Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

РАНОК.Про творчість в умовах війни і волонтерство для ЗСУ

Мистецтво, війна і допомога: про роль митців під час війни, польсько-українську співпрацю, підтримку фронту та зміну ставлення українців до поляків в умовах посилення антиукраїнської риторики в Польщі у ранковому ефірі розповів польський музикант, волонтер та громадський діяч — Томаш Сікора
Zobacz więcej na temat: 

РАНОК.Польський уряд повинен захищати українських мешканців Польщі

Зростання антиукраїнських настроїв у Польщі: причини, механізми політичних маніпуляцій, роль історичної пам'яті, мовчання або безпорадність держави і суспільства. А також про шляхи протидії через медіа та освіту у ранковому ефірі розповів Міхал Ольшевський, журналіст видання «Gazeta Wyborcza»
Zobacz więcej na temat: 

Mama do kwadratu. Emocje - 24 - Czekając na słowo mama – Aleksandra Lau o podwójnym macierzyństwie w spektrum

Samodzielnie wychowuje dwoje dzieci w spektrum autyzmu. Codziennie walczy o ich zdrowie, rozwój, komunikację – i nie traci nadziei. Aleksandra Lau, mama czteroletnich neuroatypowych bliźniąt, opowiada o wyzwaniach podwójnego rodzicielstwa, o sile, która przychodzi z miłości, i o wzruszeniach, które niesie każde spojrzenie, gest, mikro-krok. Marzenie o usłyszeniu słowa „mama” staje się symbolem całej tej drogi – wymagającej, samotnej, ale też pełnej czułości. To rozmowa o codziennym bohaterstwie, którego często nie widać, a które porusza do głębi. Zapraszam, Karina Terzoni.
Zobacz więcej na temat: 

МИ-СУСПІЛЬСТВО: «Нова картографія». Як війна порушує кордони людей та рослин

Як змінилася мапа України за одинадцять років, поки йде війна? Запрошуємо на аудіозвіт із зустрічі-дискусії за участі медіа-художниця Олі Михайлюк (Агенція АртПоле), директорки ЦСМ Замок Уяздовський Анни Лазар, музиканта, волонтера Томаша Сікори, антропологині Іви Колодзєйскої.
Zobacz więcej na temat:  війна РФ проти України

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Analizujemy skąd pochodzą nazwy pierwiastków

Rozmowy M. Tułowieckiej i dr A. Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić. Tym razem analizujemy skąd pochodzą nazwy pierwiastków.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Warszawa i New Jersey, lata 30 ubiegłego wieku

Co łączy Stany Zjednoczone Ameryki lat 30 z II Rzeczpospolitą? W obu krajach doszło do porwań amerykańskich dzieci. Jedno, w miejscowości Hopewell w stanie New Jersey,  drugie zaś, w Warszawie w piątek 12 sierpnia 1932. W obu przypadkach ofiarami padły dzieci dobrze sytuowanych obywateli USA.  W Mapie Zbrodni Grzegorz Kalinowski i Bartosz Paluszkiewicz opowiedzą o tych dwóch dramatycznych i tragicznych wydarzeniach 
Zobacz więcej na temat:  II RP USA porwanie dzieci pedofilia

Gotówka kontra płatności elektroniczne. Czy UE "gra" na likwidację bankomatów?

Czy bankomaty znikają z ulic? Co naprawdę oznaczają zmiany unijnych przepisów? W ostatnim czasie w sieci pojawiły się niepokojące informacje sugerujące, że liczba bankomatów w Polsce drastycznie spada, a powodem mają być nowe regulacje z Brukseli. Czy to prawda? Czy rzeczywiście Unia Europejska chce ograniczyć dostęp do gotówki? A może to tylko błędna interpretacja Europejskiego Aktu o Dostępności? W tym odcinku rozwiewamy wątpliwości i sprawdzamy, dlaczego bankomatów jest coraz mniej — mimo że przepisy unijne mają wręcz ułatwić dostęp do gotówki. Gościem podcastu jest Dariusz Marcjasz, dyrektor zarządzający w Euronet Polska, który tłumaczy, jak wygląda sytuacja na rynku i co naprawdę wpływa na zmniejszającą się liczbę bankomatów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Unia Europejska biznes pieniądze

"Sięgam wyżej" - reportaż Moniki Chrobak

Reportaż o pasji, która sięga gwiazd. Ignacy Rajca – student fizyki technicznej na AGH w Krakowie i współpracownik Astro Centrum w Chełmcu – od sześciu lat łączy miłość do astronomii z astrofotografią. Gdy inni planują podróże z mapą drogową, on kieruje się mapą nieba. Nocami wyrusza rowerem na górskie szczyty, by fotografować kosmos i tworzyć zapierające dech w piersiach timelapsy – filmy poklatkowe, które w kilka minut pokazują to, co on obserwuje godzinami. W reportażu opowiada, jak odkrywanie wszechświata zmieniło jego życie i sposób patrzenia na świat, jak odkrywanie wszechświata wpłynęło na jego życie i postrzeganie rzeczywistości. To opowieść o sięganiu wyżej - dosłownie i metaforycznie.
Zobacz więcej na temat: 

"Ojciec" - reportaż Magdy Skawińskiej

"Łączą nas góry" to jeden z największych w Polsce programów wytchnieniowych, który otwiera szlaki dla osób z niepełnosprawnościami. Specjalne wózki, zaangażowani wolontariusze i ogromne serca - to wszystko sprawia, że marzenia o górskich wyprawach dla każdego stają się rzeczywistością. Wojciech, samotny ojciec Karola, który nie chodzi, nie widzi i nie mówi, także w ten sposób pokazuje synowi świat. Bo choć Karol nie zobaczy gór, może je poczuć - usłyszeć szum wiatru, zapach lasu, rytmiczne kroki wolontariuszy. Program "Łączą nas góry" to nie tylko wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. To także chwila wytchnienia dla ich bliskich - czas na oddech, regenerację, złapanie dystansu. To dowód na to, że razem naprawdę możemy więcej. Bo czasem, by przenieść góry, wystarczy serce.
Zobacz więcej na temat: 

Szopę z Wiednia

16 lipca 1830 r. „Kurier Warszawski” doniósł: „Do składu Magnusa nadszedł znaczny transport muzyki z Wiednia. Pomiędzy wielu pięknymi i nowymi kompozycjami są także ulubione Wariacje pana Szopę”. Chopinowskie Wariacje na temat z „Don Juana” Mozarta op. 2 wzbudziły w Wiedniu wielki entuzjazm. Na łamach „Allgemeiner Musikalischer Anzeiger” ukazała się pierwsza notatka na temat nowej kompozycji 20-letniego Chopina. Po wiedeńskich koncertach napisano: „Słyszeliśmy ten oryginalny utwór we własnym wykonaniu utalentowanego twórcy. Przyjemność otrzymanego przelotnego wrażenia potęguje się przy głębszym zbadaniu tak dalece, że dochodzimy do wniosku, iż młody kompozytor, nie lekceważąc błyskotliwej zewnętrznej formy, dąży poważnie do tego, aby nadać swym utworom cechę istotnej i głębokiej oryginalności, a dzięki temu zapewnić im trwałą wartość, przynajmniej w oczach znawców”. Robert Schumann, jeden z największych wielbiciela Chopina, zachwycając się chopinowskim op. 2, napisał: „najpiękniejsze sprawozdanie w formie noweli”. (md)
Zobacz więcej na temat: