości. Autorka Małgorzata Raducha. Nadawany w poniedziałki i środy ok. godz. 10.40. Zobacz więcej na temat:
Ignacy Jan Paderewski "Człowiek wielki, choćby największy ani nad narodem ani poza narodem być nie może. On jest z jego ziarna, jego cząstką, jego kwiatem, jego kłosem, a im większy, urodziwszy, mocniejszy, tym sercu narodu bliższy." (1919) Zobacz więcej na temat:
Paul McCartney "Come On To Me" Nowy utwór ex-Beatlesa, zapowiadający jego nowy solowy album "Egypt Station", który ukaże się 7 września. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
„każdy krajcar chowam” Opuszczając Warszawę tuż przed wybuchem Powstania Listopadowego, Chopin obrał kurs na Paryż: najpierw zatrzymał się w Wiedniu. Stamtąd wysłał list do rodziny, w którym napisał: „Z wydatkami trzymam się jak mogę, każdy krajcar [sic!] tak chowam, jak ów pierścień w Warszawie”. Żyć musiał bardzo skromnie, oszczędzając środki dane mu przez ojca, stąd chętnie korzystał z zaproszeń i odwiedzin. (sd) Zobacz więcej na temat:
O mniej znanej historii polskiej nauki Historia polskiej nauki jest oczywiście znacznie dłuższa niż 100 lat niepodległości, jednak w cyklu "polska nauka znana i... zapoznana" skupimy się na tych postaciach, wydarzeniach i wynalazkach z ostatniego stulecia, o których wprawdzie słyszeliśmy, ale tak naprawdę niewiele wiemy. Ilu laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach innych niż literatura pochodzi z Polski? Kto wynalazł telektroskop i holografię? Co to jest peryskop odwracalny? Do czego służy walcarka planetarna? Co oznaczają skróty GAM-1, EMAL-2 i XYZ? Zobacz więcej na temat:
Tydzień 25 – 29.06. Witajcie wakacje!!! W długie letnie wieczory naszym słuchaczom proponujemy bardzo interesujące tematy spotkań. W Radiu Dzieciom opowiemy o skarbach na dnie Bałtyku i o nowym sporcie – syreningu. Wybierzemy się do stadniny, by sprawdzić "co w stajni słycha",zaproponujemy też piłkarskie książki dla dzieci jako wakacyjną literaturę. A Od 25.06. do 7.07. Przemysław Bluszcz przeczyta wybrane fragmenty nadamy książki Fabrizio Silei w tłumaczeniu Joanny Wajs "Uniwersytet Wszystko Moje". Zobacz więcej na temat: opis tygodnia dzieci
„Dzień był cudny” 23 czerwca 1831 r. Chopin wraz z przyrodnikiem Kumelskim i pianistą Czapkiem przygotowywał się do wycieczki za Wiedeń, a dzień później o tym napisał następująco: „Dzień był cudny, z Leopoldsbergu widać cały Wiedeń […] Po śniadaniu udaliśmy się na Kahlenberg, gdzie król Sobieski miał obóz […]. Jest tam kościół, dawniej kamedułów, w którym syna Jakuba przed uderzeniem na Turków na rycerza pasował, a sam do mszy św. służył”. Chopin był zadowolony z wycieczki. (sd) Zobacz więcej na temat:
Trójkowy konkurs na radiowy dramat Trójka i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na dramat radiowy NASŁUCHIWANIE: NIEPODLEGŁOŚĆ. Wyróżnione prace zastaną zaprezentowane jeszcze w tym roku na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat:
Złote gody 23 czerwca 1852 r. w warszawskim kościele oo. Pijarów odbyła się uroczystość 50-lecia ślubu prof. Józefa Elsnera (nauczyciela m.in. Chopina i Dobrzyńskiego) z Karoliną Drozdowską. Ks. prowincjał wygłosił mowę okolicznościową oraz wręczył jubilatom laskę, symbolizującą długą starość na niej wspieraną. Potem wykonano Marsza, napisanego na tę uroczystość przez Dobrzyńskiego, a następnie w Resursie Kupieckiej odbyło się huczne przyjęcie. (sd) Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień dziewiąty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się: piłkarz reprezentacji Polski Jan Bednarek, obrońca reprezentacji Polski Bartosz Bereszyński, trener przygotowania fizycznego reprezentacji Polski Remigiusz Rzepka, byli reprezentanci Polski Marek Jóźwiak i Adam Matysek, były prezes PZPN Michał Listkiewicz, były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel, rzecznik prasowy reprezentacji Jakub Kwiatkowski, były brazylijski piłkarz Hermes oraz dziennikarze Polskiego Radia Robert Skrzyński, Maciej Nowak, Andrzej Janisz, Marek Solecki. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018
Kamasi Washington "Street Fighting Mas" Utwór prmuje najnowszy album amerykańskiego muzyka zatytułowany "Heaven and Earth", który ukaże się 22 czerwca br. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka